×

Zagotuj łupiny orzecha włoskiego – to wyjątkowy nawóz. Ma moc składników odżywczych

Zrób nawóz z łupin orzechów włoskich i wykorzystaj go do podlewania roślin doniczkowych oraz ogrodowych. One będą Ci za to bardzo wdzięczne.

Osoby żyjące ekologicznie starają się nie marnować żywności i w codziennym życiu wykorzystują nawet łupiny oraz skórki. Skorzystaj z ich wiedzy i zrób wartościowy nawóz dla swoich roślin. Do tego celu świetnie nadadzą się łupiny orzechów włoskich. One kryją w sobie moc składników odżywczych (żelazo, cynk, mangan, potas, fosfor, magnez).

nawóz z łupin orzechów włoskich
nawóz z łupin orzechów włoskich, fot. Unsplash

Jak zrobić nawóz z łupin orzechów włoskich?

Najpierw zgromadź kilkanaście łupin. Ważne jest to, aby nie były spleśniałe czy zainfekowane chorobami. Następnie włóż je do garnka i wlej ok. 1,5-2 litry wody. Całość gotuj przez 20 minut. Po tym czasie odcedź łupiny. Twój nawóz jest prawie gotowy. Aby podlewać nim rośliny, należy go rozcieńczyć chłodną wodą. Weź jedną miarkę orzechowego nawozu na trzy miarki wody. Tak przygotowanym specyfikiem podlewaj rośliny doniczkowe, a także ogrodowe raz na dwa tygodnie. Skoncentrowany nawóz możesz przechowywać w lodówce przez miesiąc.

Dla których roślin nawóz orzechowy jest najlepszy?

Nawóz z łupin orzech będzie idealny do roślin kwitnących oraz tych, które posiadają dekoracyjne liście. Dobrze wpłynie także na rozwój storczyków czy sukulentów. Co ciekawe możesz nim podlać glebę przed zasadzeniem warzyw w ogródki.

nawóz z łupin orzechów włoskich
nawóz z łupin orzechów włoskich, fot. Unsplash

Nawóz orzechowy:

  • wzmacnia system korzeniowy,
  • pobudza rośliny od kwitnienia,
  • wspomaga wzrost roślin,
  • sprawia, że rośliny stają się bardziej odporne na atak szkodników oraz choroby,
  • aktywizuje roślinę do lepszego przyswajania składników odżywczych.

Do czego jeszcze wykorzystać łupiny orzecha?

Jeżeli orzechowych łupin masz całkiem sporo, to zachowaj je na czas przesadzania roślin. Wszystko dlatego, że one są świetną warstwą drenażową. Najpierw włóż je na spód donicy, a dopiero później wsyp ziemię. Na koniec oczywiście posadź roślinę. Łupiny sprawią, że w donicy nie będzie gromadziła się woda.

Idealnie rozłupane orzechy włoskie bez dziadka do orzechów! Ten trik stosujemy w rodzinie od lat

Może Cię zainteresować