×

Rozwiązania przyjazne dla natury, które mogą uratować naszą planetę

Ostatni raport ONZ pokazuje jak drastycznie zmieniło się środowisko. Setki gatunków wymierają w zastraszającym tempie, a blisko milion z nich wymrze w ciągu najbliższych dekad. Jeśli nic nie zmienimy świat zmierzy do całkowitej zagłady, a gatunek ludzki może stać się jednym z zagrożonych. Czasu jest coraz mniej dlatego warto zacząć wprowadzać w swoje codzienne życie ekologiczne działania! Nawet najmniejsze kroki podjęte w trosce o środowisko, mogą uratować planetę. Na szczęście istnieje sporo firm, które martwią się o Ziemię i stworzyły wynalazki przyjazne dla natury – warto abyś je poznał!

Zobacz także:Ekologiczne pomysły, które każdy z nas może codziennie stosować

Przyjazne dla natury – #1 Lampa, w której rosną rośliny

A Mygdal Plantlight to całkowicie samowystarczalny ekosystem. Rośliny znajdujące się w tej lampie, praktykują fotosyntezę w taki sam sposób, jak w naturalnym środowisku. Nie trzeba ich podlewać, ponieważ woda wewnątrz paruje i kondensuje się w zamkniętym cykl dzięki czemu roślina zawsze pozostaje wystarczająco wilgotna. To urządzenie możesz używać jako lampę lub jako zieloną dekorację.

#2 Ecoegg – zielona alternatywa dla proszków do prania

Ecoegg to oparty na minerałach system do prania, który działa bez użycia chemikaliów. Urządzenie jest przyjazne dla środowiska, nie jest testowane na zwierzętach i zostało wykonane z surowców wtórnych. Producenci Ecoegg gwarantują że wystarcza on na większą ilość prań niż zwykły proszek i jest on przyjemniejszy w użycie z powodu nie powodowania reakcji alergicznych.

#3 LifeStraw to firma produkująca urządzenia filtrujące zabrudzoną wodę, w świeżą i zdatną do picia

LifeStraw daje możliwość wypicia wody bez obawy o bakterie czy choroby. To urządzenie jest głównie skierowane do najuboższych wiosek którzy żyją w ubóstwie i nie mają dostępu do czystych źródeł. LifeStraw wykonane jest z pustych, włóknistych membran, które mają mikroskopijne otworki, zatrzymujące zanieczyszczenia. Jest to również świetne urządzenie dla osób, które udają się na przygodę surwiwalową i nie chcą zabierać ze sobą wody w plastikowych butelkach.

Zobacz także: Eko przyjazne pomysły, które ratują planetę

#4 Woda do jedzenia

Tak dobrze przeczytałeś – Ooho, to woda którą możesz zjeść! Woda została zamknięta w opakowaniu z ekstraktu z wodorostów, które jest jadalne i trwałe. Ooho zostało stworzone, aby przeciwstawić się marnotrawstwu, które atakuje naszą ziemię i oceany oraz masowej produkcji plastikowych butelek. Te kapsułki zostały nawet użyte podczas ostatniego maratonu odbywającego się w Londynie.

#5 Szalik, który chroni przed zanieczyszczeniami powietrza

WAIR to maska przeciw zanieczyszczeniom, która została stworzona w celu ochrony przed zanieczyszczeniem powietrza, zwłaszcza w większych miastach. Urządzenie posiada filtr, który zatrzymuje bakterie, emisje gazów, alergeny i inne drobne cząstki. Twórcy zalecają zmianę filtra co miesiąc, aby maska działała poprawnie.

#6 Biodrem – jadalne talerze

Biodrem to talerze wykonane ze sprasowanych otrębów oraz niewielkiej ilości wody. Po skończeniu posiłku zaserwowanego w takim naczyniu, talerz można zjeść lub wyrzucić – nie trzeba się obawiać, że będzie on rozkładał się setki lat. W odróżnieniu od swojego plastikowego kuzyna, otrębowe naczynia rozkładają się zaledwie 30 dni. Takie naczynia z pewnością są przyjazne dla natury!

Przeczytaj więcej tutaj: Jadalne talerze to ekologiczny hit, który pokochał cały świat. Wymyślił je Polak

#7 Naturalne tworzywo stworzone z błonnika liści ananasa

Piñatex to naturalna alternatywna dla skórzanych produktów! Wykonana jest z włókien celulozowych wydobytych z liści ananasa i jest ona w 100% przyjazna dla środowiska. Zastosowanie włókien liści ananasa zamiast skóry ma minimalny wpływ na środowisko, a jednocześnie rozwiązuje problem zabijania zwierząt do produkcji skórzanych wyrobów.

#8 Urządzenie usuwające mikrowłókna z prania

Być może o tyn nie wiedziałeś ale jednym z największych wyzwań związanych z zanieczyszczeniem, przed jakim stoi dziś świat, jest mikrofibra, która przy każdym użyciu pralki, trafia do wód i zanieczyszcza oceany. Cora Ball to urządzenie, które usuwa małe cząsteczki plastiku z podczas cyklu prania i zapobiega dostaniu się mikrofibry do mórz i oceanów.

#9 Kran przyjazny dla natury

Dueacca to system kranowy wykonany w 100% z surowców wtórnych w celu zmniejszenia ilości odpadów nienadających się do recyklingu. Został stworzony do użytku zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, a ponieważ jest mały, można go umieścić w dowolnym miejscu. Każdy produkt ma aerator oszczędzający wodę, który ogranicza przepływ cieczy przez kran, co pomaga zmniejszyć zużycie wody.

#10 Piłka produkująca energię

Soccket to przenośny generator, który wykorzystuje i przechowuje energię wytwarzaną podczas gry. Energia jest później wykorzystywana jako źródło zasilania w obszarach, w których dostęp do zasobów jest ograniczony.

Jak podobają Ci się takie pomysły? Pamiętaj, mamy tylko jedną Ziemię! Warto zadbać o naszą planetę! Podziel się tym artykułem z innymi!

 

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Wybrane dla Ciebie

25 miast, które wyglądają jak z ponurego filmu, ale tak naprawdę przedstawiają naszą rzeczywistość

Coraz więcej osób chce żyć w zgodzie z naturą. Zwraca uwagę na problem śmieci, wszechobecnej betonozy i nieustannego zanieczyszczania środowiska. Niestety są już na Ziemi miejsca, które wyglądają jak z filmu science-fiction. Oto kolekcja zdjęć, które dają do myślenia. #1 Zacznijmy od polskiego akcentu: centrum Bartoszyc, przed i po „rewitalizacji” #2  Makau, Chiny #3 Norilsk, […]

17 genialnych inspiracji na recykling starych rzeczy

Niektórzy ludzie mają szczególny talent, aby zobaczyć w zwykłych przedmiotach, coś zupełnie innego. Np. co powiesz, aby ze starej trampoliny zrobić ogrodową huśtawkę? Lub użyć roweru do stworzenia umywalki? Kreatywność pozwala na stworzenie naprawdę niezwykłych rzeczy, które z pewnością zadziwią niejednego. Dlatego koniecznie zobacz poniższe inspiracje na recykling mebli! Jeśli chcesz możesz podzielić się z […]

BEEcosystem to modułowy ul, dzięki któremu będziesz mógł hodować pszczoły w salonie

Pszczoły od ładnych paru lat są u nas w modzie. Wszędzie gdzie się da buduje im się różne udogodnienia i pasieki. Jakiś czas temu przebojem było budowanie uli na dachach budynków, teraz wygląda na to, że czas na wnętrza naszych domów. Przezroczysty ul Ul, w którym aż roi się od tych pożytecznych owadów może stać […]

19 przykładów bezsensownych opakowań, które naprawdę irytują wszystkich dbających o środowisko

W świecie, gdy większość osób próbuje ograniczyć produkcję śmieci, istnieją ludzie którzy wciąż nie patrzą na to jaki wpływ mają nasze działania. Na przykład kiedy zamawiasz coś z internetu, zwracasz uwagę na to jak coś je zapakowane lub czy kupując warzywa i owoce pakujesz je w foliówki? Osobom, których fotografie zaraz zobaczysz, przejmują się środowiskiem […]

17 przykładów na to, że dobre projektowanie może iść w parze z poszanowaniem przyrody

Czy nie można by sprawić, że rosnące drzewo staje się częścią danego wnętrza zamiast je wycinać? Lub czy stworzenie zielonego mostu nad autostradą, tak aby dzikie zwierzęta mogły swobodnie przedostać się z jednej strony lasu na drugą jest tak problematyczne? Te małe i dla niektórych, nie znaczące rzeczy, w rzeczywistości mają ogromną różnicę, zwłaszcza w […]

Kenijskie cegły z plastikowych odpadów są mocniejsze od betonowych bloczków! Twórczy recykling

Obecnie na wiele sposobów próbujemy wykorzystywać zużyty plastik. Jednakże jeszcze nikt nie wpadł na pomysł, aby wykorzystać go jako budulec. Aż do teraz! Cegła z plastiku Kenijka Nzambi Matee to 29-letnia założycielka Gjenge Makers LTD czyli firmy, która produkuje cegły z plastiku. To właśnie ona wpadła także na pomysł w jaki sposób zamienić setki ton […]