×
Wirtualna Polska

Wymieszaj z ziemią i posadź pomidory. Sadzonki będą wyjątkowo silne i zdrowe!

Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem i chcesz zacząć uprawiać pomidory, zadbaj o pH ziemi pod pomidory. Dostosowanie go pod ich uprawę zapewni Ci dobre warunki do prawidłowego wzrostu roślin. A to klucz do udanych plonów. Dowiedz się, jak zadbać o odpowiednie podłoże i wykonać test pH!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Prawidłowy rozwój pomidorów zależy od wielu czynników. To nie tylko odpowiednie nawodnienie podłoża i nawożenie, ale też dobrze odpowiednie pH gleby. Podpowiadamy, jakie jest idealne pH gleby pod uprawę pomidorów.

pH ziemi pod pomidory – jak je prawidłowo dobrać?

Idealnym podłożem pod uprawę pomidorów jest gleba żyzna, bogata w próchnicę, przepuszczalna. Dobrze utrzymuje wilgoć, dlatego zadba o ich nawodnienie. Pomidory lubią glebę o odczynie lekko kwaśnym, mieszczącym się w przedziale 5,5–6,5. Jeśli nie wiesz, jakie pH ma podłoże w Twoim ogrodzie lub na działce w miejscu, w którym chcesz je zasiać – zrób test gleby. Co, jeśli okaże się, że odczyn jest niższy? Wtedy glebę należy zwapnować, jednak robi się to na jesień rok wcześniej. Podłoże pod pomidory powinno być też dobrze przekopane, wyrównane i odchwaszczone. Warto też je nawozić obornikiem lub kwaśnym torfem jeszcze przed posadzeniem pomidorów. Wymieszanie ziemi z igliwiem i trocinami z iglaków również zakwasi glebę pod pomidory. Natomiast fusy z kawy i ściółkowanie kwaśną korą sosnową pomogą podtrzymać odpowiednie pH podłoża.

Jak sadzić pomidory, fot. getty images

Jak sadzić pomidory, fot. getty images

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz również: Oto dlaczego pomidory często więdną zaraz po posadzeniu.

Co obrazuje wartość pH gleby?

Wartość pH określa zawartości składników odżywczych w analizowanej glebie. Jak wygląda jego skala? Przedział prezentuje się następująco:

  • silnie kwaśna pH <4,5, kwaśna pH 4,5-5,5,
  • lekko kwaśna pH 5,6-6,5,
  • obojętna pH 6,6-7,2
  • zasadowa pH >7,3.
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Najbardziej optymalny wynik odczynu pH gleby to przedział między 5,5-7,5. Jest to najbardziej uniwersalne podłoże do sadzenia roślin. Znajomość wymagań roślin pod kątem odczynu pH gleby jest ważne, aby zapewnić im dobre warunki do ich rozwoju i wzrostu, a Tobie zagwarantować każdego roku bujne i udane plony – nie tylko pomidorów. Do sprawdzenia odczynu pH gleby poza domowym testem możesz też wykorzystać kwasomierz. Poda on nie tylko stan kwasowości gleby, ale też informacje dotyczące jej temperatury, wilgotności oraz nasłonecznienia gleby. Warto zastosować to urządzenie w swoim ogrodzie lub działce, aby mieć 100% pewność co do warunków podłoża.

ph ziemi pod pomidory, fot. Pixabay.com

ph ziemi pod pomidory, fot. Pixabay.com

Zobacz również: Przez te błędy pomidory będą wiecznie zielone. Sprawdź, co zrobić, żeby szybko dojrzały

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować