Kategorie GenialneMiejscaPomysły

15 wynalazków, które dla Azjatów są codziennością, a dla nas odległą wizją przyszłości

Futurystyczna wizja świata może być przerażająca – życie wśród robotów, odrzutowe plecaki czy jedzenie, które po naciśnięciu guzika samo się przygotowuje. To wszystko, dla większości ludzi jest dość odległą przyszłością jednak dla mieszkańców państw azjatyckich okazuje się codziennością.

Oto najbardziej zaskakujące rzeczy, które dla Polaków mogą wydawać się nietypowe, lecz dla mieszkańców wschodnich krajów są normalnością.

#1 Miękka kula, która myję podłogę i zbiera kurz

W kolekcji robotów „Mocoro” znajduje się wyjątkowa puszysta kula zasilana zwykłymi bateriami. Wyróżnia się ona pod względem wyglądu oraz prostą nawigacją. Robot toczy się po podłodze, polerując powierzchnię, zbierając kurz oraz włosy, a to wszystko ze względu na pokrowiec z mikrofibry, który jest zdejmowany dzięki czemu można go wymieniać i prać w pralce.

#2 Diagnoza ludzkiego ciała bez potrzeby operacji

Ta technologia opiera się na połączeniu analizy danych stanu organizmu, a także modelowania 3D tkanek. Komputer przetwarza informacje o stanie pacjenta i tworzy projekcję funkcji ciała, które następnie są transmitowane na ciało pacjenta. Dzięki czemu lekarz może zobaczyć procesy zachodzące wewnątrz ciała osoby chorej, bez potrzeby rozcinania tkanek.

#3 Plecak który chłodzi lub ogrzewa plecy

15 wynalazków, które dla Azjatów są codziennością, a dla nas odległą wizją przyszłości
japantrendshop.com

Wewnątrz plecaka schowany jest wentylator, który ochładza lub podgrzewa plecy oraz talię. Dodatkowo plecak wyposażony jest w port USB dzięki czemu szybko można podłączyć telefon do ładowania.

#4 Taśma, która zabezpiecza buty przed kurzem i deszczem

To urządzenie owija buty folią PVC, zastępując pokrowce na buty w szpitalach. Niektórzy używają tego urządzenia, aby nie zniszczyć swoich butów podczas suszy lub ulewnych dni. Użytkownicy mają nadzieję, że w przyszłości firma opatentuje maszynę, która będzie używała folię biodegradowalną.

#5 Wirtualny asystent zamiast pracownika lotniska

Hologramy o ludzkich wielkościach zaczęły zastępować punkty informacji z żywymi ludźmi – takie modele możemy spotkać między innymi w Chinach.

#6 Urządzenie z funkcją natychmiastowego odplamiania

15 wynalazków, które dla Azjatów są codziennością, a dla nas odległą wizją przyszłości
japantrendshop.com

To niewielkie urządzenie, wyglądające jak prostownica do włosów, to tak naprawdę przenośna pralka, która usuwa plamę w kilka minut. Wystarczy dodać trochę wody do urządzenia – woda podgrzewa się i w połączeniu z falami ultradźwiękowymi wywabia plamę z tkaniny.

#7 Zestaw do samodzielnego stworzenia swoich oryginalnych sandałów

15 wynalazków, które dla Azjatów są codziennością, a dla nas odległą wizją przyszłości
instagram.com instagram.com

W zestawie są 2 podeszwy i kilka pasków. To ty decydujesz, gdzie i jak chcesz je rozmieścić – możesz stworzyć własne sandały lub klapki.

#8 Interaktywny stół do bilarda

Komputer oblicza trajektorię bili dzięki czemu gracz może trenować swoje umiejętności. Jeśli gracz jest dobrze wyszkolony, stół wypełni się projekcją akwarium, a kule rozproszą się niczym ruchome ryby.

#9 Tenis stołowy wersja 2.0

Stół podświetla ruch piłki, tworząc przy tym dodatkowe zadania dla graczy np. wyświetla miejsce gdzie należy uderzyć piłką.

#10 Lampka, która napędzana jest wodą morską

15 wynalazków, które dla Azjatów są codziennością, a dla nas odległą wizją przyszłości
instagram.com japantrendshop.com

Ta lampa jest idealna podczas biwakowania czy wspinaczki. Nie wymaga żadnych baterii, a jedyne czego potrzebujesz, żeby zaczęła świecić to słona woda. Jedno napełnienie pozwala na 80 godzin świecenia.

#11 Koncertowa zabawa z hologramami

Hologramy są bardzo popularne w krajach azjatyckich, zwłaszcza w Korei Południowej – dzięki nim można mieć wrażenie, że artyści naprawdę występują na scenie.

#12 Aplikacja, która uczy matematyki

Taka aplikacja nie tylko pokazuje poprawną odpowiedź, ale także krok po kroku pokazuje jak uzyskać odpowiedź. Wystarczy tylko zeskanować fragment równania i gotowe! Dodatkowo program wyjaśnia, które reguły i formuły powinny zostać użyte do danego równania. Aplikacja nie może oczywiście zastąpić nauczyciela, ale jest dobrym doradcą podczas odrabiania zadań domowych.

#13 Drewniany stół, który ugotuje obiad

via GIPHY

Na pierwszy rzut oka wygląda jak zwykły stół, jednak jeśli przykryjesz talerz, zawierający kawałek surowego mięsa, specjalną przezroczystą pokrywką, stół zacznie się nagrzewać i sparzyć danie.

#14 W restauracjach nie ma kelnerów – są automatyczne roboty, które dostarczają jedzenie

via GIPHY

Roboty w restauracjach pomaga zaoszczędzić pieniądze na personelu. Roboty już zaczęły zajmować miejsca ludzi, zbierając zamówienia od klienta a także dostarczając je. Maszyny są popularne nie tylko w południowokoreańskich i japońskich restauracjach, ale również w restauracjach typu fast food.

#15 Obracanie samochodu

Ludzie w Japonii myślą o najdrobniejszych szczegółach, nawet o tym, że wycofanie samochodem może być czasochłonne. Dlatego też wymyślono maszynę, która automatycznie obraca samochód w garażu lub na parkingu.

Który pomysł podoba Ci się najbardziej?

Źródło i fotografie: brightside.me