Wystarczy jeden naturalny składnik, a wężownica wypuści nowe liście!

Wystarczy jeden naturalny składnik, a wężownica wypuści nowe liście!

Wystarczy jeden naturalny składnik, a wężownica wypuści nowe liście!
06.03.2023 08:00

Sansewieria to kwiat znany pod różnymi nazwami – najpopularniejsze to wężownica lub język teściowej – a to ze względu na charakterystyczny kształt jej liści. Jest nie tylko piękną ozdobą, ale również naturalnym oczyszczaczem powietrza – przekształca toksyny w tlen. Warto mieć ją w domu i wiedzieć, jak o nią dbać, oraz co zrobić, by wężownica wypuściła nowe liście.

Sansewierie stały się ostatnimi czasy bardzo popularne, a to ze względu na to, że pasują do wnętrz w stylu minimalistycznym, czy boho, które nie przestają być kanonem mody wnętrzarskiej. Czasem nazywa się je również roślinami z żelaza. Dlaczego? Ponieważ są wyjątkowo odporne na brak wody, wysoką temperaturę i złą jakość powietrza. Tej (ani innej) rośliny nie należy jednak narażać na tak drakońskie warunki. Warto je troskliwie pielęgnować, aby rosły piękne i zdrowe.

Jak pielęgnować sansewierię?

  • Jej dość grube kłącza to tak naprawdę magazyny na wodę, co sprawia, że wężownica nie wymaga częstego podlewania. Dostarczasz jej wody co tydzień? To za często! W zupełności wystarczy, że zrobisz to raz na 3 lub 4 tygodnie.
  • O ile nie zaszkodzi jej mocne promieniowanie słoneczne, tak mróz i przeciągi będą dla niej bardzo niebezpieczne.
Delighted male gardener carries pot with decorative sansevieria plant with golden edge, happy it grows quickly without fertilizer, smiles broadly wears special uniform. Care about house plants concept
Delighted male gardener carries pot with decorative sansevieria plant with golden edge, happy it grows quickly without fertilizer, smiles broadly wears special uniform. Care about house plants concept

Skoro sansewieria nie ma dużych wymagań, to dlaczego źle wygląda?

Jeśli Twoja wężownica ma żółte lub brązowe pomarszczone liście, lub widać, że usycha i zaczyna te liście gubić, to czerwony alarm! Jakie mogą być tego przyczyny?

  • pociemniałe, miękkie liście – jest jej za zimno, może zapominasz ściągnąć jej z parapetu, kiedy wietrzysz pomieszczenie
  • gnije – zbyt obficie lub zbyt często ją podlewasz
  • zbrązowiała lub zżółkła – ma za sucho i za ciepło
  • pogorszył się jej wygląd ogólny – zaatakowały ją szkodniki

Co zrobić, żeby wężownica wypuściła nowe liście?

Wygląda dobrze, ale nie rozrasta się? To znak, że powinieneś wspomóc ją naturalnym nawozem. Dostarcz jej takich składników odżywczych jak selen, wapń, miedź i cynk, które zawarte są w… skorupkach jajek!

Obraz

Odżyw ją naturalnym nawozem na dwa sposoby:

  1. pokrusz skorupki ugotowanych jajek na jak najmniejsze kawałeczki i wsyp do doniczki z wężownicą
  2. pokruszone skorupki zalej gorącą wodą i odstaw w suche i chłodne miejsce na około 2 tygodnie – po tym czasie odcedź wywar i podlej sansewierię.

Nowe listki pojawią się szybciej, niż myślisz!

Wiedziałeś wcześniej o tych magicznych trikach, które ułatwiają uprawę roślin doniczkowych?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także