×
Wirtualna Polska

Wylej kilka kropel przy otworach po nornicach. Nie odważą się więcej pokazać

Nornice to małe zwierzątka przypominające myszy, które uwielbiają podgryzać rośliny oraz tworzyć korytarze i tunele podziemne. Podpowiadamy jak się pozbyć nornic z ogrodu szybko i skutecznie.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Szkodniki te charakteryzują się rudawo-szarą sierścią oraz długością do maksymalnie 10 cm. Do ich ulubionych dań należą kwiaty, warzywa i owoce, które spotkają w ogrodzie. Szczególnie uwielbiają korzenie, korę drzewek, nasiona oraz zielone pędy roślin.

Naturalne środki odstraszające nornice

Zwierzęta te są bardzo wrażliwe na zapachy, a w szczególności oleju rycynowego, który drażni ich nozdrza. Dlatego warto wylać kilka kropel w pobliżu roślin oraz wejść do tunelów, a wytworzy on barierę ochronną przed nornicami. Przyprawy w walce z tymi gryzoniami sprawdzą się równie skutecznie, a pomoże przede wszystkim papryka chili w proszku. Zawiera ona substancję o nazwie kapsaicyna, która jest silnym odstraszającym nornice związkiem chemicznym. Warto też użyć czosnku i proszkowanego cynamonu i wysypać je wokół zaatakowanych przez szkodniki kwiatów.

Jak się pozbyć nornic z ogrodu, fot. getty images

Jak się pozbyć nornic z ogrodu, fot. getty images

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz również: Wsyp do każdego otworu po nornicach odrobinę tej przyprawy. Całą wiosnę będziesz miał z nimi spokój

Pozostałe sposoby na pozbycie się nornic z ogrodu

  • Rośliny odstraszające gryzonie — warto zasadzić je w kilku miejscach lub włożyć kilka gałązek tui do tuneli nornic. W ogrodzie zasadź: wilkomlecz, gorczycę, miętę, czarną porzeczkę lub nostrzyk.
  • Niszczenie tuneli — to bardzo skuteczny sposób, który zablokuje nornicom drogę ucieczki. Wystarczy zalać je wodą i zasypać ziemią lub wsypać do nich karbid, który rozpuszczając się, wydziela śmierdzący dla nornic gaz.
  • Ochrona cebulek kwiatowych — podczas sadzenia warto wkładać je do ziemi w ażurowych koszyczkach, które będą wykonane z ocynkowanego drutu. Te plastikowe nornice mogą przegryźć.
  • Zabezpieczenie pni drzew — to  również istotny element w walce z tymi szkodnikami. Korę drzewa należy owinąć słomą lub siatką, która zablokuje nornicom dostęp do pożywienia.
  • Pułapki dostępne w sklepach zadziałają tak samo, jak popularne pułapki na myszy.
  • Usunięcie roślinności — nadmierne skupisko roślin przyciąga do ogrodu nornice.
Jak się pozbyć nornic z ogrodu, fot. getty images

Jak się pozbyć nornic z ogrodu, fot. getty images

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Co odstrasza nornice?

Jeśli problem nornic w ogrodzie jest nawracający, to trzeba zastanowić się nad zakupem kota lub psa, który skutecznie je wytropi oraz pozbędzie się ich. Można zaprosić do ogrodu od czasu do czasu pupila znajomych albo sąsiadów.

Zobacz również: Jak pozbyć się nornic z ogrodu? 7 niezawodnych i naturalnych sposobów

 

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować