Lotniska wymyśliły sprytny sposób, co zrobić z nieodebranymi walizkami. Nic się nie zmarnuje

Czy zastanawiałeś się kiedyś co dzieje się ze zgubionymi walizkami? Podczas podróży na wakacje zdarzyło się, że mój bagaż poleciał do innego państwa, gdyby nie odwołanie i długie rozmowy z pracownikami lotniska, nie wiem co stałoby się z moją walizką i jej zawartością. Po trzech tygodniach walizka wróciła do mojego mieszkania, niestety w trakcie wyjazdu musiałam kupić wszystkie potrzebne rzeczy… Okazuje się, że nie wszyscy mają tyle szczęścia i niektóre bagaże nigdy nie odnajdują swoich właścicieli.

Mimo tego, że zgubienie walizki wynosi mniej niż 2%, co roku linie lotnicze wypłacają swoim klientom tysiące dolarów odszkodowania za nieodnalezione bagaże

Zdarza się, że walizka zostaje zgubiona ze względu na błędne dane, znajdujące się na przewieszce bagażowej lub przez błąd pracownika lotniska. Gdy zdajemy bagaż warto sprawdzić czy przewieszka z nazwą lotniska jest poprawna, zdarza się, że kody lotniska są bardzo podobne np. KTM to Kathmandu, KWI to Kuwejt, a KTW to Katowice. Pomyślcie co się stanie, gdy nasz bagaż trafi nie do Katowic, lecz do Kathmandu!

via GIPHY

Bagaże gubią się również z powodu pomyłki obsługi lotniska. Zdarza się, że nasza walizka w ogóle z nami nie leci, ponieważ nie zmieściła się do luku bagażowego, nie przeszła kontroli bezpieczeństwa lub nie została dowieziona do samolotu. Zdarzają się przypadki, że z bagażu odpada przewieszka, przez co system do sortowania bagażu nie może jej zidentyfikować.

via GIPHY

Najczęściej jednak gubimy bagaże podczas podróży z przesiadką. Jeśli czas między przesiadkami jest krótki, walizka może nie zostać przepakowana na czas. Pasażerowie potrafią być zmęczeni lotem i zabrać nie swój bagaż, przez co nie możemy odnaleźć swojej walizki.

Co dzieje się ze zgubionymi walizkami?

Jeśli właściciel zagubionego bagażu nie zgłosi się w przeciągu 90 dni od podróży, walizka staje się własnością przewoźnika. W Polsce walizki trafiają na otwarte aukcje nieodebranych bagaży, z kolei w Stanach powstał specjalny sklep, w którym można kupić rzeczy z zaginionych walizek.

_MG_7155

Centrum Nieodebranego Bagażu znajduje się w Alabamie i trzeba przyznać, że cieszy się całkiem niezłym zainteresowaniem. Sklep powstał w 1970 roku i od tego czasu, właściciele odkupują od linii lotniczych nieodebrane walizki. Następnie rzeczy z bagażu poddawane są selekcji, a te najlepsze zostają wyceniane i trafiają na półki sklepu.

IMG_5245

Do niedawna w Polsce odbywały się licytacje nieotwartych walizek. Podczas aukcji, zainteresowani mogli kupić nieodebrany bagaż, jednak nie wiedzieli co znajdą w środku. Część zainteresowanych przychodzi na licytację dla zabawy, ale skarży się, że za cenę około 400 złotych, otrzymali walizkę ze starymi ubraniami i leciwym laptopem.

Centrum Nieodebranego Bagażu skupuje walizki również od stacji kolejowych oraz wypożyczalni samochodów

Bham Women's Show (16 of 20)

Wiele linii lotniczych nie ponosi odpowiedzialności za pozostawione bagaże, jeśli po wyznaczonym terminie nie zgłosisz się po swoją walizkę, najprawdopodobniej trafią one na licytację, a w Stanach – do sklepu w Alabamie.

98% walizek trafia do swoich właścicieli, jeśli tak się nie dzieje, linie lotnicze często wypłacają swoim podróżnym należyte odszkodowanie

Być może opcja sklepu takiego jak w Alabamie bardziej w naszym kraju sprawdziłaby się bardziej niż opcje licytacji?

ski-sale-racks

W Centrum Nieodebranego Bagażu można znaleźć niemal każdy przedmiot!

Poprzez buty, sprzęty elektroniczne, aż po książki i kosztowne dzieła sztuki. Wszystko zostaje wycenione i wystawione na sprzedaż. Jeśli w najbliższym czasie wybieracie się na wycieczkę do USA, nie zapomnijcie odwiedzić tego miejsca!

4R5A8487

IMG_6698

Źródło i fotografie: thisisinsider.com, blog.katowice-airport.com, fly4free.pl