Kategorie ModaPorady

10 zasad prawdziwej damy, którymi zawsze kieruje się Jolanta Kwaśniewska

Jolanta Kwaśniewska zapoczątkowała w Polsce serię programów o dobrym stylu. Jest też autorką kilku książek i prawdziwą damą.

Jej „Lekcje stylu” cieszyły się dużym zainteresowaniem. Większość zasad ujęła w książkach, których napisała w sumie aż cztery. Jakimi zasadami kieruje się była pierwsza dama kraju?

Jolanta Kwaśniewska często udziela rad dotyczących współczesnego savoir-vivre na co dzień. Często w wielu różnych programach, audycjach i wywiadach o nich mówi.

Przedstawiamy więc 10 podstawowych zasad, które powinna przestrzegać każda dama:

1. Ubiór – adekwatny do sytuacji

Stosownie do sytuacji każda z nas powinna mieć odpowiedni ubiór. Ślub, wesele, uroczystości rodzinne, a nawet pogrzeby wymagają odpowiedniego stroju. Spódniczka, czy sukienka nad kolana nie wszędzie jest wskazana.
Według Jolanty dla każdej damy żakiet to coś więcej niż ubranie, tak samo jak garnitur, który zawsze sprawi, że będziemy stosownie ubrane.
Oczywiście każda z nas powinna mieć chociaż jedną białą koszulę.
Ale poza wyjątkowymi okolicznościami ubierajmy się według własnego stylu, tak jak lubi.

11 królewskich reguł dotyczących ubioru. Sprawiały, że księżne zawsze wyglądały idealnie

genialne.pl

2. Kobiecość – czerwona szminka i szpilki

Według Jolanty Kwaśniewskiej kobiecości dodaje nam przede wszystkim czerwona szminka. Sama rzadko taką używa, ale docenia jej znaczenie. I jest świadoma, jak czerwone usta rzucają się w oczy.
I pamiętajmy, kobiecość nie ma wieku! Piękne możemy być zawsze 🙂
A serce nigdy nie siwieje, co powtarza często za słowami Urszuli Dudziak.
Natomiast według Jolanty w szpilkach dobrze jest chodzić na co dzień w domu, aby wyrobić sobie grację w poruszaniu się w nich. Dzięki temu będziemy chodzić w szpilkach z odpowiednim wdziękiem.

10 modowych inspiracji, które sprawią, że każdy będzie podziwiał Twój styl

genialne.pl

3. Dodatki – mniej znaczy więcej

Jolanta zawsze stara się mieć jeden efektowny dodatek, np. tylko ładne kolczyki albo żywy kwiat przypięty do ubrania. Kieruje się zasadą, że mniej znaczy więcej. Obwieszanie się dużą ilością biżuterii wcale nie jest szykowne.

14 kluczowych zasad stylistów. Dzięki nim nie popełnisz modowej wpadki

genialne.pl

4. Dama nie plotkuje

Plotkowanie jest niewybaczalne. Jolanta nigdy nie komentuje plotek oraz nie plotkuje w towarzystwie. Zawsze o innych osobach mówi dobrze. Jest to zachowanie, które warto kopiować, zwłaszcza gdy jesteśmy w towarzystwie nowo poznany osób.

5. Dama nie obnosi się markami ubrań

Wszystkie dodatki i ubrania nosi bez widocznych logo marek. A teraz są modne np. t-shirty z wielkimi logo. Jedno jest pewne, dama nigdy by takiej nie założyła.

Jak wyglądać modnie? 16 trików dla idealnych stylizacji

genialne.pl

6. Rajstopy

Na oficjalne przyjęcia dama nigdy nie powinna mieć gołych nóg. Rajstopy są nieodłącznym elementem ubioru każdej damy.

7. Zasady nakrycia stołu i zachowania się przy stole

Była pierwsza dama dużą wagę przykłada do znajomości zasad zachowywania się przy stole.
Jolanta Kwaśniewska zawsze je stosowała w swoim życiu. I nie ważne, czy jest to obiad w restauracji, czy kolacja dla przyjaciół w domu.
Zawsze warto znać zasady używania sztućców i zachowania się przy stole, dzięki temu zaoszczędzimy sobie wstydu w niektórych sytuacjach.
A jeżeli jesteśmy już na przyjęciu i nie wiemy do czego służą dane sztućce, wtedy najlepiej po prostu poczekać aż inni goście zaczną jeść i po porostu wziąć te sztućce, co oni 🙂

5 zasad etykiety, które codziennie nieświadomie łamiemy

genialne.pl

8. Tolerancyjność

Jolanta Kwaśniewska jest osobą tolerancyjną i często podkreśla, że jest to bardzo ważna cecha. Często łączy to z unikaniem krytykowania innych. W końcu jak jesteś tolerancyjny, krytyka z Twoich ust nie powinna padać.

9. Dobre wychowanie – telefon komórkowy

Niby każdy o tym wie, ale ciągle wiele osób zapomina o wyłączeniu lub chociaż wyciszeniu telefonu podczas uroczystości, czy ważnych spotkań.

10. Wzbudzanie sympatii

Każda dama powinna wzbudzać sympatię, co wcale nie jest łatwe wśród osób, które nas nie lubią. Dlatego według Jolanty jest to ciągła praca nad sobą, aby poprawiać swoje relacje z ludźmi, z każdym człowiekiem.

Lekcja stylu dla mężczyzn

Jolanta Kwaśniewska napisała też Lekcję Stylu dla mężczyzn, książkę w której przede wszystkim skupia się na podstawowych rzeczach dotyczących wyglądu i zdrowia panów.
Według autorki mężczyźni zapominają o odpowiedniej długości spodni oraz krawatu.
Za rzadko chodzą do fryzjera oraz zapominają regularnie skracać paznokcie. Oczywiście są to rzeczy, na które autorka chce uczulić tych panów, którzy o tym zapominają 🙂

Błędy w garderobie męskiej

genialne.pl

Dodatkowo ważną poradą, którą można znaleźć w tej książce, jest informacja, czy prośba do panów, żeby poddawali się ogólnym badaniom przynajmniej tak często, jak oddają swoje auto do przeglądu technicznego. Często okazuje się, że mężczyźni bardziej dbają o swój samochód niż o samego siebie.

Jolanta Kwaśniewska jest jeszcze autorką pozycji „Lekcje stylu dla par” oraz „Jedz zdrowo, ćwicz z głową, żyj szczęśliwie!”