×

5 sposobów na zabezpieczenie roweru, które uchronią Cię przed jego kradzieżą

Przy zakupie roweru powinniśmy pamiętać również o jego odpowiednim zabezpieczeniu. Nie ma nic gorszego dla właściciela jednośladu, który wraca po swój sprzęt i znajduje jedynie przeciętą linkę lub koło z blokadą. Wiele czynników wpływa na poziom bezpieczeństwa i skuteczności zapięć rowerowych. Dlatego dowiedz się, jakie są skuteczne sposoby na zabezpieczenie roweru przed jego kradzieżą.

parking rowerowy
Pixabay.com

Koniecznie zapoznaj się z poniższymi poradami na zabezpieczenie roweru, jeśli nie chcesz go stracić!

#1 Wybierz odpowiednie zapięcie

Główne rodzaje zapięć rowerowych, to:
– linki,
– łańcuchy,
– U-locki (tzw. zapięcia szeklowe).

Linki to elastyczne zabezpieczenia o różnych długościach. Zbudowane są ze splecionych i skręconych ze sobą śrubowo stalowych drutów. Łatwo się je zapina, ale nie stanowią zbyt dużej przeszkody dla złodzieja. Dlatego lepszym wyborem będą linki zbrojone (w osłonie ze stalowych pierścieni, które są mocowane przegubowo). Nadal są elastyczne, ale zapewniają większy poziom bezpieczeństwa.

przecinanie sekatorem linki rowerowej
Imgur.com

Zapięcie szeklowe to wygięty w kształcie litery „U” pręt z różnego rodzaju stopów (głównie stalowych). Na dole połączony jest z innym prętem, wyposażonym w skomplikowany zamek. Skuteczność U-locków jest zależna przede wszystkim od materiału, z jakiego je wykonano. Tytanowe zapięcia tego typu są uznawane za jedne z najlepszych. Jednak nie licz na to, że U-lock za 30 zł będzie stanowił dobre zabezpieczenie. Złodziejowi może wystarczyć zwykła piłka do metalu lub przecinak, aby ukraść rower.

zapięcie szeklowe, U-lock
Imgur.com

Łańcuchy w podobnym stopniu zapewniają bezpieczeństwo, co zapięcia szeklowe. Niestety dobre łańcuchy są drogie i bardzo ciężkie – ważą ok. 3 kg. Decydując się na ten rodzaj zabezpieczenia, wybieraj modele z osłoną wykonaną z gumy lub innego materiału, aby łańcuch nie obijał lakieru na ramie.

zabezpieczenie roweru łańcuchem
Pixabay.com

Wszystkie rodzaje blokad mogą być zamykane na zamek z kluczem lub z szyfrem. Unikaj zapięć zamykanych kluczem cylindrycznym, ponieważ takie zabezpieczenie można bardzo łatwo otworzyć.

#2 Odpowiednio przypinaj rower

Nie pozostawiaj roweru bez zabezpieczenia nawet na minutę. Złodziejowi wystarczy kilka sekund, aby na nim odjechać.

złodziej rowerów
Imgur.com

Pamiętaj, aby zawsze go do czegoś przypinać, bo nie wystarczy spiąć koło z ramą (dla złodzieja to nie problem wziąć rower pod pachę i odejść…). Wybieraj jednak stabilne słupy bądź stojaki. Unikaj m.in. siatkowych ogrodzeń i rurek, które łatwo można przeciąć.

niewłaściwe zabezpieczenie roweru
Imgur.com

Blokadę mocuj przez stałe elementy jednośladu, a nie jego akcesoria (jak np. bagażnik czy koszyk). Nigdy nie przypinaj roweru jedynie za koło (zwłaszcza przednie), bo tylko ono Ci pozostanie z całego sprzętu.

zabezpieczenie roweru - odpowiedni sposób zapinania
Imgur.com

Pamiętaj także, że kilkukrotne owinięcie ramy linką czy łańcuchem nie wzmocni zabezpieczenia. Ich długość lepiej wykorzystać na jednoczesne przymocowanie do słupa, ramy i koła roweru.

Poza tym, zaleca się używanie dwóch blokad, z dwoma różnymi systemami zabezpieczeń. To zdecydowanie utrudni kradzież roweru.

podwójne zabezpieczenie roweru
Imgur.com

#3 Zamontuj śruby antykradzieżowe

Jeśli coś nie jest przytwierdzone do Twojego roweru, możesz spodziewać się, że kiedyś „zniknie”. Może to być koło, siodełko bądź lampka z gumowym paskiem za kilkanaście złotych. Zdarza się, że złodzieje nie kradną całego roweru, tylko jakaś jego część. Nie jest to wcale pocieszająca informacja dla właścicieli jednośladu, chyba że zastosują kilka dodatkowych zabezpieczeń.

zabezpieczenie roweru przed kradzieżą
Citylab.com

W tym przypadku chodzi o znaczne utrudnienie potencjalnym złodziejaszkom kradzieży. Konkretnie – odkręcania poszczególnych elementów i części rowerowych, które można usunąć przy pomocy zwykłego śrubokrętu lub klucza imbusowego.

śruby antykradzieżowe
Citylab.com

Wystarczy, że wymienisz zwykłe śruby na bardziej skomplikowane (np. firmy Pinhead lub Pitlock), czyli takie, które wymagają specjalnego klucza, aby je odkręcić. Możesz także łby śrub zalać gorącym woskiem lub wypełnić otwory klejem silikonowym. Takie działania powinny zirytować i zniechęcić złodzieja do kradzieży.

zamaskowane łby śrubek
Citylab.com

#4 Parkuj rower w widocznym miejscu

Chodzi o miejsca, które objęte są monitoringiem. Ważne, aby kamery były skierowane na stojak rowerowy, a nie tylko jego okolice. Pamiętaj również, że na niektórych parkingach zamiast kamer są jedynie ich atrapy.

parking rowerowy z monitoringiem
Imgur.com

Poza tym, staraj się znajdować miejsca, w których rower będzie widoczny, a nie np. zasłonięty samochodami. To powinno zniechęcić potencjalnych złodziejaszków przed kradzieżą.

odpowiednie parkowanie roweru
Pixabay.com

#5 Zainwestuj w lokalizator GPS

Niestety nawet najlepsze zabezpieczenia czasami zawodzą, bo złodzieje na bieżąco je rozpracowują. Dlatego jeśli wcześniejsze metody nie pomogłyby ustrzec Cię przed kradzieżą roweru, tylko zamontowany w nim nadajnik GPS dawałby szansę na jego odzyskanie.

GPS do roweru
Imgur.com

Tego typu lokalizator jest wspierany przez odpowiednią aplikację, dzięki której można dokładnie sprawdzić położenie danego jednośladu. Jeśli rower zmieni lokalizację, jego właściciel otrzyma w telefonie odpowiedni alert w formie powiadomienia push w aplikacji lub w wiadomości SMS.

lokalizator roweru i aplikacja w telefonie
Imgur.com

Ceny GPS-ów rowerowych wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za urządzenie. Często naliczane są również opłaty abonamentowe.

Montaż modułu GPS w rowerze najlepiej zlecić profesjonalistom. Będą oni wiedzieć, gdzie dokładnie umieścić urządzenie, by nie tylko nie uległo zniszczeniu, ale przede wszystkim, by złodziej nie mógł się zorientować, że rower jest wyposażony w lokalizator.

kradzież roweru
Imgur.com

Niestety nawet najlepsza i najdroższa blokada nie gwarantuje 100% ochrony przed kradzieżą. Warto jednak stosować powyższe wskazówki na zabezpieczenie roweru, aby ryzyko jego utraty zmniejszyć do minimum