×
Wirtualna Polska

15 ciekawostek o życiu w Danii, jednym z najszczęśliwszych krajów na świecie

Dania to niezwykły skandynawski kraj, który zaskakuje na wielu płaszczyznach. Zapraszamy do galerii ciekawostek o Danii oraz jej mieszkańcach.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

#15 Rower to jeden z głównych środków transportu

Duńczycy uwielbiają poruszać się na pojazdach napędzanych siłą własnych nóg. Według niektórych statystyk ponad 50% pracowników deklaruje, że woli w taki sposób dojeżdżać do pracy.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Rowerzyści w tym kraju mają także swoje unikalne znaki oraz sygnały. Sprzyja temu także fakt, że w miastach znajdziemy liczne ścieżki rowerowe. Dlatego będąc w Danii, obejrzyj się kilka razy, zanim wkroczysz na jej teren. Do tego Duńczycy uczą się jeździć na rowerze, gdy tylko nauczą się chodzić. W Danii można nawet zobaczyć nietypowe kosze na śmieci, które są przechylone, po to, aby, jadąc na rowerze, można wyrzucić śmieci bez zsiadania z niego.

#14 Rząd dba o wszystkich

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

W Danii ciężko wylądować na ulicy lub być pozbawionym środków do życia. Obecna polityka socjalna zakłada pomoc każdemu obywatelowi w razie potrzeby. To także oznacza bardzo rozwiniętą służbę zdrowia oraz kwestie ubezpieczeń społecznych.

#13 Brak bezdomnych psów i kotów

Duńczycy kochają zwierzęta co znajduje odbicie w bardzo rozbudowanych przepisach ochrony zwierząt. Dodatkowo na terenie Danii jest zakaz hodowli 13 ras psów, które są uważane za niebezpieczne. Znajdziemy tam m.in. buldoga amerykańskiego czy owczarka kaukaskiego. Z kolei na widok bezdomnego czworonoga obywatele informują odpowiednie służby, a te łapią go i zawożą do schroniska. Wówczas takie zwierzę jest kastrowane, badane oraz oddawane do adopcji.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

#12 Prywatny samochód to prawdziwy luksus

Popularność rowerów oraz komunikacji miejskiej nie tylko wynika z ekologicznego podejścia Duńczyków, ale także z tego powodu, że samochód oraz jego utrzymanie to naprawdę spory wydatek. Sam zakup jest obarczony podatkiem rejestracyjnym oraz zielonym podatkiem właścicielskim (określanym na podstawie przyjazności dla środowiska pojazdu). Tymi samymi podatkami są obarczone także używane samochody. Do tego dochodzi wymóg stałych kontroli swojego pojazdu oraz posiadanie ważnego przeglądu. Nie dziwię się czemu Duńczycy wolą rowery…

#11 Miłość po duńsku

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Miejscowi nie przeszkadzają publicznie okazywać swoje uczucia. Pary trzymają się za ręce, całują i przytulają za każdym rogiem, a mężczyźni są bardzo czuli i ostrożni wobec swoich kobiet. Duńczycy uważają, że sentymentalność nie podważa ich męskości.

#10 Mieszkańcy Danii noszą bardzo proste ubrania

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Po strojach obywateli od razu widać słynny skandynawski minimalizm. Jest bardzo prawdopodobne, że nawet nie zauważysz milionera idącego obok Ciebie na ulicy. Duńczycy uwielbiają proste ubrania, łączące tylko kilka kolorów i nie używające wielu dodatków. Uwielbiają wygodne i praktyczne ubrania.

#9 Studenci w wieku akademickim nie muszą martwić się o pożyczki studenckie

Studenci otrzymują stypendium w wysokości 900 dolarów miesięcznie, pod warunkiem, że są obecnie zapisani na studia i nie mieszkają z rodzicami. Ten program zapewnia wszystkim studentom równe szanse studiowania, niezależnie od ich sytuacji finansowej.

#8 Luźne podejście do wychowania dzieci

Najmłodsi obywatele Danii mają dość sporą dozę swobody jeśli chodzi o swoje pomysły, nawet te lekkomyślne. Podobnie wygląda to w kwestii ubioru. W zimnych porach roku Duńczycy nie wkładają dużo ubrań swoim dzieciom i pozwalają im spać w wózkach na zewnątrz. W ten sposób dzieci przyzwyczajają się do mrozów i surowych zim. Dzięki silnemu systemowi odpornościowemu dzieci mogą chodzić bez czapek i czują się świetnie nawet wtedy, gdy jest zimno.

#7 Najsłynniejsze klocki na świecie mają swojego burgera

Lego to najsłynniejszy duński produkt eksportowy, który zna każdy na tym świecie. Kultowe klocki na dobre zadomowiły się w wielu dziecięcych pokojach, mają także swoje gry wideo czy hity kinowe. Nie dziwi zatem to, że w Danii możemy zamówić legoburgera.

#6 Wykorzystują maksymalnie ciepłe dni

Chociaż w Danii nie ma wielu upalnych dni (około 2-3 miesiące w roku), obywatele uwielbiają wyjeżdżać na kempingi, zakładać przydomowe ogródki oraz odpoczywać w domkach poza miastem. 

#5 Duńczycy uwielbiają dobrze zjeść

Ogólnie dania duńskie są wysoce kaloryczne i pożywne. Mieszkańcy tego kraju jedzą dużo ziemniaków i warzyw gotowanych lub gotowanych na parze, a także dużo wieprzowiny i ryb. A ponieważ Dania jest otoczona morzem, owoce morza stanowią ogromną część ich diety. Do najpopularniejszych potraw na co dzień należą śledzie smørrebrød i ciastka rybne. Poza tym Duńczycy uwielbiają słodycze, a zwłaszcza ciasta, które są obecne na każdej kolacji.

#4 Możesz przemierzać całą Danię… w Minecraftcie

Duńska agencja Geodata odtworzyła cały kraj Danii w grze Minecraft w skali 1: 1. To jedna z największych kreacji w historii Minecrafta, składająca się z około 4000 miliardów cegieł i 1 terabajta danych. Nie zabrakło oczywiście graczy, którzy zaczęli wysadzać całą mapę. W miejsce wybuchów budowane są czołgi oraz amerykańskie flagi.

#3 Ekologia przede wszystkim

Mocne ograniczenie samochodów prywatnych oraz nacisk na transport rowerowy oraz publiczny wynika głównie z ekologii Duńczyków. Dania stawia mocno na energie odnawialne, recykling oraz wszelkie formy ograniczenia plastiku. Nie dziwi zatem, że w sklepach znajdziemy mnogość artykułów oznaczonych jako ekologiczne.

#2 Zawieranie przyjaźni bywa problemem

Spora część Duńczyków nawiązuje przyjaźnie w dzieciństwie i zwykle na całe życie. Jako dorośli niekoniecznie szukają nowych. Będą przyjaźnie nastawieni w sytuacjach zawodowych, ale to nie znaczy, że są zainteresowani zaproszeniem Ciebie i Twojego partnera/ki do domu na obiad. Jeśli jesteś zainteresowany zaprzyjaźnieniem się z Duńczykami, najlepszym sposobem jest dołączenie do jakiejś grupy — grupy chóralne są bardzo popularne w Danii, podobnie jak kluby. Inne opcje obejmują grupy religijne — w lokalnych kościołach i meczetach często odbywają się spotkania społeczności — grupy polityczne lub wolontariat, aby uczyć dzieci w lokalnym klubie piłkarskim lub studiu tańca.

#1 Duńczycy czują się bezpiecznie

W Danii panuje wysoki poziom bezpieczeństwa, a wskaźnik przestępstw jest bardzo niski. Wynika to nie tylko z mentalności obywateli, ale także z dużej skuteczności przeciwdziałania duńskich służb przeciwko przestępczości zorganizowanej. Ideologię narodu duńskiego doskonale opisuje tak zwane prawo Jantego. Termin ten został ukuty przez duńsko-norweskiego pisarza Aksel Sandemose w jego satyrycznej powieści A Fugitive Crosses His Tracks. Istnieje 10 zasad, które mówią między innymi, że ludzie nie powinni pokazywać, jak bardzo są bogaci, chwalić się swoimi osiągnięciami i umiejętnościami, myśleć, że są wyjątkowi lub kpić z innych.

Jak stworzyć wyjątkową koszulkę? To banalnie proste:

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
, brightside.me

Może Cię zainteresować