×

Koniec z plamami po owocach! Wywabisz je tymi domowymi sposobami

Lato to najlepszy czas, aby zjeść najlepsze, soczyste owoce tj. truskawki, czereśnie czy wiśnie. Ze względu na duże upały, większość z nas preferuje noszenie jasnych i przewiewnych ubrań. Czy już wiecie o co mi chodzi? Tak, jasne ciuchy i soczyste owoce to nie zawsze najlepsze połączenie. Już czuję te wszystkie czerwone plamy po truskawkach…

Dorośli jeszcze potrafią zjeść owoce bez problemów jednak jak wytłumaczyć pociechom, żeby nie wycierały brudnych paluszków w białą koszulkę? Nie zawsze upatrzymy nasze dzieci i chwila nieuwagi kończy się plamami po truskawkach. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na wywabienie plam.

Świeże plamy

Te jeszcze wilgotne plamy można usuwać tak samo jak te po czerwonym winie. Posyp solą dane miejsce, a następnie przelej wrzątkiem i spierz w wodzie z mydłem. Drugim sposobem na takie plamy jest pozostawieniem poplamionego ubrania na noc w serwatce.

Plamy ze świeżych truskawek

Najpewniej nie będzie wasz ulubiony sposób, ze względu na użycie boraksu, jednak jest to najskuteczniejsza metoda na wywabienie plam po truskawkach. Rozcieńcz boraks z wodą i zalej plamy miksturą.

Stare, zaschnięte plamy

Trudne do usunięcia plamy również da się wywabić. Tutaj należy stworzyć roztwór boraksu z dodatkiem amoniaku. Następnie dokładnie wypłucz materiał.

Plamy z czarnych jagód

Zwilż plamę surowym mlekiem, następnie wysusz i przemyj mieszaniną boraksu (1 łyżka), amoniaku (2 łyżki) oraz wody (1/2 szklanki). Następnie obficie opłucz ubranie wodą.

Plamy z brzoskwiń

Jasne plamy po brzoskwiniach usuniesz 10%-wą wodą utlenioną zmieszaną z wodą. Zachowaj proporcje 1:1. Następnie opłucz wodą. Jeśli plama znajduje się na ubraniu wykonanym ze sztucznego włókna, lepiej zastosować słabszą wodę utlenioną. Przed jej zastosowaniem warto zrobić próbę na mniej widocznym fragmencie ubrania.

Plamy na dywanach i wykładzinach wełnianych

Stwórz mieszaninę 3 łyżek spirytusu i 1 łyżki wody. Następnie zmocz gąbkę w miksturze i delikatnie pocieraj nią zwilżony materiał.

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować

zamknij