×
Wirtualna Polska

Wymieszaj z wodą i wlej do żelazka. Przestanie brudzić ubrania

Żelazko pozwala nam zadbać o nasze ubrania. Dzięki niemu nic nie jest pogniecione, a na spotkaniu wyglądamy schludnie. Urządzenie to wymaga jednak naszej pielęgnacji, ponieważ często osadza się na nim kamień. Zdradzamy, czym wyczyścić żelazko, aby osad szybko zniknął.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Czyszczenie żelazka nie musi być uciążliwe! Chociaż kamień nie wygląda estetycznie, można się go łatwo pozbyć, używając domowego sposobu. Poznaj nasze patenty na czyste żelazko, które nie pobrudzi naszej odzieży.

Jak wyczyścić żelazko?

Do czyszczenia żelazka nie musisz używać żadnych silnych środków. Wszystkie składniki masz w domu! I nie potrzeba tutaj żmudnego szorowania ani zdrapywania. Mamy dla Ciebie trzy skuteczne domowe patenty, dzięki którym szybko i skutecznie wyczyścisz żelazko. Będziesz pozytywnie zaskoczony rezultatem ich zastosowania. Wystarczy, że weźmiesz cytrynę i sodę oczyszczoną. Obie są bardzo uniwersale nie tylko w kuchni do gotowania, ale też do sprzątania! Użyj ich, a po osadzie nie będzie śladu!

czym wyczyścić żelazko - prasowanie białej koszuli

czym wyczyścić żelazko, fot. Freepik

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz również: Jak wyczyścić żelazko tabletką od zmywarki? To prostsze niż myślisz!

Czyszczenie żelazka cytryną i sodą oczyszczoną

Pierwszy polecany przez nas patent wykorzystuję połówkę cytryny. Wystarczy, że przekrojonym owocem potrzesz o stopkę wyłączonego żelazka. Potem włączysz je i pozwolisz się mu się rozgrzać. Sok z cytryny działa jak odkamieniacz. W połączeniu z wysoką temperaturą zadziała niemalże od razu. Po upłynięciu minuty wyłącz żelazko i daj mu ostygnąć. Na końcu przetrzyj stopkę wilgotnym papierem. Kamień zniknie z niego w mig! Jeśli nie masz cytryny – weź sodę oczyszczoną. Wymieszaj jedną łyżkę sody z łyżką wody na papkę. Następnie, wetrzyj ją w stopkę wyłączonego żelazka i pozostaw ją na pięć minut. Finalnie zetrzyj sodę za pomocą wilgotnej gąbki i wytrzyj stopkę żelazka do sucha.

czym wyczyścić żelazko, fot. Unsplash

czym wyczyścić żelazko, fot. Unsplash

Masz dość kamienia na żelazku? Weź ocet

Przy mocnym kamieniu, soda i sok z cytryny może nie zadziałać. Dlatego sięgnij po inny środek – ocet spirytusowy. To również świetny odkamieniacz. Wymieszaj go z wodą w proporcji 1:2. Taką mieszankę przelej do zbiorniczka na wodę w żelazku i włącz urządzenie. Rozgrzej je do najwyższej temperatury. Kiedy będzie już rozgrzane, wciśnij przycisk, który odpowiada za wytwarzanie się pary. Wciskaj go tak długo, aż zbiorniczek stanie się pusty. Kolejno wlej do zbiorniczka czystą wodę i powtórz tę czynność do momentu, kiedy z żelazka nie będzie wydobywał się już zapach octu.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz również: Posyp tym deskę i prasuj – przypalone żelazko będzie jak nowe!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować