×
Wirtualna Polska

Zabierz z kuchni. Usunie plamy oleju, rdzę i mech, a kostka będzie jak nowa

Czysta kostka brukowa to przede wszystkim cieszący nas wizualnie podjazd lub podwórko. Na wiosnę wyłaniają się po zimie brudne plamy, którym trzeba zaradzić, a są trudne w czyszczeniu. Dowiedz się czym czyścić kostkę brukową.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Materiał, z którego wykonana jest kostka brukowa, to niezwykle trwały i odporny surowiec na zmieniające się warunki atmosferyczne, takie jak: zmiany temperatur, słońce, śnieg oraz deszcz. Ważne jest, aby regularnie uzupełniać przestrzenie między kostką piaskiem, ponieważ sprawia on, że podjazd zachowuje swój pierwotny kształt.

Czego potrzebujemy do czyszczenia kostki brukowej?

Warto zaopatrzyć się w szczotkę do czyszczenia kostki brukowej, którą pozbędziesz się np. mchu, błota i kurzu osiadłego na kostce. Kolejnym narzędziem będzie myjka ciśnieniowa i warto mieć ją w swoim domu, ponieważ ma wiele zastosowań (możemy umyć nią samochód). Działanie myjki ciśnieniowej opiera się na regulacji mocy strumienia wody, przez co nawet najtrwalszy brud zostanie trwale usunięty.

Czym czyścić kostkę brukową?, fot. Genialne

Czym czyścić kostkę brukową?, fot. Genialne

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Zobacz również: Zabierz z kuchni i polej tym kostkę brukową. Plamy oleju i rdzy znikną

Czym czyścić kostkę brukową? Domowe sposoby

Najczęściej do mycia kostek brukowych stosowane są przeznaczone do tego płyny lub spraye, które szybko czyszczą jej powierzchnię, ale niestety są szkodliwe dla środowiska. Dlatego warto poznać naturalne i równie skuteczne środki, które możemy przygotować sami.
Na początek warto spróbować sody oczyszczonej podczas usuwania szczególnie tłustych plam z oleju lub smaru. Wystarczy nanieść przygotowany roztwór sody z wodą bezpośrednio na brudne miejsce za pomocą szczoteczki, a po chwili spłukać wodą.
Drugim domowym środkiem jest ocet zalecany do tępienia mchu i chwastów rosnących w kostce brukowej. Ocet jest tanim i skutecznym preparatem, który nie odbarwia koloru kostki. Rozcieńcz ocet z wodą w proporcji 2:1 i przelej do butelki z atomizerem, a następnie spryskaj wybrane miejsce.
Trzecia w kolejności jest coca-cola i nadaje się nie tylko do picia, ale jest też świetnym odrdzewiaczem. Wylej colę na plamę i pozostaw ją na noc, a rano umyj powierzchnię wodą.

Czym czyścić kostkę brukową, fot. Youtube/StephenMaddocks

Czym czyścić kostkę brukową, fot. Youtube/StephenMaddocks

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Pielęgnacja kostki brukowej

Podstawowymi krokami w posiadaniu czystej kostki brukowej jest jej mycie przynajmniej raz w roku po sezonie zimowym. Warto też dbać o jej aspekt wizualny i na bieżąco pozbywać się liści, trawy oraz mchu z jej powierzchni. Natomiast średnio co 4 lata warto nanosić preparat impregnujący kostkę brukową.

Zobacz również: Trzymam dodatkową kostkę mydła w domu. Ratuje mnie w wielu sytuacjach

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować