×
Wirtualna Polska

Wystarczy jedno jabłko, aby zamiokulkas wypuścił mnóstwo nowych liści

Zamiokulkas należy do rodziny roślin, które nie wymagają dużego nakładu pracy. Cechuje się odpornością na brak wody i małym dostępem do światła. Jednak musisz wiedzieć o kilku istotnych szczegółach, kiedy zamiokulkas nie wypuszcza liści.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Wśród roślin domowych to właśnie zamiokulkas cieszy się stałą i niesłabnącą popularnością. Jego liście oraz długie łodygi są niezwykle efektowe, co wpływa na ozdobny charakter zamiokulkasa. Dzięki temu nazywany jest też „żelazną rośliną”, której nie sposób zaniedbać. Mimo to zdarza się, że przestaje rosnąć a tym samym dawać nowe liście.

Dlaczego zamiokulkas nie ma nowych liści?

Problem ten wynika najczęściej z dłuższego czasu zaniedbania rośliny lub nadmiernego dbania o nią. Ponieważ na rozwój zamiokulkasa ma wpływ:

  • oświetlenie;
  • temperatura;
  • nawodnienie;
  • nawożenie;
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Często zapominamy o powyższych czynnikach, które muszą być spełnione, aby zamiokulkas cieszył nasze oczy. Nie możemy także za bardzo nawozić lub przelewać rośliny, ponieważ w swoich łodygach magazynuje ona wodę, która starcza na długi czas. Wynika to z faktu, że zamiokulkas pochodzi z pogranicza Azji i Afryki, przez co jest przystosowany naturalnie do małych ilości wody.

zamiokulkas nie wypuszcza liści, fot. Freepik

zamiokulkas nie wypuszcza liści, fot. Freepik

 

Zobacz też: Zamiast wylewać ją do zlewu, to studzę i podlewam zamiokulkasa. Rośnie po tym jak szalony!

Błędy przez które zamiokulkas nie wypuszcza liści

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Mimo tego, że zamiokulkas jest odporną i wytrzymałą rośliną, to musisz poznać kilka ważnych wskazówek, które pomogą w jego pielęgnacji:

  • Przelewanie rośliny, które jest dla niego zabójcze. Zamiokulkas preferuje suchą glebę niż wilgoć, która powoduje gnicie jego korzeni.
  • Za ciasna doniczka również nie pomaga w zamiokulkasowi we wzroście i powoduje jego zahamowanie. Warto pamiętać o zakupie doniczki maksymalnie rozmiar lub dwa większej.
  • Zbyt mała ilość światła, która wpływa na liście, przez co, zmieniają kolor na jasnozielony i zaczynają wypadać.
  • Różnice temperatury również są istotną przyczyną braku nowych liści. Temperatura zbyt niska oraz przeciągi hamują rozwój zamiokulkasa.
  • Nadmierne nawożenie spala korzenie zamiokulkasa, w efekcie czego roślina skupi się na ich odbudowie zamiast na wypuszczaniu liści.
Błędy przez które zamiokulkas nie wypuszcza liści, fot. Freepik

Błędy przez które zamiokulkas nie wypuszcza liści, fot. Freepik

Nawóz dla zamiokulkasa

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Przygotuj domowy i naturalny nawóz dla zamiokulkasa, dzięki któremu twoja roślina wypuści pełno nowych liści. Do jego przygotowania potrzebujemy resztek jabłek, które często lądują w koszu na śmieci. Na początek wysusz je. Najlepiej sprawdzi się do tego piekarnik lub parapet. Następnie zmiel wysuszone jabłka, a powstały z nich proszek rozsyp w doniczce zamiokulkasa i wymieszaj z podłożem. Nawóz ten sprawdzi się też do pozostałych roślin doniczkowych.

Zobacz również: Zamiokulkas choruje? Zrób jedną rzecz, a powstrzymasz żółknięcie liści!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować