×
Wirtualna Polska

Zakop to w ogrodzie. Róże zakwitną tak bujnie, że trudno będzie je okiełznać

Zobacz, czym nawozić róże ogrodowe i spraw, że pięknie rozkwitną. Dodatkowo będą dłużej cieszyły twoje oczy, a także zrobią wrażenie na gościach.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

W swoich czterech ścianach możesz zrobić nawóz ze skórek banana. Jest on bogaty w fosfor oraz potas. Te dwa pierwiastki zagwarantują, że róże pięknie rozkwitną, a także nie będą bardzo podatne na choroby. Co więcej, bananowy nawóz odstraszy także mszyce.

Patenty na przygotowanie nawozu ze skórek banana

Jest przynajmniej 5 sposób na to, aby zrobić wartościowy nawóz dla róż w ogrodzie. Do tego celu posłużą bananowe skórki. Przed przystąpieniem do pracy, dobrze je wymyj. Wszystko po to, aby pozbyć się z nich chemicznych substancji, którymi banany mogą być opryskiwane podczas transportu. Do litra wody wsyp 2 łyżeczki sody oczyszczonej. W takiej miksturze zanurz skóry na ok. 20 minut. Później będą już gotowe do przetworzenia.

czym nawozić róże ogrodowe, fot. gettyimages

czym nawozić róże ogrodowe, fot. gettyimages

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

  • Skóry bananów pokrój na mniejsze cząstki, a następnie dokładnie je wysusz. Możesz do tego celu wykorzystać piekarnik, kaloryfer, piec czy po prostu promienie słoneczne. Później pokrusz je  lub zmiel w blenderze i wrzuć do wody. Całość odstaw na kilka dni i gotowe. Otrzymanym nawozem możesz zasilać róże.
  • Wysuszoną i rozdrobnioną skórkę wymieszaj z glebą, w której sadzisz róże.
  • Dobrym pomysłem jest także kiszonka ze skórek bananów. Świeże skóry zalej przegotowaną, ostudzoną wodą. Później zamknij pojemnik i odstaw go w ciemne i ciepłe miejsce. Pamiętaj, aby codziennie mieszać kiszonkę. Po ok. dwóch tygodniach nawóz będzie gotowy. Na koniec rozcieńcz go z wodą i zacznij podlewać róże. Taka odżywka zawiera dużo fosforu i potasu oraz jest bardzo dobrze przyswajana przez system korzeniowy.
  • Najprostszym nawozem będą po prostu pokrojone świeże skórki. Wystarczy je włożyć do dołka, w którym posadzisz później krzak róży. Jeśli kwiaty są już zasadzone, włóż kawałek skórki do podłoża i zasyp ziemią.
czym nawozić róże ogrodowe, fot. gettyimages

czym nawozić róże ogrodowe, fot. gettyimages

 

Domowej roboty środek na mszyce

Świeże i wymyte skórki włóż do litrowego słoika. Zalej je ciepłą wodą i odczekaj 2 dni. Po tym czasie rozcieńcz otrzymany roztwór wodą w proporcji 1:1. Później przelej całość do butelki z atomizerem i spryskaj róże, które zostały zaatakowane przez mszyce. Szybko zobaczysz, że szkodniki uciekną.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Zobacz też: Mam najbujniejszy agrest w całej okolicy, bo zawsze na wiosnę stosuję ten nawóz!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować