NewsyZakazane pamiątki z wakacji. Próba przywiezienia tych rzeczy może narobić Ci poważnych kłopotów

Zakazane pamiątki z wakacji. Próba przywiezienia tych rzeczy może narobić Ci poważnych kłopotów

Zakazane pamiątki z wakacji. Próba przywiezienia tych rzeczy może narobić Ci poważnych kłopotów
21.07.2020 18:15

Dla wielu osób przywiezienie z wakacji jedynie świetnych zdjęć i jeszcze lepszych wspomnień to za mało. Dlatego wielu turystów decyduje się na zakup pamiątek. Trzeba jednak przy tym uważać, bo przepisy w wielu krajach z roku na rok robią się coraz bardziej restrykcyjne i często nie możemy wywieźć z danego kraju, tego, co jest dla niego najbardziej wyjątkowe.

Z prawie żadnego kraju nie wolno nam wywieźć ani zwierząt, ani roślin, które znajdują się pośród gatunków zagrożonych. Zostały one wpisane na tzw. listę CITES, znajduje się na niej aż 34 000 gatunków. Co więcej, warto pamiętać, że nie chodzi jedynie o żywe lub wypchane zwierzęta, czy motyle w ramce i ozdobne pióra ptaków, ale także wszelkie bazujące na zwierzętach wyroby, produkty spożywcze, leki i preparaty medyczne, czy artykuły stosowane do pielęgnacji urody. Od pewnego czasu przepisy w wielu krajach nie tolerują wwożenia do nich większych ilości jedzenia, zwłaszcza takiego, które nie jest "suchym prowiantem". W większości popularnych wśród polskich turystów kierunków podróży nie można obecnie wywozić muszli i kamyczków znajdowanych na plażach.

©shankar s./Flickr
©shankar s./Flickr

Jak podają nasze służby statystycznie polscy celnicy najczęściej rekwirują wspomniane muszle, kości zwierząt i wyroby skórzane z zagrożonych gatunków. Zdarzają się też żywe zwierzęta (zwłaszcza ptaki), jak i rzadkie gatunki roślin. Ale rekwizycja to nie najgorsza rzecz, jaka może Ci grozić za próbę wywozu z danego kraju czegoś zakazanego, albo próbę wwiezienia tego do Polski. Jeśli chodzi o nasze rodzime przepisy, to w niektórych przypadkach może Ci grozić wysoka kara finansowa rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych, a w ekstremalnych przypadkach nawet kara więzienia od 3 miesięcy do 5 lat.

Przygotowałam dla Ciebie listę 5 krajów, które Polacy najchętniej odwiedzają. Uzupełniłam ją o listę 8 bardziej egzotycznych krajów, do których często się jedzie właśnie z myślą o pamiątkach:

Turcja

Pixabay
Pixabay

Oprócz wymienionych wcześniej zagrożonych roślin i zwierząt, wyrobów na nich bazujących, niektórych produktów spożywczych oraz kamyczków i muszli nie można z niej wywozić: antyków, w tym dywanów mających więcej, niż 100 lat, minerałów, podróbek znanych marek (wielu osobom udaje się je bez problemów przewieźć, ale zdarzają się też przypadki konfiskaty). Co może zaskakiwać jeszcze bardziej, z Turcji możemy przywieźć jedynie 1,5 kilograma kawy, 1,5 kilograma kawy rozpuszczalnej i 500 gram herbaty.

Egipt

Pexels
Pexels

Obowiązują tu dość podobne przepisy co w Turcji co do antyków i minerałów. Również nie można wywozić muszli, a także elementów rafy koralowej. Wbrew temu, co myśli większość turystów także i tutaj podróbki torebek czy ubrań znanych marek mogą nam zostać skonfiskowane. Nie jest to jednak częstą praktyką. Egipskie służby są również wyczulone na próbę wywiezienia w walizkach dużych ilości leków i artykułów chemicznych (w ilościach sugerujących, że chcemy je w Polsce sprzedawać).

Włochy

WPF
WPF

Standardowo nie można wywozić muszli, kamyczków, zagrożonych gatunków zwierząt i roślin. Co jednak najciekawsze od kilku lat nie można również wywozić piasku z plaż - uznawane jest to za kradzież. Warto jednak zaznaczyć, że - przynajmniej na razie - dotyczy to jedynie włoskich wysp, a nie części kontynentalnej kraju.

Hiszpania i Grecja

©
Jose A./Flickr
© Jose A./Flickr

Przepisy sa tutaj bardzo podobne i nie czekają nas w tych krajach żadne szczególne niespodzianki. Zazwyczaj nie można wywozić tego, co i w innych krajach, czyli zagrożonych zwierząt i roślin oraz produktów na nich bazujących, a także muszelek i kamyczków z plaży.

A teraz przenieśmy się do kilku bardziej egzotycznych krajów:

Chiny

Pixabay
Pixabay

Wybierając się do Chin uważaj na wszelkiego rodzaju maści, kremy czy proszki, które w składzie mogą zawierać składniki pochodzenia zwierzęcego. Mimo tego, że kosmetyki azjatyckie są bardzo popularne, warto zwrócić uwagę, że te chińskie znacznie różnią się od oryginalnych koreańskich. Dla własnego zdrowia i spokoju podczas odprawy, lepiej nie przywozić takich wyrobów.

Indie

©Jorge Royan/Wikimedia
©Jorge Royan/Wikimedia

Zapomnij o przewiezieniu wyrobów wykonanych z kości słoniowej, skór gadów czy skorupy żółwia. Jeśli liczysz na pamiątkę, która ma ponad 100 lat, to za taki antyk możesz zostać zatrzymany. Dodatkowo z Indii nie wywieziesz złota ani srebra, chyba że są to przedmioty osobistego użytku.

Wietnam

Pixabay
Pixabay

Stąd nie przewieziemy żadnych nośników, na których mogą zostać zapisane informacje. Zapomnij więc o płytach CD, DVD, kasetach czy książkach i magazynach. Zastanawia mnie tylko jedno - jak w takim razie przewieźć kartę do aparatu?

Tajlandia

Pixabay
Pixabay

Myśląc o Tajlandii przypomina mi się scena z filmu Bridge Jones 2, kiedy tytułowa bohaterka przewozi wężową misę pełną narkotyków. Oczywiście nielegalne substancje są zakazane i za ich posiadanie i przewóz zostaniemy zatrzymani w każdym kraju. Z Tajlandii nie przywieziemy roślin ani zwierząt oraz statuetek z wizerunkiem Buddy (nie liczą się jedynie niewielkiej wielkości gadżety z bazaru).

Kuba

Pexels
Pexels

Myśląc o tej wyspie na pewno wyobrażasz sobie starców, siedzących na plaży, grających w szachy i palących kubańskie cygara. Ten nieodłączny element Kuby kusi wielu turystów jednak z wyspy można wywieźć go maksymalnie w ilości nie większej niż 50 sztuk. Oczywiście cygara powinny mieć paragon ze sklepu, dlatego nie wyrzucaj rachunku po zakupie - może się przydać na lotnisku! Jeśli myślisz o zabraniu alkoholu to z Kuby do Polski nie przywieziesz więcej niż 6 butelek napojów spirytusowych. Mam nadzieję, że podczas takich wakacji nie wpadniesz na pomysł przywiezienie zwierząt tj. iguana czy żółw ani nawet wyrobów wykonanych z ich skóry. Z wyspy z kolei możesz wywieść duże muszle ALE maksymalnie w ilości 3 sztuk. Do przewozu złota i srebra potrzebne jest zezwolenie z banku narodowego, a przewóz antyków możliwy jest jedynie dzięki zgodzie od kubańskiego Ministerstwa Kultury.

Peru i Ekwador

Pixabay
Pixabay

Problemem na lotnisku mogą okazać się fauna i flora oraz pamiątki udające prehistoryczne wyroby kultur prekolumbijskich. Jeśli zdecydujesz się na taki gadżet na lotnisku możesz zostać poproszony o pokazanie dowodu kupna.

RPA

©SouthAfricanTourism/Flickr
©SouthAfricanTourism/Flickr

Z Republiki Południowej Afryki nie wolno wywieźć żadnego pożywienia, a w kwestii alkoholu dozwolony jest przywóz jedynie butelek o pojemności mniejszej niż 1 litr (napoje spirytusowe). Mimo tego, że RPA słynie z ogromnej ilości kopalni diamentów, to z tego kraju nie można przywieźć ani jednego nieoszlifowanego kamienia. Dodatkowo uważaj na przedmioty wykonane z kości słoniowej oraz przedmioty skórzane. Takie pamiątki mogą być legalne tylko jeżeli sprzedawca ma odpowiednie certyfikaty i pozwolenie na handel.

Madagaskar

Pixinio
Pixinio

Marzysz o pasku lub butach wykonanych z wężowej skóry? A może chcesz przewieźć małą orchideę, aby zasadzić są w swoim ogródku? Przywóz takich przedmiotów może się skończyć bardzo źle. Ubrania i gadżety wykonane ze skór węży, krokodylów, skorup żółwia, kości słoniowej lub futra lemurów mogą słono was kosztować. Jeśli chcesz przywieźć z tej wyspy jakąś ciekawą pamiątkę to lepiej sprawdź czy w sklepie dane przedmioty mają specjalną naklejkę ze zgodą Ministerstwa Kultury (szczególną uwagę zwróć na produkty wykonane z drewna).

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także