×

23 zasady dobrego wychowania, które każdy z nas powinien znać

Niestety wiele osób uważa, że poszanowanie zasady etykiety to coś, co nie sprawdza się w codziennym życiu. Prawda jest taka, że nigdy nie wiemy, w jakiej sytuacji się znajdziemy i dobrze byłoby wiedzieć, jak się odpowiednio zachować. Do tego należy dodać, że zasady są dość proste. Lepiej je znać, niż czuć się zakłopotanym w niektórych sytuacjach, prawda?

1. Jeśli mówisz, że kogoś zapraszasz np. na kolację to oznacza, że także płacisz za nią. Możesz powiedzieć: Chodźmy do restauracji i w tym przypadku każdy płaci za siebie. Gdy mężczyzna proponuje z kolei, że zapłaci za kolację, kobieta może się zgodzić.

2. Nigdy nie składaj wizyty bez zapowiedzi. Jeśli ktoś przychodzi bez uprzedzenia, Ty możesz być w szlafroku, w wałkach na głowie lub w podartej koszulce. Pewna dama z Wielkiej Brytanii zwykła mówić: Gdy nieproszony gość pojawiał się pod moimi drzwiami, zawsze otwierałam mu z parasolką w dłoni i jeśli lubiłam daną osobę, to mówiłam, że własnie wróciłam do domu. Jeśli nie darzyłam kogoś sympatią, to odpowiadałam, że wielka szkoda, ale śpieszę się na spotkanie.

3. Nie kładź telefonu na stole w miejscu publicznym. W ten sposób pokazujesz, jak ważną rolę urządzenie odgrywa w Twoim życiu i jesteś znudzony towarzystwem na tyle, aby w każdej chwili sięgnąć po komórkę i zająć się czymś ciekawszym.

1
pexels

4. Nie zapraszaj na randkę, jeśli masz zamiar pisać cały wieczór SMS-y.

5. Mężczyzna nie powinien nosić damskiej torebki, ale wypada, aby zabrał płaszcz z ramion i zaniósł do szatni.

6. Jeśli idziesz z kimś i na Waszej drodze pojawiają się znajomi Twojego kompana, których nie znasz, także powinieneś się z nimi przywitać.

7. Twoje buty powinny być zawsze czyste.

2
pexels

8. Unikaj bezsensownych rozmów przez telefon. Jeśli zależy Ci na rozmowie z kimś, lepiej spotkaj się osobiście.

9. Jeśli ktoś Cię obraża, nie próbuj się rewanżować tym samym. Nie zniżaj się do tego poziomu. Po prostu się uśmiechnij, a pomyśl swoje.

10. Mężczyzna powinien chodzić po lewej stronie kobiety. Wyjątek stanowią wojskowi, którzy powinni być gotowi do salutowania w każdej chwili.

11. Kierowcy powinni pamiętać, że wjechanie z impetem w kałużę zawsze doprowadzi do tego, że można ochlapać przechodniów. Lepiej na to uważać!

3
pexels

12. Powinno się utrzymywać 9 rzeczy w tajemnicy: bogactwo, kłótnie rodzinne, religię, problemy zdrowotne, romanse, prezenty, honor i hańbę.

13. Mężczyzna nigdy nie powinien dotykać kobiety bez jej zgody. Oznacza to, że niedopuszczalne jest trzymanie za rękę, dotykanie podczas rozmowy, trzymanie ręki powyżej łokcia (chyba, że pomagasz komuś wysiąść z pojazdu lub przejść przez ulicę).

14. Jeśli ktoś krzyczy do Ciebie Hej, Ty tam!, nie powinieneś odpowiadać.

15. Złotą zasadą przy użyciu perfum jest umiar. Jeśli czujesz ich zapach wieczorem, pomyśl, jak bardzo muszą być nim zmęczeni Twoi najbliżsi.

5
pexels

16. Dobrze wychowany mężczyzna zawsze będzie okazywać szacunek kobietom.

17. W obecności kobiety, mężczyźni mogą palić tylko, jeśli dama wyrazi na to zgodę.

18. Kimkolwiek jesteś, kiedy wchodzisz do pomieszczenia, to Ty powinieneś być pierwszą osobą, która się ze wszystkimi przywita.

19. Szanuj prywatną korespondencję. Rodzice nie powinni czytać listów swoich dzieci. Pary powinny szanować siebie nawzajem. Przeszukiwanie kieszeni w poszukiwaniu liścików czy rachunków jest bardzo niegrzeczne.

4
pexels

20. Nie próbuj gonić mody. Lepiej nosić to w czym wyglądasz dobrze, nawet jeśli nie gonisz za trendami.

21. Jeśli ktoś Ci przebaczył złe zachowanie po tym, jak przeprosiłeś, staraj się nie wracać do kłopotliwego tematu. Należy unikać takich błędów w przyszłości.

22. Nie śmiej się i nie rozmawiaj zbyt głośno. Obraźliwe jest także gapienie się na innych.

23. Nigdy nie zapominaj dziękować swoim bliskim. Oni pomagają Ci nie dlatego, że muszą. Tego chcą. Doceń to.

Jack Nicholson kiedyś powiedział:

Celem tych niekończących się prostych zasad jest to, aby uczynić życie lepszym i zwracać szczególną uwagę na maniery. To bardzo prosty i zrozumiały język polegający na wzajemnym szacunku. Szanujmy się nawzajem!

BONUS

Będąc w restauracji często borykamy się z problemem poprawnego odłożenia sztućców na talerzu. W dzisiejszych czasach nie każdy kelner wie dokładnie co chcemy zasygnalizować nożem i widelcem, jednak warto mieć pewność, że nikogo nie urazimy kiedy skrzyżujemy sztućce lub odłożymy je w dziwny sposób.

1) Odkładając widelec na godzinie ósmej, a nóż na godzinie czwartej sygnalizujemy, że jeszcze nie skończyliśmy swojego posiłku. Ważne aby zęby widelca nie stykały się z nożem, ponieważ to oznacza zupełnie coś innego.

2) Krzyżując sztućce na środku talerza dajemy kelnerowi sygnał, że skończyliśmy danie i wyrażamy chęć otrzymania kolejnego posiłku przygotowanego na dany wieczór. Nawet jeśli nie skończyłeś posiłku kelner będzie wiedział, aby zabrać talerz i przynieść następny.

3)
Jeśli chcesz wyrazić swój zachwyt na temat danego posiłku możesz ułożyć sztućce poziomo, tak aby widelec i ostrze noża były skierowane na prawą stronę.

4) Kiedy skończyłeś posiłek i chcesz aby zabrano talerz ze stołu, skieruj rączki sztućców na godzinę 17:20. Kelner będzie wiedział, że może zabrać talerz.

5) Nie chcesz mówić, że posiłek Ci nie smakował jednak chcesz wyrazić swoją opinię bez słów? Ułóż widelec na godzinę siódmą, a nóż na godzinę piątą. Dodatkowo wetknij ostrze noża w ząbki widelca.

Może Cię zainteresować

zamknij