×
Wirtualna Polska

Zamiast wyrzucać, podpal podczas grilla. Komary się nawet nie zbliżą

Wiosną i latem komary skutecznie uprzykrzają życie każdemu, kto lubi spędzać popołudnia i wieczory na świeżym powietrzu. Ich obecność jest irytująca i kończy się wieloma swędzącymi ugryzieniami. Podpowiadamy, jak zrobić domowy środek na komary, który uchroni nas przed tymi insektami i pozwoli bez przeszkód spędzać czas np. w ogródku.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Wieczorny spacer, grill lub ognisko powinny kojarzyć się z samymi przyjemnymi przeżyciami. Niestety, dla wielu osób kończą się swędzącymi ukąszeniami. Wszystko przez komary, które grasują głównie wieczorami oraz w nocy. Aby uniknąć pogryzienia, lepiej zostać w domu. Alternatywą jest zastosowanie domowej roboty środka na komary. Jest prosty do wykonania i niezwykle skuteczny.

Co przyciąga komary?

Komary, choć są aktywne głównie wieczorami i w nocy, potrafią bezbłędnie odszukać swoje ofiary. Wszystko przez zapachy, jakie wydzielają ludzkie ciała. Owady przyciąga kwas mlekowy oraz amoniak zawarte w pocie. Wabikiem jest też zwiększone stężenie dwutlenku węgla w wydychanym przez nas powietrzu. Komary mają dobrze rozwinięty mechanizm termodetekcji, więc lokalizują ludzi również na podstawie temperatury ciała. Pod tym względem najbardziej narażonymi na atak insektów osobami są małe dzieci, kobiety w czasie owulacji oraz młodzi mężczyźni. Owady reagują także niektóre kolory oraz słodkie zapachy.

Środek na komary wykonasz w domu w kilka minut. Fot. Getty Images

Środek na komary wykonasz w domu w kilka minut. Fot. Getty Images

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz również: To pogromcy komarów! Zwabisz je do budki lęgowej, jeśli będziesz pamiętał o tym w kwietniu

Tak zrobisz środek na komary w sprayu

Insekty można łatwo odstraszyć, wykorzystując zapachy. Prosty i bezpieczny środek na komary zrobisz w domu w kilka minut.

  • Przygotuj buteleczkę z atomizerem o pojemności 100 ml.
  • Zapełnij buteleczkę do połowy wodą destylowaną lub przefiltrowaną. Drugą połowę uzupełnij naparem lub hydrolatem z oczaru wirginijskiego.
  • Dodaj 5-8 kropli olejku eterycznego. Do wyboru masz 3 zapachy: miętę pieprzową, eukaliptus oraz drzewo herbaciane.
  • Wymieszaj dokładnie zawartość butelki. Wstrząsaj preparat przed każdym użyciem.
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
środek na komary, fot. Getty Images

środek na komary, fot. Getty Images

Odstraszający środek na komary na grilla zrobisz za darmo

Komarów pozbędziesz się również, wykorzystując fusy po kawie. Jeśli masz w domu ekspres, nie musisz traktować ich jak odpadu i wyrzucać. Zanim zorganizujesz imprezę na świeżym powietrzu, zgromadź ich jak najwięcej, a następnie porządnie wysusz. Następnie umieść je w miseczce lub innym naczyniu odpornym na wysoką temperaturę. W czasie grilla ustaw je w pobliżu miejsca, w którym przebywacie i podpal. Dym i aromat spalonej kawy sprawią, że komary będą trzymały się z daleka.

Zobacz również: Prosty trik, jak szybko rozpalić grilla bez konieczności używania rozpałki

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować