×
Wirtualna Polska

Ludzie ciężko chorują po zjedzeniu odgrzanego ryżu. Działa jak trucizna!

Odgrzanie wcześniej przygotowanego posiłku jest dla wielu z nas bardzo wygodne, ale czy bezpieczne? Tutaj pojawia się duży znak zapytania! Jak się okazuje, spożywanie podgrzewanego ryżu, który stał przez kilka dobrych godzin w temperaturze pokojowej, może być dla nas wyjątkowo szkodliwe. Niewiele trzeba, aby był on dla nas przyczyną zatrucia pokarmowego. Jak to możliwe?

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

W surowych ziarnach ryżu znajdują się zarodniki (komórki zdolne do szybkiego rozmnażania się), które są bardzo odporne na różnego rodzaju bodźce – nie giną pod wpływem gotowania czy zalania wrzątkiem.

<a href=Public Domain Pictures">

Public Domain Pictures

Stojący w temperaturze pokojowej ryż stwarza zarodnikom idealne warunki do rozmnażania się. Wystarczy, że go odgrzejemy i spożyjemy kilka godzin później, a istnieje duże prawdopodobieństwo, że znajdujące się w ryży toksyny wywołają u nas biegunkę lub nawet wymioty.

Im dłużej ugotowany ryż będzie miał styczność z temperaturą pokojową, tym większe prawdopodobieństwo przedstawionych wyżej skutków ubocznych. Miej się więc na baczności i pamiętaj, aby tego nie lekceważyć.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jak zwiększyć szansę na uniknięcie zatrucia pokarmowego?

Po pierwsze podawaj ryż zaraz po przygotowaniu i schładzaj go tak szybko, jak to możliwe. NHS zaleca, aby zrobić to w ciągu godziny od ugotowania. W tym czasie należy umieścić ryż w lodówce przed ponownym podgrzaniem. Pamiętaj jednak, aby nie przechowywać go tam dłużej niż jeden dzień.

<a href=Wikimedia Commons">

Wikimedia Commons

Nie popadajmy jednak ze skrajności w skrajność. Ryż można odgrzewać i tutaj nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości. Nie powinno się jednak pozostawiać go w temperaturze pokojowej na dłuższy okres czasu (kilka godzin lub całą noc). Należy również pamiętać, aby nie podgrzewać ryżu więcej niż jeden raz!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować