Zakaz stosowania kremów z filtrem! Te kraje wypowiedziały im wojnę
×
Wirtualna Polska

Urlop bez kremów z chemicznymi filtrami UV. Kilka państw na świecie wypowiedziało im wojnę

Wybierając się na wakacje, do swojej kosmetyczki zwykle wkładasz kremy z filtrami przeciwsłonecznymi. Jednak po dostaniu się na wiele rajskich wysp, kosmetyki mogą zostać zarekwirowane, ponieważ wiele krajów zaczęło wprowadzać zakaz stosowania kremów z filtrem chemicznym.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
zakaz stosowania kremów z filtrem
lifeforstock/freepik

Zakaz stosowania kremów z filtrem chemicznym a ginące rafy koralowe

Decydując się na urlop większość osób szuka bajkowego miejsca z piaszczystą plażą oraz turkusowym oceanem lub morzem. Na świecie nie brakuje takich rajskich zakątków. Jednak niektóre kraje wprowadziły zakaz stosowanie kremów z chemicznymi filtrami przeciwsłonecznymi. Powód? Te kosmetyki zawierają składniki, które przyczyniają się do obumierania i blaknięcie raf koralowych (koralowce pozbywają się glonów, które odpowiadają za ich kolor i dają im energię niezbędną do przeżycia). Winowajcami są m.in: oktokrylen, benzofenon, oksybenzon, oktinoksat, oktokarboksyl. 

zakaz stosowania kremów z filtrem
diana.grytsku/freepik
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Szkodliwe chemiczne kremy z filtrem

Jak się okazało co roku w oceanach gromadzi się ok. 14 tys. ton filtrów przeciwsłonecznych. Natomiast w 2017 roku w słynnym jeziorze Jellyfish (wyspa Palau) znalazło się tyle szkodliwych substancji, pochodzących z kremów przeciwsłonecznych, że znacznie zmniejszyła się populacja meduz. W trosce o ekosystem i rafy koralowe niektóre państwa wprowadziły zakaz stosowania i wwożenia kremów z chemicznymi filtrami przeciwsłonecznymi. Niedozwolone kosmetyki będą konfiskowane na lotniskach.

zakaz stosowania kremów z filtrem
bedneyimages/freepik

Gdzie nie można stosować kremów z chemicznymi filtrami UV?

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
  • Aruba,
  • Hawaje,
  • Palau,
  • Wyspy Dziewicze,
  • wybrane kurorty meksykańskie (Xcaret, Xel-Ha, park rozrywki Chankanaab Beach na wyspie Cozumel),
  • Wyspy Marshalla
  • Tajlandia
rafa koralowa
akanoodles / twitter

Postaw na filtry mineralne

Czym zatem zastąpić tradycyjne kremy przeciwsłoneczne? W sklepach warto oczywiście poszukać kosmetyków z mineralnymi filtrami (tlenek cynku i dwutlenek tytanu). Są one bez wątpienia mniej toksyczne dla raf koralowych i organizmów żywych oraz nie wywołują reakcji alergicznych.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
zakaz stosowania kremów z filtrem
sosiukin/freepik

Świadome wakacje

Przed udaniem się na wymarzone wakacje koniecznie sprawdź informacje dotyczące używania kremów przeciwsłonecznych. Możesz to zrobić na oficjalnych stronach danego kraju, w biurze podróży organizującej wyjazd oraz oczywiście w ambasadzie polskiej działającej w rejonie, do którego się wybierasz. Na pewno bezpiecznym rozwiązaniem będzie niezabieranie kremów z Polski, a kupienie tych właściwych już na miejscu. Przede wszystkim wiele kurortów prowadzi intensywne kampanie informacyjne mające na celu zwiększenie świadomości turystów i uwrażliwienie ich na zagrożenia, z jakimi muszą mierzyć się oceany i morza. Bo jeśli rafy koralowe obumrą, to zniknie również całe podwodne życie.

jcomp/freepik
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Źródła: wyborcza.pl, podroze.onet.pl, www.polsatnews.pl

Może Cię zainteresować