Kategorie Dla dzieciLajfhaki

10 rodzicielskich sztuczek, które sprawią, że Twoje dziecko pokocha naukę

Badania wykazały, że używanie gier jako narzędzia edukacyjnego przyczynia się do pogłębiania wiedzy. Ekspertom zdarza się nawet użyć terminu „grywalizacja” – który określa wprowadzenie elementów gry i zabawy do procesu uczenia się, aby uczynić to zajęcie bardziej wydajnym. Być może nie brzmi to na coś łatwego, ale potrzebujesz tylko trochę wyobraźni i kilku prostych narzędzi, które sprawią, że Twoje dzieci będą czerpać radość z nauki!

#1 Zrób teatrzyk lalek

Ciekawym sposobem na poszerzenie słownictwa dziecka jest stworzenie teatru lalek. Do swoich występów możesz użyć zwykłego kartonowego pudełka z tkaniną, ręcznie wykonanych pacynek i przedmiotów codziennego użytku, których nazwy chcesz nauczyć swoją pociechę.

#2 Zamień cyfry w zabawne ilustracje

10 rodzicielskich sztuczek, które sprawią, że Twoje dziecko pokocha naukę
brightside.me

Jeśli twoje dziecko ma problem z zapamiętaniem cyfr, możesz spróbować nieco kreatywnego podejścia do nauki. Najpierw napisz cyferkę na kartce a następnie użyj wyobraźni, aby przekształcić je zwierzę, kwiaty lub przedmioty. Jeśli nie wiesz od czego zacząć, zobacz ten krótki film o cyfrach od 1-5 i ich zabawnych przekształceniach.

#3 Zamień kuchnię w laboratorium

Chemia jest trudnym tematem dla wielu dzieci, ale całkiem łatwo sprawić, by była zabawna. Zamień swoją kuchnię w laboratorium i razem z dzieckiem wykonaj spektakularne eksperymenty, które w żywych kolorach demonstrują prawa chemii. Na przykład, możesz spróbować użyć wody, soku i galaretki z dodatkiem barwnika spożywczego, aby pokazać dziecku jak zachowują się substancje o różnych gęstościach. Zwykła sól, trochę wody i ołówek pomogą twojemu dziecku badać rozwój kryształów. Takie zajęcie to świetna zabawa za równo dla dzieci jak i dorosłych!

#4 Naucz dzieci matematyki poprzez pieczenie ciastek

Pieczenie ciasteczek to doskonałe narzędzie do nauki liczenia oraz nauki ułamków. Upiecz ciasteczka o prostych okrągłych lub kwadratowych kształtach i naucz dziecko, aby pociął je na 1/2, 1/4 oraz 1/8. Użyj tych kawałków ciasteczek, aby nauczyć je dodawania i odejmowania ułamków.

#5 „Poluj” z maluchem na dźwięki

Ta metoda pomoże ci nauczyć dziecko fonetyki poprzez robienie zdjęć. Daj swojemu dziecku aparat fotograficzny lub telefon komórkowy i poproś o zrobienie zdjęć każdego obiektu, którego nazwa ma określony dźwięk. Gdy przejdziesz od A do Z, twoje dziecko wykona dziesiątki zdjęć podczas nauki fonetyki i odkrywania otaczającego świata!

#6 Zamień codzienne rutynowe obowiązki w możliwość nauki

10 rodzicielskich sztuczek, które sprawią, że Twoje dziecko pokocha naukę
instagram.cominstagram.com

Zaoferuj dziecku możliwość obserwowania otaczającego świata, ucząc się cyfr, liter, dźwięków, kolorów i kształtów. Na przykład poproś swoje dziecko, aby policzyło do 10 podczas mycia rąk, policzenia liczby plasterków pizzy lub wskazania określonych liter na pudełkach płatków. Gdy twoje dziecko myje zęby, poproś je, aby zauważyły kwadratowe przedmioty lub rzeczy, które są czerwone w twojej łazience. Powtarzanie tych prostych czynności każdego dnia zwiększy umiejętności uczenia się i pamięć Twojej pociechy. Dodatkowo sortowanie obiektów według rozmiaru, kształtu i kolorów jest bardzo ważną czynnością dla małego dziecka i całkiem łatwo jest zamienić je w zabawną grę.

#7 Stwórz „kącik pisarski”

Prywatna i przytulna przestrzeń pobudzi wyobraźnię i kreatywność Twojego dziecka. Użyj prześcieradeł lub koców oraz kilka poduszek, aby stworzyć bazę w której Twoje dziecko będzie mogło uczyć się pisania. Poproś dziecko, aby spędziło trochę czasu w namiocie z kartką papieru i ołówkiem i zachęć je do napisania historii. Może to być opowieść o pomysłowych postaciach lub wspomnienie z dnia – chodzi o to, aby zainspirować dziecko do znalezienia właściwych słów, by wyrazić swoje myśli i uczucia.

#8 Naucz dziecko muzyki z domowymi marakasami

Używaj plastikowych jajek, łyżeczek oraz odrobiny ryżu, aby zrobić marakasy z jajek. Taki przedmiot pobudzi zainteresowanie muzyką u Twojego dziecka, a także pomogą Twojemu dziecku nauczyć się prostych rytmów i po prostu dobrze się bawić.

#9 Sprawdź pamięć swojego dziecka

Posiadanie dobrej pamięci jest bardzo ważne dla udanej nauki. Istnieje wiele sposobów na poprawę pamięci dziecka, które możesz wypróbować. Należą do nich gry tj. szachy,, łamigłówki, puzzle, ale także trzymanie się codziennej rutyny i przestrzeganie zrównoważonej diety bogatej w białko, przeciwutleniacze i witaminy.

#10 Zbieranie przedmiotów

Kiedy idziecie na spacer zachęcaj swoją pociechę do badania nowych obiektów. W ten sposób pozna różne faktury. Niech maluch pozbiera liście, patyki czy kamienie. Pozwól dziecku studiować przedmiot i opisać kształty, kolory, dźwięki. To ćwiczenie zaangażuje wszystkie zmysły i poprawi umiejętności mówienia Twojego dziecka.

Źródło: brightside.me | Fotografie: youtube.com