×

14 zasad nowoczesnej etykiety, które powinien znać każdy. Warto zacząć się do nich stosować

Uprzejmość nie jest trudna – dzięki niej pokazujemy szacunek dla siebie i innych. Ale istnieje kilka niuansów, o których zdaje się wiedzieć niewielka liczba osób. Zebraliśmy kilkanaście zasad, które sprawią, że Twoje życie (i ludzi dookoła Ciebie) będzie przyjemniejsze.

#1 Nigdy nie zostawiaj otwartego parasola w celu wysuszenia – ani w biurze, ani u kogoś.

Należy go złożyć i umieścić w stojaku na parasole lub na haku.

#2 Nigdy nie kładź torebki na stole.

Torebka może być zawieszona na krześle lub na podłodze pomiędzy nogami (dzięki temu mamy nad nią pełną kontrolę i nie przeszkadzamy naszym sąsiadom). Aktówkę należy położyć na podłodze. Kopertówkę można położyć na krześle „za sobą” – to rozwiązanie wymusza dodatkowo poprawną postawę siedzenia.

#3 Plastikowe reklamówki powinny być wykorzystywane jedynie na zakupy w marketach, podobnie jak markowe torby w butikach.

Używanie ich jako „torebki” jest nieco tandetne.

#4 Ubrania „po domu” to np. spodnie i sweter. Wygodne i schludne.

Szlafrok czy bielizna nocna – tak, ale w godzinach wieczornych.

#5 Kiedy Twoje dziecko przenosi się do własnego pokoju, powinieneś pukać przed wejściem.

Wtedy dziecko również będzie robić to samo przy wejściu do Twojej sypialni.

#6 Kobieta może nosić w pomieszczeniach kapelusz.

Ale nie czapkę.

woman hat photo

#7 Łączna liczba akcesoriów, które nosisz nie powinna przekraczać 13.

Bransoletkę można założyć, jeśli masz rękawiczki, ale pierścionek już nie. Kiedyś diamenty były ozdobą tylko dla kobiet zamężnych wieczorami, ale w dzisiejszych czasach można je nosić również w ciągu dnia.

#8 Osoba, która pierwsza opuszcza windę, to ta, która znajduje się najbliżej drzwi.

#9 Najbardziej prestiżowe miejsce w samochodzie znajduje się tuż za kierowcą.

I jest to miejsce dla kobiety. Mężczyzna siedzi obok niej, a kiedy wychodzi z samochodu, przytrzymuje jej drzwi i trzyma ją za rękę. Jeśli mężczyzna prowadzi, to kobieta powinna zająć miejsce z tyłu.

woman car photo

#10 Temat tabu podczas rozmów towarzyskich: polityka, religia, zdrowie, pieniądze.

Nieodpowiednie pytanie: „Świetny strój! Ile kosztował?”. Jak na nie reagować? Uśmiechnij się i powiedz: „To prezent” i zmień temat rozmowy. Jeżeli osoba nalega, powiedz delikatnie: „Nie chcę o tym mówić”.

#11 Obgadywanie nieobecnych jest niedopuszczalne.

Nie powinno się obgadywać swoich krewnych, zwłaszcza współmałżonka. Jeżeli współmałżonek jest taki zły, to dlaczego się nie rozwiedziesz? Zabronione jest również wyrażać pogardę dla swojego ojczystego kraju. „Ten kraj jest pełen skąpych…” – cóż, jesteś jednym z obywateli.

#12 Uprzejmość

Nie ma znaczenia, czy to w sklepie, w środku transportu publicznego, na ulicy, w pracy, w domu. Zawsze i wszędzie trzeba grzecznie zwracać się do innych.

#13 Czystość i higiena

Przebywając w miejscach publicznych, jak i w domu, trzeba przestrzegać higieny osobistej. Ubierać się w czyste schludne rzeczy. Mieć czyste buty. Nie podążać ślepo za modą.

#14 Odpowiedź na obrazę

Ludzie swój cały gniew i nienawiść starają się zrzucić na innych. Po spotkaniu z chamstwem i zniewagą należy po prostu uśmiechnąć się i odejść, pozostawiając sprawcę ze wszystkimi jego „wściekłościami”. Nie warto odpowiadać złością.

angry photo

Jeśli chcesz poznać jeszcze więcej zasad etykiety, przeczytaj 25 podstawowych zasad etykiety, które powinien znać i stosować każdy.

Może Cię zainteresować

zamknij