×

10 podstawowych zasad dobrego wychowania, o których dzisiejsza młodzież nie ma pojęcia

W świecie pełnym smartphone’ów i technologii czasami zapominamy o tym, że najważniejsze to być miłym dla innych. Oczywiście z upływem czasu zmieniły się pewne zasady, lecz podstawowe reguły dobrego zachowania wciąż powinny być obecne. Dzieci i młodzież powinna nauczyć się tych 10 zasad etykiety, a o niektórych z nich powinni przypomnieć sobie również dorośli.

#1 „Magiczne słowa”

instagram.com/heban_pijalnia_czekolady

Dzisiaj prościej jest usłyszeć od niektórych dzieci przekleństwa niż słowa „proszę” czy „dziękuję”. Czasami zwykłe „dzień dobry” może poprawić humor drugiej osobie, dlatego zawsze pamiętaj, aby być uprzejmym dla innej osoby. Odwzajemnij uśmiech kasjerce, pożegnaj się uprzejmie przed wyjściem z pracy, żyć miłego dnia napotkanej osobie.

#2 Dbaj o swój wygląd

instagram.com/idzerkalo

Odpowiednio dobieraj ubrania i makijaż do okazji. Jeśli wybierasz się na romantyczną kolację lub rodzinne święta Twój wygląd nie powinien być zbyt wyzywający lub niechlujny. Z kolei bawiąc się z psem w parku, lepiej ubrać stare jeansy niż wytworną sukienkę. Pamiętaj, że wychodząc z domu w ogrodniczkach i poplamionych butach możesz spotkać dawnego znajomego – chyba nie chcesz, aby pomyślał, że jesteś fleją? Kiedyś nasi dziadkowie zawsze pilnowali, aby ich płaszcze były wyprasowane, buty czyste, a kapelusz stylowy.

#3 Pamiętaj o poprawnej postawie

pinterest.com

Gdy byłam mała moja mama zawsze zwracała mi uwagę jak siedzę i czy mam wyprostowane plecy. Odpowiednia postawa dobrze wpłynie na Twój organizm, ale dzięki niej pokażesz również szacunek innym osobom w Twoim otoczeniu. Dawniej garbienie się było oznaką lenistwa i znudzenia.

#4 Maniery przy stole

instagram.com/rae.singer

Będąc w restauracji ciężko jest zauważyć osobę, która nie trzymałaby swoich łokci na stole. Pamiętam, że zawsze zwracano mi na to uwagę i mówiono, że jest to niekulturalne. Zwróć uwagę, aby nie siorbać kiedy pijesz lub jesz zupę. Nie odstawiaj małego palca trzymając kieliszek czy filiżankę. Nie mów z pełnymi ustami, a dużą serwetkę trzymaj na kolanach.

#5 Pisanie odręcznych podziękowań

instagram.com/_kebede

W dobie internetu zapominamy, o tym jak przyjemne może być wręczenie komuś odręcznie napisanej kartki z życzeniami urodzinowymi lub podziękowaniami za przyjście na ślub. Wszyscy używamy technologii i coraz mniej używamy pióra czy zwykłego długopisu. A przecież nic bardziej nie wyrazi wdzięczności jak kilka odręcznie napisanych słów. Ta rzadko spotykana rzecz z pewnością zrobi wrażenie na osobie, do której będzie skierowana wiadomość.

#6 Siadanie ze skrzyżowanymi kostkami

pinterest.com

Moja babcia i mama zawsze mówiły, że w taki sposób siadają prawdziwe damy. Muszę przyznać, że jest to bardzo elegancki i wygodny sposób krzyżowania nóg. W odróżnieniu od trzymania nogi na nodze, co może być przez niektórych odebrane jako rzecz wulgarna i przyprawiająca o ból kolan.

#7 Wstawanie, gdy do pokoju wejdzie starsza osoba

instagram.com/vintology.be

Jest to oznaka szacunku oraz forma powitania starszej osoby. W ten sposób komunikujesz, że zauważyłeś osobę i chcesz się z nią przywitać. Dziś niestety taka forma jest rzadko spotykana i czasami uważana za staromodną, jednak jeśli chcesz aby inni uznali Cię za osobę kulturalną i pragniesz pokazać znajomość dobrych manier, warto pamiętać o tej zasadzie.

#8 Zdejmowanie kapelusza

pinterest.com

Mężczyźni zawsze zdejmowali nakrycie głowy, gdy pojawiali się w jakimś pomieszczeniu. Było i jest to oznaką szacunku i dobrego wychowania, niestety ze względu na zmieniającą się modę oraz brak przekazywania sobie pewnych wartości, dziś możemy zauważyć sporo osób, które w restauracjach czy barach siedzą z czapkami na głowach.

#9 To kobieta decyduje kiedy kończy się randka

pinterest.com

Podczas spotkań towarzyskich, mężczyźni zawsze patrzyli jak zachowuje się kobieta i czy nie ma ochoty wyjść. Jeśli tylko dziewczyna powiedziałaby lub zrobiłaby coś, co oznaczałoby, że ma ochotę skończyć randkę, wieczór powinien się skończyć. Dzisiaj bardzo często można zaobserwować, że kiedy kobieta mówi, że chciałaby już wrócić do domu, jej partner odpowiada, aby jeszcze chwilę została. Nawet jeśli dojdzie do rozstania rzadko kiedy mężczyzna odprowadza towarzyszkę do samochodu lub mieszkania.

#10 Kwestia rachunku

instagram.com/herbfit24

Ten temat zawsze budzi wiele kontrowersji, zwłaszcza jeśli chodzi o pierwszą randkę. Dawniej to kobieta prosiła kelnera o rachunek, lecz to jej partner brał na siebie odpowiedzialność i regulował płatność. Dzisiaj ta zasada zanika, lecz warto pamiętać, że podczas pierwszej randki, kobieta powinna zaproponować podzielenie rachunku na pół. Jeśli mężczyzna złoży ofertę i zaproponuje zapłacenie całości, dobrze jest zaproponować zapłacenie części.

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować

zamknij