×
Wirtualna Polska

12 zasad bezpieczeństwa, które przydadzą się podczas podróży

Jeśli chodzi o podróżowanie, bezpieczeństwo jest kluczową sprawą. Zwłaszcza jeśli mówimy o podróżowaniu poza granice swojego kraju! Jednak jeśli będziesz znać kilka podstawowych zasad, jest szansa, że Twoja podróż będzie przyjemna i odbędzie się bez żadnych zmartwień. Pamiętaj, w dużej mierze spokojny wyjazd zależy od Ciebie i Twojego przygotowania. Koniecznie sprawdź triki na bezpieczną podróż, a już nigdy nie będziesz martwić się problemami na urlopie!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

#1 Ubezpiecz swoje rzeczy

<a href=freepik.me">

freepik.me

Zawsze pamiętaj, że Twój drogi laptop, telefon czy aparat może być bardzo atrakcyjny dla złodziei. Dlatego lepiej jest zabezpieczyć swoje urządzenia przed wyjazdem: jeśli je zgubisz lub spadną do morza, Twoja firma ubezpieczeniowa zrekompensuje Ci szkody.

#2 Używaj sejfu

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jeśli nie masz pewności, czy sejf w pokoju na pewno jest bezpieczny, dowiedz się czy znajduje się sejf w hotelu przy recepcji, która zawsze ma monitoring! Nie zapomnij jednak o pokwitowaniu, dzięki któremu możliwe jest odebranie swojej własności. Możesz także poprosić kierownika hotelu o odszkodowanie w przypadku zgubienia przedmiotów.

#3 Staraj się unikać płacenia kartą

Jeśli nie chcesz, aby dane Twojej karty zostały skradzione, skorzystaj z Google Pay lub Apple Pay. Te platformy mają specjalne zabezpieczenia, które ochronią dane bankowe. Jeśli jednak nie lubisz lub nie chcesz płacić telefonem, warto mieć przy sobie odpowiednią ilość gotówki.

#4 Zapisz numery telefonów swoich bliskich i lokalnej ambasady w swoim smartfonie

Zapisz wszystkie niezbędne numery telefonów oraz adresów e-mail w języku urzędowym odwiedzanego kraju. Ponadto możesz zrobić zdjęcie zapisanych danych i użyć fotografii jako tapety telefonu. Wtedy bez odblokowywania smartfona będzie można dowiedzieć się o tych ważnych danych.

#5 Zarejestruj się w ambasadzie swojego kraju

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jeśli wybierasz się w daleką podróż, która może być niebezpieczna, warto zarejestrować się w ambasadzie – zrób to zaraz po przyjeździe. Pracownicy ambasady będą rejestrować dane i kontaktować się z Tobą lub Twoimi krewnymi w razie nagłego wypadku. Każde ministerstwo spraw zagranicznych ma stronę internetową, na której znajdują się dane kontaktowe.

#6 Nigdy nie pij alkoholu z nieznanymi Ci ludźmi

<a href=instagram.com/monvment_man/”>instagram.com/jaysie90">

instagram.com/monvment_man/”>instagram.com/jaysie90

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Okazja do poznania nowych ludzi podczas picia w barze wydaje się fajna, jednak może to się źle skończyć. Oprócz utraty telefonu, dokumentów czy pieniędzy może wydarzyć się coś gorszego… Lepiej uważaj i nigdy nie chodź do barów bez swoich towarzyszy wycieczki.

#7 Zapytaj lokalnych mieszkańców o możliwe niebezpieczeństwa

<a href=instagram.com/uklatinos">

instagram.com/uklatinos

Zanim wyruszysz w drogę, musisz wiedzieć, w które miejsca lepiej się nie wybierać. W pewnych miastach są niebezpieczne miejsca, nawet w ciągu dnia! Lokalni mieszkańcy (a także różne internetowe fora podróży) na pewno pomogą Ci w wyborze przyjemnych miejsc i powiedzą, których uliczek lepiej unikać.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

#8 Jedz w miejscach gdzie jedzą lokalni mieszkańcy

<a href=instagram.com/aduuszek">

instagram.com/aduuszek

Jeśli nie wiesz, gdzie wybrać się na obiad – poproś o pomoc lokalnych mieszkańców lub zaobserwuj w jakich lokalach nie siedzą turyści. Jedzenie w miejscach, gdzie nie ma turystów, zazwyczaj ma lepszą kuchnię oraz przystępniejsze ceny.

#9 Zrób kopie dokumentów

<a href=freepik.me">

freepik.me

Po przyjeździe do danego państwa pilnuj swoich dokumentów, lepiej zostawić je w sejfie. Pamiętaj, że dobrze jest zrobić kopie swoich dokumentów, na wszelki wypadek gdybyś je zgubił lub gdyby ktoś Cię okradł.

#10 Ubieraj się i zachowuj odpowiednio do danego kraju

Złodzieje potrafią rozpoznać zagranicznego turystę wśród tłumu ludzi. Oczywiście niemożliwe jest całkowite zabezpieczenie się, ale jeśli wyglądasz jak lokalny mieszkaniec, ryzyko jest znacznie niższe. Dobrze jest także ubierać się i zachowywać odpowiednio, aby nie obrazić innej kultury czy religii. Pamiętaj, że to Ty jesteś gościem w danym państwie.

#11 Zadbaj o czystość swojego pokoju

Mogłeś tego nie wiedzieć, ale najbrudniejszą rzeczą w hotelu wcale nie są toalety, a piloty od telewizorów i klimatyzacji! Lepiej wziąć ze sobą woreczek strunowy i umieścić w nich piloty.

#12 Udostępnij swoją trasę znajomym i poinformuj ich o wszelkich zmianach

<a href=freepik.com/">

freepik.com/

Zaplanuj trasę (przystanki na jedną noc, listę miast do odwiedzenia) i wyślij ją znajomym lub krewnym. Dzięki temu Twoi bliscy będą wiedzieć gdzie się znajdujesz i w nagłych wypadkach będą wiedzieli, gdzie mogą Cię szukać.

Zobacz także:

Jak tanio podróżować? 10 sprawdzonych trików

13 podstawowych zasad samoobrony. Mogą uratować Ci życie!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować