Kategorie Dla dzieciOzdoby Wielkanocne

8 pomysłowych zabaw dla dzieci na szukanie wielkanocnego zajączka

Szukanie zajączka to tradycja, która kojarzy się ze świętami wielkanocnymi naszym najmłodszym. I jest to często najbardziej oczekiwany dzień w okresie wielkanocnym!
Dla nas zawsze było to szukanie koszyczka ze słodyczami po całym domu. Teraz można zwykłą zabawę w szukanie zajączka uczynić bardziej kreatywną. Oczywiście w zależności od wieku naszych dzieci 🙂

Wielkanocnego zajączka możemy schować na wiele sposobów. A w każdym razie jego otrzymanie może być poprzedzone różnymi formami zabawy.
Zajączek już nie koniecznie musi być koszyczkiem wypełnionym słodyczami, ale mogą to być różne upominki, zabawki i inne rzeczy, którymi chcemy obdarować nasze dzieci.

freepik.com

1. Zabawa w „ciepło – zimno”

Kto pamięta jeszcze taką zabawę? Super się sprawdza na szukanie wielkanocnego zajączka!
Wystarczy naprowadzać dziecko słowami: zimno, ciepło, cieplej, gorąco. Im bliżej znajduje się zajączka, tym „cieplej”, jeżeli zmierza w przeciwnym kierunku lub szuka w niewłaściwym miejscu, wtedy jest „zimno”.

freepik.com

2. Zajączek po śladach

Jeżeli chowacie zajączka w ogrodzie, możecie wyciąć z papieru ślady zajączka i dziecko będzie tropić te ślady. Idealnie by było, gdyby widząc jeden ślad, mogło zobaczyć tylko jeden kolejny i potem dopiero kolejny 🙂
Ślady powinny być na tyle dobrze ułożone, żeby dziecko nie mogło iść „na skróty” 🙂

pinterest.com

Druga wersja tej gry, to właśnie ślady jedne obok drugich, ale ułożone w różne strony.
Dziecko musi wtedy skakać po tych śladach. Trochę jak zabawa w klasy.

pinterest.com

3. Ukryte elementy

W różnych częściach domu możesz ustawić lub pochować elementy dużych puzzli lub kawałki pociętego obrazka. Zadaniem dziecka jest zebrać wszystkie te elementy, aby stworzyć obrazek.
Jak wykona zadanie, wtedy otrzymuje zajączka.
Obrazkiem może być pocięte zdjęcie miejsca, gdzie ukryliśmy zajączka!

freepik.com

4. Zbieranie kolorowych jajeczek

Zabawa podobna do poprzedniej. W różnych częściach domu, czy ogrodu rozstawiamy, czy rozwieszamy jajeczka, które dziecko ma zebrać do koszyczka. Za określoną ilość otrzymuje niespodziankę – zajączka. Jeżeli mamy dla dziecka więcej niż jeden prezent na zajączka, rozmieszczamy odpowiednio więcej jajek do zbierania 🙂

freepik.com

Jeżeli mamy więcej dzieci, jajeczka można zaznaczyć kolorem lub cyframi, żeby każde dziecko zbierało swoje jajeczka.

Można uprościć tą zabawę do gry na stole. Wtedy jajeczka zbiera się szczypcami kuchennymi 🙂
To odpowiednia zabawa dla dzieci, które uczą się rozpoznawać kolory.

pinterest.com

5. Gra terenowa

To może za duże słowo, ale wystarczy zrobić instrukcję dziecku, jak ma dotrzeć do ukrytego zajączka. Oczywiście instrukcja powinna zawierać punkty i informacje strategiczne!
Instrukcja może być jedna. Można też pochować kolejne instrukcje w jajkach i jak dziecko dojdzie już do danego punktu, wtedy otwiera kolejne jajko, które tam się znajduje z nową instrukcją.
A może wykorzystacie do tego kody QR?

pinterest.com

Można używać takich poleceń na instrukcji:
– zrób 2 kroki do przodu, potem 3 kroki w prawo…
– podskocz 3 razy na lewej nodze i zrób kolejne 5 kroków do przodu
– zaśpiewaj piosenkę.

pinterest.com

6. Mapa od zajączka

Można pobawić się w rysowanie mapy z drogą do zajączka. Już samo tworzenie mapy budzi często wiele emocji 🙂 I pytanie, czy dziecko zrozumie naszą mapę? Poza tym mapa może prowadzić do miejsca, gdzie znajduje się kolejna mapa 🙂

7. Szukanie zajączka na słuch

Przy ukrytym zajączku zostawiamy cichutko nastawioną melodyjkę na przykład z telefonu. Wtedy musi zapanować cisza, żeby dziecko za pomocą słuchu odnalazło miejsce, gdzie jest ukryty zajączek.

freepik.com

8. Zrywanie jajek

Jeżeli mamy plastikowe otwierane jajeczka i prezenciki drobiazgi dla naszych dzieci, możemy zawinąć takie jajeczka w bibułkę i powiesić na drzewku w ogrodzie.
Przedtem jednak należy zamontować sznurek do dolnej połowy jajeczek, aby dziecko mogło otworzyć takie jajko ciągnąć za niego.
Można do tej zabawy wykorzystać pojemniczki z jajek niespodzianek.

pinterest.com

A jeżeli macie pieska w domu, wszystkie te zabawy mogą przybrać nieoczekiwany zwrot! Pies może szybciej odnaleźć ukryte zajączki niż dziecko! I należy się z tym liczyć 🙂

A Wy jakie znacie pomysły na szukanie wielkanocnego zajączka?