×

Jak nie zrujnować pierwszego wrażenia przez swoje zachowanie?

Nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak ważne jest pierwsze wrażenie. Wiele zależy od tego, jak na początku znajomości ocenią nas inni ludzie. Zdarza się również tak, że chociaż zależy nam na zrobieniu dobrego wrażenia na kimś, to popełniamy głupie błędy, które psują nasz wizerunek. Jak zatem kontrolować, albo jak zmienić swoje zachowanie, aby zwiększyć szansę na zrobienie dobrego wrażenia i kontynuowanie nowej znajomości? Na te pytania odpowiem w formie 13 porad, które warto znać i brać pod uwagę w życiu codziennym.

ZACHOWANIE W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH

#1 Duża liczba zdjęć

Selfie, duża ilość zdjęć
Pixabay.com

Jeśli w galeriach na portalach społecznościowych są tylko Twoje zdjęcia i jest ich bardzo dużo, może to świadczyć o samolubstwie i narcystycznym podejściu do życia. Być może jesteś arogancki i brak Ci empatii, a przynajmniej takie sprawiasz wrażenie…

#2 Zbliżenie twarzy na fotografiach

pierwsze wrażenie - zbyt bliskie zdjęcia
brightside.me

Zdjęcia wykonane z bardzo bliskiej odległości, przedstawiające jedynie Twoją twarz (albo jej fragmenty) mogą sugerować, że jesteś osobą, która pragnie sławy i zauważenia. Nie jest to zbyt pozytywnie odbierane przez innych.

#3 Gigantyczna liczba (nie)znajomych w sieci

Zachowanie w mediach społecznościowych - duża liczba znajomych
Freepik.com

Dodawanie i zapraszanie każdego użytkownika Internetu do grona swoich „znajomych” jest traktowane jako uzależnienie od swojej popularności. Takie zachowanie sugeruje, że starasz się być osobą komunikatywną i wesołą za wszelką cenę.

WPŁYW EMOCJI NA ZACHOWANIE

#4 Ukrywanie swoich emocji

Zachowanie - ukrywanie swoim emocji
Pixabay.com

Tłumienie swoich prawdziwych emocji często jest odbierane jako niechęć w stosunku do innych ludzi i ich problemów. Skoro ukrywasz emocje, to prawdopodobnie oczekujesz tego od innych.

#5 Wyrażanie swoich emocji określa zachowanie

Zachowanie, które jest źle odbierane przez otoczenie
Freepik.com

Jeśli zbyt mocno wyrażasz siebie, inni mogą pomyśleć, że jesteś rozhisteryzowany albo rozgniewany. Człowiek inteligentny emocjonalnie nie jest impulsywny.

SKRAJNE ZACHOWANIA

#6 Bycie zbyt grzecznym

Zbyt grzeczny w pracy - zachowanie podejrzane
Pixabay.com

Jeśli jesteś przesadnie miły i kulturalny, to wcale nie usłyszysz pochwał na swój temat. Inni będą to odbierać jako próbę ukrycia prawdziwych intencji.

#7 Nastawienie do innych

Zdobywanie zaufania
Imgur.com

Nie zakładaj z góry, że ktoś Cię nie lubi. Zachowuj się tak, jakby Twój rozmówca żywił do Ciebie sympatię, a w końcu na pewno zdobędziesz jego zaufanie.

#8 Przechwalanie się znajomościami

Przechwalanie się znajomościami - negatywne zachowanie
Instagram.com

Mówienie o znajomościach lub spotkaniach ze znanymi ludźmi, może sprawiać wrażenie, jakbyś uważał się za lepszego od swoich rozmówców. W dodatku można to odbierać, jako chęć manipulowania innymi.

UŚMIECH

#9 Fałszywy uśmiech

Uśmiech - dobre pierwsze wrażenie
Pixabay.com

Jeśli myślisz, że trudno odróżnić szczery uśmiech od udawanego, to jesteś w błędzie. Mięśnie twarzy pracują zupełnie inaczej w zależności od tego, czy uśmiech jest prawdziwy, czy fałszywy. W dodatku, jeśli pierwsza rozmowa przebiegała w miłej atmosferze, to Twój nowy znajomy lepiej Cię zapamięta i szybciej rozpozna, gdy zobaczycie się następnym razem.

#10 Sposób na zdobycie zaufania

Postawa zamknięta, ale jest uśmiech - zachowanie wzbudza zaufanie
Freepik.com

Według badań, uśmiechnięci ludzie są szybciej akceptowani przez innych niż poważne osoby. Nawet jeśli utrzymujesz postawę zamkniętą, ale masz wesołe usposobienie, to zdobędziesz zaufanie swoich rozmówców.

SPOSÓB ROZMAWIANIA

#11 Plotkowanie, to niewłaściwe zachowanie

Plotkowanie
Pixabay.com

Najczęściej poznajemy się poprzez wymianę informacjami o swoim życiu osobistym, tj. wspomnieniami z dzieciństwa, zainteresowaniami. Jednak jeśli ktoś podzieli się z Tobą newralgicznymi szczegółami na swój temat, a Ty przekażesz je innym, nie licz że będziesz miał dobrą opinię. Raczej wszyscy uznają Cię za osobę nierzetelną i nielojalną albo po prostu za plotkarza.

#12 Ciągłe mówienie o sobie

Egoizm, mówienie o sobie
Pixabay.com

Jeśli naprawdę zależy Ci na jakiejś znajomości i interesuje Cię Twój rozmówca, nie mów ciągle o sobie. Używanie zbyt często zaimka „ja” odpycha ludzi. Sprawia wrażenie, że nie jesteś nimi zainteresowany i nie chcesz ich poznać, albo uważasz się za mądrzejszego od innych.

#13 Brak własnego zdania

Przytakiwanie, brak własnego zdania
Pixabay.com

Jeśli tylko przytakujesz, a nie wyrażasz własnych opinii, stajesz się mniej atrakcyjny w oczach innych. To odpycha Twoich rozmówców i nie zachęca do dalszego kontaktu.

Twoje zachowanie jest bardzo ważne, jeśli chcesz zdobyć czyjeś zaufanie, czy sympatię. Pamiętaj o powyższych radach, a na pewno nie popełnisz żadnego błędu przy zawieraniu nowych znajomości

Może Cię zainteresować

zamknij