PoradyZamiast krzyczeć na dziecko, wypowiedź te dwa zdania

Zamiast krzyczeć na dziecko, wypowiedź te dwa zdania

Jak przestać krzyczeć na dziecko Fot. Freepik
Jak przestać krzyczeć na dziecko Fot. Freepik
16.12.2022 20:30, aktualizacja: 16.12.2022 22:13

Wychowanie dzieci nie jest prostą sprawą. Czasami rodziców ponoszą emocje i wyładowują swoje frustracje na maluchach. Tymczasem nie jest to dobra droga. Zobacz, jak przestać krzyczeć na dziecko.

Dzieci potrafią wyprowadzić z równowagi każdego dorosłego. Wszystko dlatego, że nie zawsze chcą się podporządkować i nie mają ochoty robić to, o co je prosimy. Wówczas demonstrują swoje niezadowolenie. Często płaczą, tupią nogami, marudzą, wybrzydzają i oczywiście złoszczą się. To całkiem naturalna reakcja i jedyna jaką znają. Często nie potrafią jeszcze dobrze wytłumaczyć, z czym czują się źle i co je tak naprawdę trapi. Jak w takiej sytuacji zachowują się rodzice?

Jak przestać krzyczeć na dziecko, fot. Unsplash
Jak przestać krzyczeć na dziecko, fot. Unsplash

Jak zachowują się rodzice, kiedy dzieci okazują swoje niezadowolenie?

Niestety reakcja dorosłych jest najczęściej bardzo żywiołowa i zbyt emocjonalna. Kiedy dziecko zanosi się łzami, kładzie się na podłodze i głośne wyraża swoje niezadowolenie, to rodzice najczęściej reagują krzykiem. Podnosząc głos próbują okiełznać malucha i zmusić go, aby się podporządkował. W tym momencie często działają pod presją czasu. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze stres. W efekcie rodzi się sytuacja pełna napięcia, a także wypełniona wrzaskiem i płaczem.

Jak przestać krzyczeć na dziecko, fot. Unsplash
Jak przestać krzyczeć na dziecko, fot. Unsplash

Jak reagować na nieposłuszeństwo dziecka?

Maluchy nie zawsze chcą sprzątać zabawki czy myć ręce, w momencie, kiedy je o to prosisz. Aby nie eskalować konfliktu oraz uspokoić emocje, uklęknij przed dzieckiem i powiedz do niego dwa zdania: Widzę, jak jest ci ciężko w tej chwili. Jak mogę ci pomóc? 

To rozwiązanie, choć banalne, jest naprawdę skuteczne. Przede wszystkim dziecko widzi, że starasz mu się pomóc, a nie krzyczysz i zaostrzasz konflikt. Lepiej jest znaleźć pokojowe wyjście z sytuacji, niż wszystko załatwiać krzykiem czy agresją. Dodatkowo przekazujesz dziecku informacje, że liczysz się z jego emocjami i nie są one niczym niewłaściwym. Komunikacja i rozmowa jest dużo lepszym motywatorem, niż strach.

Jak składać zwierzaki z balonów?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także