×
Wirtualna Polska

Zamiast wyrzucać, włóż pod pomidory. Chroni przed szkodnikami i wzmacnia korzenie

Domowe nawozy są tanie, ekologiczne i skuteczne, dlatego cieszą się ogromną popularnością wśród ogrodników. Niektóre z nich stworzysz, wykorzystując kuchenne odpady. Np. łuski z cebuli możesz włożyć pod pomidory. Wyjaśniamy, jak stosować tę odżywkę i co ona daje.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zwykle traktujemy je jak odpad, a to duży błąd. Łuski z cebuli to jeden z popularnych domowych nawozów. Zamiast wyrzucać je do kosza, możesz np. włożyć pod pomidory i odżywić w ten sposób sadzonki. Dobrym pomysłem jest również przerobienie ich na bardzo bogaty w składniki odżywcze nawóz.

Dlaczego łuski cebuli warto włożyć pod pomidory?

Łuski cebuli są zawsze pod ręką, a ich pozyskanie jest zupełnie darmowe. Ponieważ są w pełni naturalne, nie zawierają chemii, która mogłaby zaszkodzić roślinom. Poza tym podobnie jak wiele innych domowych specyfików, obierki z cebuli są bogate w azot, potas oraz fosfor. Wszystkie te pierwiastki są potrzebne do prawidłowego rozwoju roślin. Znajdujące się w cebuli fitocydy mają właściwości bakteriobójcze, dzięki czemu chronią rośliny. Z kolei kwercetyna to silny przeciwutleniacz, który pomaga sadzonkom dobrze się ukorzenić oraz szybciej rosnąć. Dzięki witaminom z grupy B łuski cebuli stymulują wzrost i wzmacniają pomidory, a witaminy PP wspomagają przyswajanie tlenu i wzmacniają korzenie.

Łuski cebuli warto włożyć pod pomidory. Fot. Getty Images

Łuski cebuli warto włożyć pod pomidory. Fot. Getty Images

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz również: Tak przechowywane pomidory w lodówce nie tracą smaku! Wystarczy prosty trik

Jak wykorzystać łuski z cebuli przy sadzeniu pomidorów?

Wykorzystanie obierków z cebuli do odżywienia pomidorów jest bardzo proste. Wystarczy umieścić suche łuski w dołku, w którym zamierzasz zasadzić pomidory. Wymieszaj je z glebą, a następnie umieść w niej sadzonkę. Przy każdym podlewaniu cebula zostanie zwilżona i zacznie uwalniać do gleby składniki odżywcze. Dzięki temu pomidory lepiej się ukorzenią i będą pięknie rosły. Ten sam zabieg możesz zastosować również przy sadzeniu papryki.

Łuski cebuli to świetny nawóz pod pomidory. Fot. Getty Images

Łuski cebuli to świetny nawóz pod pomidory. Fot. Getty Images

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Łuski cebuli nie tylko pod pomidory. Jak zrobić z nich nawóz?

Łuski z cebuli możesz również wykorzystać do zrobienia nawozu odżywiającego pomidory i przyspieszającego rozwój owoców lub oprysku chroniącego przed szkodnikami. Preparaty na bazie cebuli dobrze sprawdzą się jako remedium na: zakażenia grzybem i czarną zgnilizną, żółknące liście, inwazję mszyc i gąsienic lub do wzmacniania łodyg oraz korzeni.

  • Aby uwarzyć napar, przygotuj 2 szklanki szczelnie wypchane łuskami cebuli. Zalej obierki 2 l wody i odstaw na 2 dni. Rozcieńcz preparat z wodą w proporcji 1:3 i podlej sadzonki pomidorów. Nawóz stosuj kilka razy w sezonie, maksymalnie co 2-3 tygodnie.
  • Do przygotowania bulionu, który odżywi pomidory, użyj 1 szklanki łusek na 2 l wody. Umieść składniki w emaliowanym naczyniu i doprowadź do wrzenia. Gotuj przez 20 minut. Po wystygnięciu preparat jest gotowy do użycia. Możesz stosować go do podlewania roślin, by zdezynfekować glebę lub w formie oprysku.

Zobacz również: Nawóz dla lawendy zrobisz za 0 zł! Weź kuchenny odpad i włóż do ziemi

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować