×

Zapachy odstraszające kleszcze, które warto znać. Są bardzo skuteczne!

Kleszcze to poważne zagrożenie dla zdrowia człowieka, ale także jego pupila. Te małe insekty przenoszą wiele chorób, które poważnie mogą uszkodzić układ nerwowy, wywołać boreliozę czy odkleszczowe zapalenie mózgu. Jest jednak kilka sposobów jak uchronić się przed tymi szkodnikami. Poznaj zapachy odstraszające kleszcze i ciesz się spacerami po łąkach czy popołudniami spędzonymi w ogródku!

Jakie zapachy stosować by odstraszyć kleszcze?

zapachy odstraszające kleszcze
instagram.com/annabee_c

Te pajęczaki mają bardzo dobry węch, dlatego jednym z najlepszych sposobów na odstraszenie kleszczy i zabezpieczenie się przed nimi są olejki zapachowe, które są bezpieczne dla Twojej skóry. Możesz je wetrzeć w swoją skórę lub spryskać się wybranym zapachem. Oczywiście wcześniej warto rozcieńczyć kilka kropel wybranego olejku w niewielkiej ilości oleju roślinnego tj. oleju z pestek winogron czy słodkich migdałów.

Zobacz także: Jak pozbyć się kleszczy z ogrodu? Istnieje na to prosty sposób

Olejkami które najlepiej sprawdzą się w ochronie przed kleszczami jest przede wszystkim olejek z drzewa herbacianego, tymianku, mięty pieprzowej, paczuli, eukaliptusa, szałwii i słodkich migdałów.

olejki eteryczne odstraszające kleszcze
instagram.com//younglivingkrakow

Po rozcieńczeniu około 5 kropli z 50 ml wybranego oleju, możesz wmasować w skórę lub spryskać się wykonaną miksturą. Dzięki tej metodzie możesz spokojnie odpoczywać na świeżym powietrzu i nie martwić się kleszczami!

Jak wyciągnąć kleszcza?

jak wyciągnąć kleszcza
instagram.com/hellodogs.p

Przy wyciąganiu kleszcza należy być szczególnie ostrożnym, aby nie oderwać tułowia pajęczaka lub zmiażdżyć głowy. Najlepiej użyć do tego pęsety, którą należy chwycić kleszcza jak najbliżej skóry i pociągnąć go wzdłuż osi wkłucia. Nie należy wykręcać insekta! Nigdy nie stosuj żadnych substancji na kleszcza – insekta nie wolno niczym smarować, przypalać, topić itp. Jedynym sposobem jest wyciągnięcie go ze skóry. Po pozbyciu się insekta, należy zdezynfekować skórę. Warto też obserwować miejsce ugryzienia i skontaktować się z lekarzem.

Teraz już znasz zapachy odstraszające kleszcze i wiesz jak poradzić sobie w przypadku, gdy kleszcz wbije się w Twoją skórę!

To również może Cię zainteresować:

Środki na komary – sprawdziliśmy, których lepiej nie używać

Ziemia okrzemkowa to naturalny zabójca kleszczy. Raz na zawsze znikną z ogrodu

7 sposobów na utrzymanie robaków z dala od Twojego ogrodu, bez użycia chemii

Roślina, której kleszcze nienawidzą! Posadzona w ogrodzie skutecznie je odstraszy

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować