×
Wirtualna Polska

Wystarczy 1 produkt dodany do ziemi na wiosnę, żeby lawenda pięknie kwitła przez całe lato

Lawenda nie tylko pięknie wygląda i pachnie, ale też doskonale odstrasza niektóre owady. Choć jest rośliną o stosunkowo niewielkich wymaganiach, warto wiedzieć, jak o nią dbać. Co zrobić, żeby lawenda ładnie kwitła? Możesz m.in. zrobić dla niej domowy nawóz.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Krzaki lawendy można z powodzeniem uprawiać w ogrodach. Dobrze sprawdzają się także w roli kwiatów balkonowych. Ich charakterystyczne fioletowe pąki mogą cieszyć nasze oczy od wiosny aż do późnego lata. Oczywiście jeśli właściwie o nie zadbamy. Doskonale sprawdzi się m.in. domowy nawóz ze skorupek jaj.

Dlaczego warto zasadzić lawendę w ogrodzie lub na balkonie?

Lawenda nadaje ogrodowi i balkonowi wyjątkowego klimatu. Pięknie wygląda i równie wspaniale pachnie. Jest też bardzo pożyteczna. Jej zapach odstrasza komary oraz kleszcze. Może rozwiązać również inne problemy, takie jak brzydki zapach w samochodzie czy bezsenność. Gałązki lawendy sprawdzą się także jako wypełnienie torebek zapachowych do szafy czy dodatek do domowych ciastek.

Co zrobić, żeby lawenda ładnie kwitła? Fot. GettyImages

Co zrobić, żeby lawenda ładnie kwitła? Fot. GettyImages

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Zobacz także: Lawenda nie tylko w ogródku! Niezastąpiona przy robieniu ciastek, lemoniady czy popcornu

Co zrobić, żeby lawenda ładnie kwitła?

Jak wspomnieliśmy, lawenda nie ma dużych wymagań. By pięknie kwitnąć, potrzebuje jedynie słonecznego stanowiska. Jeśli zasadzisz ją lub ustawisz w donicy w miejscu częściowo zacienionym, nie będzie miała aż tylu kwiatów. Najlepiej krzewy lawendy radzą sobie w zasadowym, dobrze przepuszczalnym podłożu. Nie lubią zbyt dużej wilgoci, a przy podlewaniu należy lać wodę bezpośrednio do gruntu (uważaj, żeby nie zamoczyć liści i kwiatów). Sadząc lawendę w ogrodzie, powinieneś również pamiętać, że jest to roślina lubiąca przestrzeń. Nie umieszczaj jej zbyt blisko innych kwiatów (zostaw ok. 30-40 cm przerwy).

Co zrobić, żeby lawenda ładnie kwitła? fot. GettyImages

Co zrobić, żeby lawenda ładnie kwitła? fot. GettyImages

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Jak zrobić domowy nawóz, żeby lawenda ładnie kwitła?

Lawendę należy nawozić preparatami zawierającymi dużo wapnia. Z powodzeniem możesz jednak zastąpić gotowe mieszanki jednym z domowych odpadów. Mowa o skorupkach jaj, które są dla krzewów lawendy doskonałym źródłem niezbędnych minerałów. Taki nawóz wzmocni lawendę i sprawi, że będzie odporna na choroby oraz działanie szkodników.

  • Ugotuj jajka w wodzie bez żadnych przypraw i dodatków.
  • Po ich obraniu wysusz skorupki, a następnie rozdrobnij je dokładnie.
  • Wymieszaj je z wierzchnią warstwą gleby. W ten sposób składniki odżywcze będą stopniowo uwalniane.

 

Zobacz również: Komary omijają z daleka balkony z tymi roślinami. Posadź je między kwiatami

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować