×

8 produktów spożywczych, od których błyskawicznie rośnie brzuch

Może się wydawać, że wzdęcia to problem, którego nie da się uniknąć. Niby jemy zdrowo, a po posiłku brzuch nagle zaczyna rosnąć jak balon. Jak to możliwe?

Okazuje się, że wiele zdrowych i odżywczych produktów może powodować dyskomfort i wzdęcia. By na przyszłość uniknąć tego problemu, sprawdź poniższą listę.

Tłuste potrawy

Katsu Curry

Nadmierne spożywanie tłuszczu zaburza równowagę wodorowęglanową, co prowadzi do wzdęć. Jeśli nie potrafisz sobie odmówić smażonych potraw, przypraw je tymiankiem, bazylią, kolendrą, estragonem lub kminkiem. W ten sposób unikniesz dyskomfortu, gdyż przyprawy te minimalizują produkcję dwutlenku węgla przez bakterie w procesie trawienia.

Owoce

Niektóre owoce przyczyniają się do produkcji gazów i są głównym winowajcą wzdęć. Zawarty w nich sorbitol powoduje dyskomfort, najlepiej więc unikać jabłek, śliwek, gruszek i winogron, jeśli chcemy cieszyć się płaskim brzuchem.

Warzywa strączkowe

Three Bean Salad

Tym raczej nikt nie jest zaskoczony, ale dlaczego tak się dzieje? Otóż wszystko przez zawarte w nich oligosacharydy (galaktocukry). Po zjedzeniu nie ulegają strawieniu, ale trafiają do jelita grubego, gdzie z kolei wykorzystywane sa przez znajdujące się tam mikroby. Rozkład galaktocukrów związany jest właśnie z produkcją gazów i wzdęcia gotowe.

Guma do żucia

Do You Know What Your Chewing Gum Contains?0

Choć guma sama w sobie raczej nie jest szkodliwa i nie wpływa na nasz przewód pokarmowy, to żucie sprzyja przełykaniu powietrza.

Nabiał

Milk

Jeśli po spożyciu produktów mlecznych poczujesz dyskomfort, może to być objaw nietolerancji laktozy. Jednak to cukier (!) zawarty w niektórych produktach jest tutaj winny. Bardzo trudno go rozbić na cukry proste, stąd też wzdęcia.

Napoje gazowane

soda

Oprócz bąbelków, duża ilość cukru osadzająca się na ścianach jelita prowadzi do wzdęć. Zdecydowanie lepiej ich unikać, gdy nie są zdrowe, a mogą powodować naprawdę spory dyskomfort. Najlepiej zastąpić je wodą z cytryną, która znacznie lepiej ugasi pragnienie.

Błonnik

porridge!

Błonnik jest dobry, jednak do pewnego stopnia. Jak ze wszystkim, z błonnikiem również nie należy przesadzać. Nadmiar może prowadzić do wielu innych dolegliwości niż tylko wzdęcia. Zdecydowanie lepiej ich unikać, więc warto kontrolować ilości spożywanego błonnika.

Pszenica

gluten

Również te produkty okazują się zdradliwe. Zawarty w nich, niesławny już, gluten, może przyczynić się do rosnącego brzucha. Choć znajduje się również w innych ziarna, najczęściej to pszenica pojawia się w naszej żywności.

Pamiętaj również, by nie jeść i nie pić zbyt szybko. Dostające się do przewodu pokarmowego powietrze może powodować wzdęcia i dyskomfort.

 

Wybrane dla Ciebie

7 produktów spożywczych, których nie należy myć. Lepiej oszczędzić im kontaktu z wodą

Pokutuje zgubne przekonanie, że każdy produkt spożywczy należy koniecznie umyć. Niestety nie jest to prawdą, a mycie niektórych pokarmów może wyrządzić więcej szkody niż rzeczywistych korzyści. Przekonaj się jakich produktów nie należy myć. 1. Ryby Mycie surowych ryb pod bieżącą wodą nie usunie drobnoustrojów. Wręcz przeciwnie, płyn sprawi, że z łatwością osiądą na Twoich ubraniach, […]

11 produktów spożywczych, które do tej pory większość z nas jadła w niewłaściwy sposób

Obecnie zdecydowanie częściej niż w przeszłości, staramy się zwracać uwagę na to co jemy i jakiej jakości żywność ląduje na naszych stołach. Często jednak nie doceniamy lub ignorujemy fakty dotyczące prawidłowego jedzenia niektórych produktów. Czy na pewno w dobry sposób przygotowujesz szparagi, jogurty, fasolę czy truskawki? Może się okazać, że sporo produktów traktujemy w niewłaściwy […]

7 banalnych sposobów, na przechowywanie żywności. Pożegnaj pleśń i nieświeże owoce!

Żywność, szczególnie ekologiczna jest dosyć droga. Robienie zbyt dużych zapasów nie jest najlepszym pomysłem, szczególnie jeśli produkty spożywcze nie są zbyt trwałe. Dlatego poza szukaniem promocji, powinniśmy się skupić na prawidłowym przechowywaniu jedzenia, aby było jak najdłużej świeże! Na szczęście istnieje kilka prostych i genialnych trików, które przedłużą świeżość różnych produktów. #1 Próżniowe pakowanie Jeżeli […]

11 produktów, które wcale nie trzeba przechowywać w lodowce. Niepotrzebnie zajmują miejsce

Choć wydawać by się mogło, że najlepszym miejscem na przechowywanie żywności jest lodówka, okazuje się, że nie wszystkie produkty spożywcze powinny znajdować się właśnie tam. Warto zaznaczyć, że istnieje pewna ich grupa, która NIGDY nie powinna tam trafić! Poniżej przedstawiamy ich listę (zaznaczamy, że nie są to wszystkie produkty). Część z nich z pewnością Cię […]

12 produktów , które warto nałożyć na twarz. Te maseczki odświeżą Cię lepiej niż drogie kremy

Na pewno wiesz jak ważne są produkty spożywcze, które dostarczają nam witamin oraz składników odżywczych. Nie dość, że są pyszne i zdrowe, to jeszcze mogą pomóc w utrzymaniu nieskazitelnego wyglądu. Dodatkowo są one zdecydowanie bardziej opłacalne niż kosmetyki wielu innych marek. Oto lista produktów, które pomogą Ci przywrócić piękny wygląd twarzy. #1 Awokado Wyświetl ten […]