×
Wirtualna Polska

Wymieszaj z wodą i przygotuj oprysk. W 100% zwalcza mszyce i przędziorki

Gdy twoje grządki z warzywami lub kwiatami zaatakują ogrodowe szkodniki, musisz szybko podjąć działania, które pozwolą ci je zneutralizować. Na mszyce i wiele innych, podobnych paskudztw świetnie sprawdza się pokrzywa w formie oprysku. Pokażemy ci, jak go przygotować.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zastosowanie pokrzywy w formie oprysku ma wiele zalet. Jest to prosta, skuteczna, tania i naturalna metoda. Wystarczy, że pozbierasz odpowiednią ilość z łąki, przydrożnego rowu lub podobnego miejsca. Pokrzywa bardzo dobrze sprawdza się zwłaszcza przeciwko mszycom, przędziorkom, mączniakowi rzekomemu i chlorozie liści.

Dlaczego oprysk z pokrzyw sprawdza się przeciwko szkodnikom?

Niektórych skuteczność oprysku z pokrzywy może dziwić. Nie jest bowiem tak, że bezpośrednio zwalcza ona wymienione wcześniej rodzaje szkodników. Pokrzywa z racji zawartych w niej składników (zawiera m.in. potas, magnez, fosfor, wapń, żelazo, witaminy (A, B, C, K), kwasy organiczne i flawonoidy) pomaga roślinom dużo skuteczniej walczyć z infekcjami. Zwłaszcza zawarte w niej flawonoidy, które są przeciwutleniaczami, odgrywają tu ważną rolę. Oprysk z pokrzyw nadaje się przede wszystkim do drzew i krzewów owocowych, kapusty, pomidorów, kalafiorów, selerów, ogórków, róż, kwiatów jednorocznych i bylin. Nie powinieneś natomiast nawozić nim czosnku, cebuli, fasoli i grochu.

pokrzywa na mszyce, fot. getty images

pokrzywa na mszyce, fot. getty images

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Może cię również zainteresować: Jeśli zrobisz to na wiosnę, bukszpan w ogrodzie będzie gęstszy i piękniejszy niż zwykle

Gnojówka z pokrzywy na mszyce

Najlepiej przygotować jest gnojówkę, używając do tego plastikowych wiader (nie używaj metalowych). Będziesz potrzebował jednego kilograma świeżej pokrzywy, zebranej jeszcze przed kwitnieniem. Zacznij od posiekania jej na drobne kawałki, a następnie zalej ją 10 litrami wody (najlepiej takiej, która nie zawiera chloru. Jeśli masz dostęp tylko do kranówki, to odstaw ją na co najmniej kilka godzin przed zalaniem nią pokrzyw). Przykryj wiadro starą firanką lub czymś podobnym i odstaw w ustronne miejsce na dwa do czterech tygodni. Dobrze jest w tym czasie zawartość mieszać dwa razy dziennie. Gdy gnojówka przestanie już się pienić i zrobi się klarowna, będziesz wiedział, że możesz już jej użyć. Przygotowując oprysk, rozcieńcz ją w proporcjach 1:10 lub 1:20 – zalecenia tutaj są różne, zależnie od ogrodnika. Większość w przypadku walki z mszycami skłania się do proporcji 1:20. Oprysk na swoich roślinkach powtarzaj co trzy, cztery dni aż do ustąpienia problemu.

pokrzywa na mszyce, fot. getty images

pokrzywa na mszyce, fot. getty images

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Może cię również zainteresować: Zamiast wyrzucić, rozsyp na trawniku. To idealny nawóz i odstraszacz szkodników

Ogrodnik zdradził swoje sekretne triki. Rośliny rosną jak szalone

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować