×

Dzięki prostemu równaniu obliczysz, o której godzinie kłaść się spać To czysta matematyka

Każdy wie jak ważny, dla naszego organizmu, jest sen. Jak znaleźć odpowiedni moment na pójście do łóżka, aby rano obudzić się w pełni sił?

Ciężkie poranki

Czasami zdarza się, że po obudzeniu się nie czujemy się wypoczęci i najchętniej znowu wrócilibyśmy do łóżka. Wówczas bardzo ciężko rozpocząć nowy dzień oraz przystąpić do jakiekolwiek pracy. Jak zatem poprawić jakość swojego snu? Okazuje się, że nie jest to trudne.

budzik
Mpho Mojapelo/unsplash

Kiedy pójść do łóżka?

Klucz do sukcesu tkwi w odpowiednim czasie położenia się do łóżka. Odkryła to pewne amerykańska mama, która pokazała jak obliczyć, o której godzinie powinniśmy udać się na spoczynek.

@addison.jarman

More info in the comments 😴 🙌🏻 #addisontaughtme

♬ original sound – Addison Jarman

Nocne cykle

Podczas nocnego wypoczynku śpimy w 90-minutowych cyklach, które regularnie się powtarzają. Jeden składa się z 2 etapów: snu NREM (sen głęboki charakteryzujący się  wolnymi ruchami gałek ocznych) i fazy snu REM (występują wówczas szybkie ruchy gałek ocznych i mózg wciąż aktywnie pracuje).

łóżko
Matheus Vinicius/unsplash

Matematyka snu

Aby porządnie się wyspać najlepiej będzie jeśli przejdziesz 4-6 cykli snu (każdy trwa 90 minut). Wybudzać warto się pomiędzy tymi cyklami, gdyż wówczas mózg jest najbardziej aktywny. Dzięki temu po otwarciu oczu będziesz miał więcej energii i nie będziesz ospały. Przy obliczaniu dodaj jeszcze 15 minut. Tyle zwykle zajmuje zaśnięcie.

śpiący
Shane/unsplash

Przykładowo: jeżeli musisz wstać o 6:00, to do łóżka powinieneś się położyć o 23:45. Wówczas prześpisz 4 cykle, a dodatkowe 15 minut spożytkujesz na zaśnięcie.

Jakie są Twoje patenty na szybkie zasypianie?

Źródła: www.medonet.pl

Może Cię zainteresować

zamknij