×
Wirtualna Polska

Zabierz z domu na działkę jedną butelkę. Działa na mszyce od razu

W każdym ogródku i na balkonie mogą pojawić się te małe szkodniki — mszyce. Warto byś wiedział, z czym wiąże się ich obecność w twoim ogrodzie. Poznaj sposób, jak się ich pozbyć. Wykorzystaj do tego ocet na mszyce.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Każdy, kto uprawia jakikolwiek skrawek ziemi, na pewno spotkał się z mszycami. Te uciążliwe pasożyty żerują na naszych kwiatach, krzewach owocowych i w ogródkach warzywnych. Wiemy, w jaki prosty i skuteczny oraz tani sposób wytępić mszyce ze swoich upraw. Wszystko, czego potrzebujesz, znajduje się w twojej kuchni.

Czym są mszyce? Poznaj swoich nieproszonych lokatorów

Należą do rodziny pluskwiaków i mają maksymalnie do 5 mm długości. Do pozostałych cech charakterystycznych należą: miękkie ciało i zakończony szpiczastym ogonkiem odwłok. Wyróżnia się mszyce bez skrzydeł i skrzydłowe, a mnogość ich kolorów może przyprawić o ból głowy, bo są: żółte, zielone, białe oraz czarne, szare i różowe, jak również pomarańczowe. Mszyce wybierają często młode liście i pędy, na których pasożytują oraz zostawiają na nich lepki nalot tzw. spadź. Bardzo często szkodniki te przenoszą wirusy oraz po ich bytowaniu mogą rozwijać się na roślinie grzyby sadzakowate.

czym są mszyce? Fot. Freepik

czym są mszyce? Fot. Freepik

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz również: Ta roślina wraca do łask. Likwiduje mszyce, śmietki i wciornastki

Przygotuj ocet na mszyce

Do przygotowania preparatu możesz użyć każdego octu, jednak najlepiej sprawdzi się ocet spirytusowy. Do jego głównych zalet należy to, że jest tani i dostępny od ręki w każdym sklepie. Na początku zmieszaj ocet z wodą w proporcji 1:10, czyli na 100 ml octu przygotowujemy 1 litr wody. Możesz dodać kilka kropli płynu do naczyń lub łyżeczkę szarego mydła. Pozwoli to na lepsze przyleganie preparatu do roślin oraz na jego dłuższe działanie. Teraz spryskuj roślinę dokładnie i obficie, twoja mikstura ma wręcz po niej spływać oraz nie zapomnij o spodzie liści, bo tam znajduje się najwięcej mszyc. Taki oprysk wykonaj najlepiej wieczorem. W pełnym słońcu możesz zaszkodzić roślinom, gdyż zastosowany wtedy ocet może je spalić.

ocet na mszyce, fot. Genialne

ocet na mszyce, fot. Genialne

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Ocet na mszyce z czosnkiem

Do preparatu z przygotowanym octem, warto dodać rozgnieciony czosnek, który ma właściwości grzybobójcze i ma silny zapach. W efekcie jest on skutecznym środkiem odstraszającym owady oraz pozostałe szkodniki. Opryski wykonuj codziennie, aż do skutku!

Zobacz również: 3 proste opryski z sody oczyszczonej na mszyce, mączniak i inne szkodniki

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować