×

Rozwiązania przyjazne dla natury, które mogą uratować naszą planetę

Ostatni raport ONZ pokazuje jak drastycznie zmieniło się środowisko. Setki gatunków wymierają w zastraszającym tempie, a blisko milion z nich wymrze w ciągu najbliższych dekad. Jeśli nic nie zmienimy świat zmierzy do całkowitej zagłady, a gatunek ludzki może stać się jednym z zagrożonych. Czasu jest coraz mniej dlatego warto zacząć wprowadzać w swoje codzienne życie ekologiczne działania! Nawet najmniejsze kroki podjęte w trosce o środowisko, mogą uratować planetę. Na szczęście istnieje sporo firm, które martwią się o Ziemię i stworzyły wynalazki przyjazne dla natury – warto abyś je poznał!

Zobacz także:Ekologiczne pomysły, które każdy z nas może codziennie stosować

Przyjazne dla natury – #1 Lampa, w której rosną rośliny

przyjazne dla natury
facebook.com/nuistudio.design

A Mygdal Plantlight to całkowicie samowystarczalny ekosystem. Rośliny znajdujące się w tej lampie, praktykują fotosyntezę w taki sam sposób, jak w naturalnym środowisku. Nie trzeba ich podlewać, ponieważ woda wewnątrz paruje i kondensuje się w zamkniętym cykl dzięki czemu roślina zawsze pozostaje wystarczająco wilgotna. To urządzenie możesz używać jako lampę lub jako zieloną dekorację.

#2 Ecoegg – zielona alternatywa dla proszków do prania

przyjazne dla natury 2
instagram.com/my_ecoegg

Ecoegg to oparty na minerałach system do prania, który działa bez użycia chemikaliów. Urządzenie jest przyjazne dla środowiska, nie jest testowane na zwierzętach i zostało wykonane z surowców wtórnych. Producenci Ecoegg gwarantują że wystarcza on na większą ilość prań niż zwykły proszek i jest on przyjemniejszy w użycie z powodu nie powodowania reakcji alergicznych.

#3 LifeStraw to firma produkująca urządzenia filtrujące zabrudzoną wodę, w świeżą i zdatną do picia

lifestraw
instagram.com/lifestraw

LifeStraw daje możliwość wypicia wody bez obawy o bakterie czy choroby. To urządzenie jest głównie skierowane do najuboższych wiosek którzy żyją w ubóstwie i nie mają dostępu do czystych źródeł. LifeStraw wykonane jest z pustych, włóknistych membran, które mają mikroskopijne otworki, zatrzymujące zanieczyszczenia. Jest to również świetne urządzenie dla osób, które udają się na przygodę surwiwalową i nie chcą zabierać ze sobą wody w plastikowych butelkach.

Zobacz także: Eko przyjazne pomysły, które ratują planetę

#4 Woda do jedzenia

przyjazne dla natury 4
instagram.com/oohowater

Tak dobrze przeczytałeś – Ooho, to woda którą możesz zjeść! Woda została zamknięta w opakowaniu z ekstraktu z wodorostów, które jest jadalne i trwałe. Ooho zostało stworzone, aby przeciwstawić się marnotrawstwu, które atakuje naszą ziemię i oceany oraz masowej produkcji plastikowych butelek. Te kapsułki zostały nawet użyte podczas ostatniego maratonu odbywającego się w Londynie.

#5 Szalik, który chroni przed zanieczyszczeniami powietrza
przyjazne dla natury 5
instagram.com/wairfr

WAIR to maska przeciw zanieczyszczeniom, która została stworzona w celu ochrony przed zanieczyszczeniem powietrza, zwłaszcza w większych miastach. Urządzenie posiada filtr, który zatrzymuje bakterie, emisje gazów, alergeny i inne drobne cząstki. Twórcy zalecają zmianę filtra co miesiąc, aby maska działała poprawnie.

#6 Biodrem – jadalne talerze

biodrem
facebook.com/Biotrem

Biodrem to talerze wykonane ze sprasowanych otrębów oraz niewielkiej ilości wody. Po skończeniu posiłku zaserwowanego w takim naczyniu, talerz można zjeść lub wyrzucić – nie trzeba się obawiać, że będzie on rozkładał się setki lat. W odróżnieniu od swojego plastikowego kuzyna, otrębowe naczynia rozkładają się zaledwie 30 dni. Takie naczynia z pewnością są przyjazne dla natury!

Przeczytaj więcej tutaj: Jadalne talerze to ekologiczny hit, który pokochał cały świat. Wymyślił je Polak

#7 Naturalne tworzywo stworzone z błonnika liści ananasa

przyjazne dla natury 7
instagram.com/pinatex
instagram.com/pinatex

Piñatex to naturalna alternatywna dla skórzanych produktów! Wykonana jest z włókien celulozowych wydobytych z liści ananasa i jest ona w 100% przyjazna dla środowiska. Zastosowanie włókien liści ananasa zamiast skóry ma minimalny wpływ na środowisko, a jednocześnie rozwiązuje problem zabijania zwierząt do produkcji skórzanych wyrobów.

#8 Urządzenie usuwające mikrowłókna z prania

cora ball
instagram.com/thecoraball

Być może o tyn nie wiedziałeś ale jednym z największych wyzwań związanych z zanieczyszczeniem, przed jakim stoi dziś świat, jest mikrofibra, która przy każdym użyciu pralki, trafia do wód i zanieczyszcza oceany. Cora Ball to urządzenie, które usuwa małe cząsteczki plastiku z podczas cyklu prania i zapobiega dostaniu się mikrofibry do mórz i oceanów.

#9 Kran przyjazny dla natury

przyjazne dla natury 9
instagram.com/dueacca

Dueacca to system kranowy wykonany w 100% z surowców wtórnych w celu zmniejszenia ilości odpadów nienadających się do recyklingu. Został stworzony do użytku zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, a ponieważ jest mały, można go umieścić w dowolnym miejscu. Każdy produkt ma aerator oszczędzający wodę, który ogranicza przepływ cieczy przez kran, co pomaga zmniejszyć zużycie wody.

#10 Piłka produkująca energię

instagram.com/unchartedpower
Soccket
instagram.com/sarahshatzie

Soccket to przenośny generator, który wykorzystuje i przechowuje energię wytwarzaną podczas gry. Energia jest później wykorzystywana jako źródło zasilania w obszarach, w których dostęp do zasobów jest ograniczony.

Jak podobają Ci się takie pomysły? Pamiętaj, mamy tylko jedną Ziemię! Warto zadbać o naszą planetę! Podziel się tym artykułem z innymi!

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować

zamknij