×

Zakazane pamiątki z wakacji. Próba przywiezienia tych rzeczy może narobić Ci poważnych kłopotów

Dla wielu osób przywiezienie z wakacji jedynie świetnych zdjęć i jeszcze lepszych wspomnień to za mało. Dlatego wielu turystów decyduje się na zakup pamiątek. Trzeba jednak przy tym uważać, bo przepisy w wielu krajach z roku na rok robią się coraz bardziej restrykcyjne i często nie możemy wywieźć z danego kraju, tego, co jest dla niego najbardziej wyjątkowe.

Z prawie żadnego kraju nie wolno nam wywieźć ani zwierząt, ani roślin, które znajdują się pośród gatunków zagrożonych. Zostały one wpisane na tzw. listę CITES, znajduje się na niej aż 34 000 gatunków. Co więcej, warto pamiętać, że nie chodzi jedynie o żywe lub wypchane zwierzęta, czy motyle w ramce i ozdobne pióra ptaków, ale także wszelkie bazujące na zwierzętach wyroby, produkty spożywcze, leki i preparaty medyczne, czy artykuły stosowane do pielęgnacji urody. Od pewnego czasu przepisy w wielu krajach nie tolerują wwożenia do nich większych ilości jedzenia, zwłaszcza takiego, które nie jest „suchym prowiantem”. W większości popularnych wśród polskich turystów kierunków podróży nie można obecnie wywozić muszli i kamyczków znajdowanych na plażach.

Jak podają nasze służby statystycznie polscy celnicy najczęściej rekwirują wspomniane muszle, kości zwierząt i wyroby skórzane z zagrożonych gatunków. Zdarzają się też żywe zwierzęta (zwłaszcza ptaki), jak i rzadkie gatunki roślin. Ale rekwizycja to nie najgorsza rzecz, jaka może Ci grozić za próbę wywozu z danego kraju czegoś zakazanego, albo próbę wwiezienia tego do Polski. Jeśli chodzi o nasze rodzime przepisy, to w niektórych przypadkach może Ci grozić wysoka kara finansowa rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych, a w ekstremalnych przypadkach nawet kara więzienia od 3 miesięcy do 5 lat.

Przygotowałam dla Ciebie listę 5 krajów, które Polacy najchętniej odwiedzają. Uzupełniłam ją o listę 8 bardziej egzotycznych krajów, do których często się jedzie właśnie z myślą o pamiątkach:

Turcja

Oprócz wymienionych wcześniej zagrożonych roślin i zwierząt, wyrobów na nich bazujących, niektórych produktów spożywczych oraz kamyczków i muszli nie można z niej wywozić: antyków, w tym dywanów mających więcej, niż 100 lat, minerałów, podróbek znanych marek (wielu osobom udaje się je bez problemów przewieźć, ale zdarzają się też przypadki konfiskaty). Co może zaskakiwać jeszcze bardziej, z Turcji możemy przywieźć jedynie 1,5 kilograma kawy, 1,5 kilograma kawy rozpuszczalnej i 500 gram herbaty.

Egipt

Obowiązują tu dość podobne przepisy co w Turcji co do antyków i minerałów. Również nie można wywozić muszli, a także elementów rafy koralowej. Wbrew temu, co myśli większość turystów także i tutaj podróbki torebek czy ubrań znanych marek mogą nam zostać skonfiskowane. Nie jest to jednak częstą praktyką. Egipskie służby są również wyczulone na próbę wywiezienia w walizkach dużych ilości leków i artykułów chemicznych (w ilościach sugerujących, że chcemy je w Polsce sprzedawać).

Włochy

Standardowo nie można wywozić muszli, kamyczków, zagrożonych gatunków zwierząt i roślin. Co jednak najciekawsze od kilku lat nie można również wywozić piasku z plaż – uznawane jest to za kradzież. Warto jednak zaznaczyć, że – przynajmniej na razie – dotyczy to jedynie włoskich wysp, a nie części kontynentalnej kraju.

Hiszpania i Grecja

Przepisy sa tutaj bardzo podobne i nie czekają nas w tych krajach żadne szczególne niespodzianki. Zazwyczaj nie można wywozić tego, co i w innych krajach, czyli zagrożonych zwierząt i roślin oraz produktów na nich bazujących, a także muszelek i kamyczków z plaży.

A teraz przenieśmy się do kilku bardziej egzotycznych krajów:

Chiny

Wybierając się do Chin uważaj na wszelkiego rodzaju maści, kremy czy proszki, które w składzie mogą zawierać składniki pochodzenia zwierzęcego. Mimo tego, że kosmetyki azjatyckie są bardzo popularne, warto zwrócić uwagę, że te chińskie znacznie różnią się od oryginalnych koreańskich. Dla własnego zdrowia i spokoju podczas odprawy, lepiej nie przywozić takich wyrobów.

 

Indie

Zapomnij o przewiezieniu wyrobów wykonanych z kości słoniowej, skór gadów czy skorupy żółwia. Jeśli liczysz na pamiątkę, która ma ponad 100 lat, to za taki antyk możesz zostać zatrzymany. Dodatkowo z Indii nie wywieziesz złota ani srebra, chyba że są to przedmioty osobistego użytku.

Wietnam

Stąd nie przewieziemy żadnych nośników, na których mogą zostać zapisane informacje. Zapomnij więc o płytach CD, DVD, kasetach czy książkach i magazynach. Zastanawia mnie tylko jedno – jak w takim razie przewieźć kartę do aparatu?

 

Tajlandia

Myśląc o Tajlandii przypomina mi się scena z filmu Bridge Jones 2, kiedy tytułowa bohaterka przewozi wężową misę pełną narkotyków. Oczywiście nielegalne substancje są zakazane i za ich posiadanie i przewóz zostaniemy zatrzymani w każdym kraju. Z Tajlandii nie przywieziemy roślin ani zwierząt oraz statuetek z wizerunkiem Buddy (nie liczą się jedynie niewielkiej wielkości gadżety z bazaru).

 

Kuba

Myśląc o tej wyspie na pewno wyobrażasz sobie starców, siedzących na plaży, grających w szachy i palących kubańskie cygara. Ten nieodłączny element Kuby kusi wielu turystów jednak z wyspy można wywieźć go maksymalnie w ilości nie większej niż 50 sztuk. Oczywiście cygara powinny mieć paragon ze sklepu, dlatego nie wyrzucaj rachunku po zakupie – może się przydać na lotnisku! Jeśli myślisz o zabraniu alkoholu to z Kuby do Polski nie przywieziesz więcej niż 6 butelek napojów spirytusowych. Mam nadzieję, że podczas takich wakacji nie wpadniesz na pomysł przywiezienie zwierząt tj. iguana czy żółw ani nawet wyrobów wykonanych z ich skóry. Z wyspy z kolei możesz wywieść duże muszle ALE maksymalnie w ilości 3 sztuk. Do przewozu złota i srebra potrzebne jest zezwolenie z banku narodowego, a przewóz antyków możliwy jest jedynie dzięki zgodzie od kubańskiego Ministerstwa Kultury.

 

Peru i Ekwador

Problemem na lotnisku mogą okazać się fauna i flora oraz pamiątki udające prehistoryczne wyroby kultur prekolumbijskich. Jeśli zdecydujesz się na taki gadżet na lotnisku możesz zostać poproszony o pokazanie dowodu kupna.

 

RPA

Z Republiki Południowej Afryki nie wolno wywieźć żadnego pożywienia, a w kwestii alkoholu dozwolony jest przywóz jedynie butelek o pojemności mniejszej niż 1 litr (napoje spirytusowe). Mimo tego, że RPA słynie z ogromnej ilości kopalni diamentów, to z tego kraju nie można przywieźć ani jednego nieoszlifowanego kamienia. Dodatkowo uważaj na przedmioty wykonane z kości słoniowej oraz przedmioty skórzane. Takie pamiątki mogą być legalne tylko jeżeli sprzedawca ma odpowiednie certyfikaty i pozwolenie na handel.

Madagaskar

Marzysz o pasku lub butach wykonanych z wężowej skóry? A może chcesz przewieźć małą orchideę, aby zasadzić są w swoim ogródku? Przywóz takich przedmiotów może się skończyć bardzo źle. Ubrania i gadżety wykonane ze skór węży, krokodylów, skorup żółwia, kości słoniowej lub futra lemurów mogą słono was kosztować. Jeśli chcesz przywieźć z tej wyspy jakąś ciekawą pamiątkę to lepiej sprawdź czy w sklepie dane przedmioty mają specjalną naklejkę ze zgodą Ministerstwa Kultury (szczególną uwagę zwróć na produkty wykonane z drewna).

 

 
Źródła: genialne.pl

Wybrane dla Ciebie

20 chat ukrytych na odludziu, do których byłoby warto dotrzeć i zapomnieć o reszcie świata…

Przychodzi taki moment, kiedy masz dość miasta, jeśli w nim na co dzień żyjesz i pracujesz, moment w którym chciałoby się wyruszyć w dziką przyrodę i spędzić odrobinę czasu w jakiejś ustronnej chateczce. Oto kolekcja uroczych chat w których warto byłoby się zakopać na kilka dni. #1 Feeria ciepłych świateł #2 Jak we „Władcy pierścieni” […]

15 gości hotelowych, na których w pokojach czekały miłe niespodzianki

Jeśli chodzi to chyba wszyscy, którzy z nich korzystają cenią sobie przewidywalność. Ale nieraz coś i tak nas zaskoczy, czasem pozytywnie, częściej jednak negatywnie. Oto kolekcja hotelowych niespodzianek jakie spotkały naszych bohaterów. #1 Zacznijmy od czegoś pozytywnego: środek tego lustra nigdy nie zaparowuje #2 Gorzej jeśli łazienka tak wygląda (WC i telewizor?) #3 Ale może […]

Tak powinno być w każdym wakacyjnym hotelu. 29 genialnych rzeczy, które uprzyjemnią pobyt wszystkim wczasowiczom

Nikomu nie trzeba mówić, jak ważne jest to, aby podczas wakacji miejsce, w którym się zatrzymamy było przyjazne i komfortowe. Są takie hotele, w których obsługa naprawdę się o to stara. Oto kolekcja miejsc, w których czas spędza się z przyjemnością. #1 „Wspomnieliśmy, że bierzemy ze sobą kota, oto co zastaliśmy na miejscu” #2 „Nie […]

11 śmiertelnie niebezpieczniejszych jezior na świecie. Groźne wody skrywają zabójcze sekrety

Niektóre są przepięknie położone i większość z nas bez zastanowienia wybrałaby się tam na wakacje, gdyby tylko ktoś to zaproponował. Jednak wody poniższych jezior skrywają śmiertelne zagrożenie. Oto malownicze jeziora, które lepiej omijać. #1 Jezioro Hillier (Australia) Swój przepiękny różowy kolor zawdzięcza współdziałaniu glonów, alg i bardzo dużemu zasoleniu. Dłuższy kontakt ze skórą jest mocno […]

22 rzeczy, które możesz zabrać z hotelowego pokoju. Nikt nie posądzi Cię o kradzież

Można wziąć ze sobą czy jednak to będzie kradzież? Większość osób nocując w hotelu nie ma pojęcia o tym, co może zabrać do domu, a czego nie. Czas raz na zawsze to wyjaśnić. Oto zbiór rzeczy, które możesz zastać w swoim hotelowym pokoju i spokojnie zabrać ze sobą. #1 Mydła i balsamy #2 Szampony i […]

Morskie organy nucą muzykę fal, którą tworzą woda i wiatr chorwackiego wybrzeża przez cały rok!

Chorwacja to przepiękny i urokliwy kraj, który ma niezwykle wiele do zaoferowania turystom.  Jednym z najciekawszych miejskich projektów są morskie organy, które każdego dnia raczą mieszkańców oraz przyjezdnych cudną pieśnią. Muzyka generowana przez wiatr Za ciekawy projekt, który znajdziemy w mieście Zadar odpowiada grupa ludzi. W 2004 roku chorwacki architekt Nikola Bašić stworzył wizję, a […]