×

10 cennych trików, które mogą uratować Twój telefon, jeśli wpadnie do wody. Są na wagę złota!

Czasem telefon nie musi zanurzyć się cały w wodzie, aby przestał działać. Niekiedy wystarczy tylko parę kropel i wilgoć, aby Twoje cacko odmówiło współpracy. Jak wtedy poradzić sobie z takim sprzętem? Oczywiście najlepiej byłoby skorzystać z gwarancji, ale co zrobić, gdy nie masz takiej możliwości?

Krok po kroku sprawdzisz, jak sobie poradzić właśnie w takiej sytuacji!

#1 Wyciągnij telefon z wody tak szybko jak to tylko możliwe. Natychmiast go wyłącz. Wyciągnij z niego wszystkie elementy i absolutnie nie wkładaj ich z powrotem, jeśli będą mokre. Co więcej, woda wewnątrz telefonu może spowodować zwarcie.

zamoczony telefon (1)

#2 Nie zapomnij także wyciągnąć baterii. Pomoże to zmniejszyć ryzyko uszkodzenia obwodów wewnętrznych. Ostrożnie przetrzyj telefon ręcznikiem papierowym lub delikatną ściereczką.

zamoczony telefon (2)

#3Nie zapominaj o karcie SIM! Także odłóż ją na bok i czekaj aż całkowicie wyschnie.

zamoczony telefon (3)

#4Odłącz wszystkie urządzenia zewnętrzne, takie jak słuchawki, karty pamięci i inne gadżety, które mogą zasłaniać otwory.

zamoczony telefon (4)

#5 Jeśli upewnisz się, że Twój telefon nie ma żadnych małych elementów, możesz włączyć odkurzacz, dzięki czemu pozbędziesz się wilgoci, którą ciężko wyciągnąć za pomocą jakiegokolwiek materiału. W tym przypadku odkurzacz sprawdzi się idealnie. Powtórz czynność za 20 minut.

zamoczony telefon (5)

#6 ABSOLUTNIE nie używaj suszarki do włosów. Przez to sprawisz, że woda zamiast się wydostać, wpycha ją jeszcze bardziej do środka, co jest szczególnie niebezpieczne dla głównych podzespołów elektronicznych telefonu. Poza tym ciepłe powietrze może stopić niektóre części. Możesz posłużyć się suszarką tylko jeśli ta ma tryb chłodnego powietrza.

zamoczony telefon (6)

#7 Można spróbować wysuszyć sprzęt poprzez umieszczenie go w plastikowej torbie wypełnionej ryżem, który wchłania wilgoć. Zatem jest szansa, że cała woda z telefonu przejdzie na ryż. Pamiętaj, żeby wyciągnąć baterię i pozbyć się obudowy. Te rzeczy także umieść w torbie. Ten sposób jest dobry, gdy nigdzie Ci się nie śpieszy, ponieważ cały ten proces trwa od 2 do 3 dni.

W tym czasie możesz przekręcać telefon, aby ryż dostał się do każdego miejsca. Zamiast ryżu możesz użyć żelu krzemionkowego (to ta mała saszetka, która zazwyczaj jest dołączona do butów), który jeszcze lepiej wchłania wodę. Zazwyczaj zajmuje to około 6 godzin.

zamoczony telefon (7)

#8 Połóż telefon w ciepłym miejscu, na macie lub na ręczniku. Nie kładź go bezpośrednio na mocno nasłonecznionym miejscu! Nawet jeśli suszyłeś go odkurzaczem lub ryżem. Ten sposób pomoże się pozbyć ewentualnych resztek wody.

zamoczony telefon (8)

#9 Co najmniej po 24 godzinach sprawdź telefon i upewnij się, że jest suchy. Sprawdź dokładnie wszystkie otwory. Jeśli wydaje Ci się, że wszystko jest w porządku, możesz spróbować włożyć z powrotem baterię i włączyć telefon. Należy zwrócić szczególną uwagę na wszelkie dziwne odgłosy. Jeśli coś takiego będzie mieć miejsce, oznacza to, że telefon niestety jest uszkodzony.

zamoczony telefon (9)

#10 Jeśli telefon według Ciebie jest suchy, a mimo to i tak się nie włącza, Twoja bateria mogła się rozładować. Podładuj ją i sprawdź jeszcze raz. Jeśli to także nie pomoże, musisz poprosić o pomoc specjalistę. Nie próbuj ukrywać tego, co się stało, ponieważ telefon jest wyposażony we wskaźniki pokazujące przyczynę awarii. Im więcej szczegółów, tym łatwiej będzie naprawić sprzęt.

zamoczony telefon (10)

Zalecenia i ostrzeżenia:

  • W sklepach można kupić specjalne zestawy ratunkowe dla telefonów, do których dostała się woda. Warto coś takiego mieć w domu.
  • Jeśli telefon wpadł do słonej wody, wytrzyj go mokrą ściereczką (normalna woda), aby pozbyć się kryształów soli, które mogą przedostać się do złącza baterii.
  • Nie odkurzaj mokrego telefonu, ponieważ możesz zostać porażony prądem. Rób to tylko po wstępnym wytarciu urządzenia.
  • Bardzo ważne jest, aby dokładnie wysuszyć telefon przed JAKIMKOLWIEK ładowaniem
  • Nie pozwól, aby telefon przebywał za długo w nasłonecznionym miejscu. Podgrzewanie baterii może spowodwać nawet wybuch!
  • Nie próbuj demontować telefonu samodzielnie. Pozostaw to profesjonalistom.

zamoczony telefon (11)

Może Cię zainteresować

zamknij