×
Wirtualna Polska

Zanim wrzucę białe buty do pralki, robię jedną rzecz. Dzięki temu są jak nowe

Wyglądają efektownie, ale tylko wtedy, kiedy są idealnie czyste. Białe buty to popularny element wielu stylizacji. Niestety wymagają dużej uwagi i częstej pielęgnacji. Podpowiadamy, jak prać białe buty w pralce, by się nie zniszczyły.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Białe buty należy przecierać po każdym użyciu. Dzięki temu dłużej zachowają ładny wygląd i rzadziej wymagają prania. Kiedy już się na to zdecydujesz, dobierz metodę czyszczenia i detergenty do materiału, z którego są wykonane. Nie wszystkie rodzaje obuwia możesz włożyć do pralki. Wybierając tę metodę, musisz też pamiętać o kilku rzeczach, które uchronią buty przed zniszczeniem.

Jak przygotować białe buty do prania w pralce?

Jak wspomnieliśmy, nie każde buty możesz prać w pralce. Ta metoda odpada przede wszystkim w przypadku obuwia wykonanego ze skóry (materiał mógłby się łatwo zniszczyć). Spokojnie możesz wrzucić do bębna przede wszystkim buty sportowe oraz trampki. Zanim to zrobisz, wyciągnij sznurówki i wyjmij z butów wkładki. Możesz wyprać je ręcznie w wodzie z mydłem. Przetrzyj buty, by usunąć z nich kurz. Usuń również kamyczki, które utknęły pod podeszwami, by nie dostały się do pralki. Na koniec umieść buty w materiałowym woreczku. Dzięki niemu nie będą „wędrować” po bębnie i mniej się zniszczą.

Jak prać białe buty w pralce? Fot. Freepik

Jak prać białe buty w pralce? Fot. Freepik

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz również: Biorę z kuchni i impregnuję buty. Ten patent zdradził mi znajomy szewc

Jak prać białe buty w pralce?

Zanim umieścisz buty w pralce, włóż do niej koc lub ręcznik. To (podobnie jak woreczek) uchroni je przed zniszczeniem, ponieważ w czasie obracania się bębna nie będą tak często obijać się o jego ścianki. Wybierz do prania program wykorzystujący zimną wodę. Zrezygnuj też z wirowania. Dzięki temu obuwie dłużej zachowa ładny wygląd. Po praniu ustaw buty w zacienionym, przewiewnym miejscu. Słońce może sprawić, że na materiale pojawią się żółte przebarwienia. W żadnym wypadku nie wrzucaj butów do suszarki mechanicznej. Taki zabieg mógłby spowodować odkształcenia lub całkowicie zniszczyć obuwie.

Jak prać białe buty w pralce, by ich nie zniszczyć? Fot. Freepik

Jak prać białe buty w pralce, by ich nie zniszczyć? Fot. Freepik

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jak prać białe trampki ręcznie?

Jeśli decydujesz się na ręczne pranie białych butów, przygotuj miskę z ciepłą wodą oraz gąbkę lub ściereczkę dostosowaną do rodzaju materiału, który będziesz czyścić. Do porania użyj jednego z produktów, które pomogą przywrócić białym trampkom, mokasynom czy adidasom dawny blask.

  • Rozpuść w wodzie 2-3 łyżeczki sody oczyszczonej. Mocz w roztworze ściereczkę i wycieraj buty.
  • Dodaj do wody 3 łyżeczki soku z cytryny. Myj obuwie tak, jak w przypadku wody z sodą.
  • Zwilż szmatkę odrobiną octu i przecieraj buty. To dobra metoda do czyszczenia obuwia ze skóry i z zamszu.
  • Wypierz buty w wodzie z proszkiem do prania lub płynem do mycia naczyń.
  • Do czyszczenia gumowych podeszw użyj pasty do zębów lub mleczka do czyszczenia.

Zobacz również: Nigdy nie rób tego z kaloszami! Jednym ruchem możesz je kompletnie zniszczyć

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować