×

15 ciekawostek o życiu w Danii, jednym z najszczęśliwszych krajów na świecie

Dania to niezwykły skandynawski kraj, który zaskakuje na wielu płaszczyznach. Zapraszamy do galerii ciekawostek o Danii oraz jej mieszkańcach.

#15 Rower to jeden z głównych środków transportu

Duńczycy uwielbiają poruszać się na pojazdach napędzanych siłą własnych nóg. Według niektórych statystyk ponad 50% pracowników deklaruje, że woli w taki sposób dojeżdżać do pracy.

Rowerzyści w tym kraju mają także swoje unikalne znaki oraz sygnały. Sprzyja temu także fakt, że w miastach znajdziemy liczne ścieżki rowerowe. Dlatego będąc w Danii, obejrzyj się kilka razy, zanim wkroczysz na jej teren. Do tego Duńczycy uczą się jeździć na rowerze, gdy tylko nauczą się chodzić. W Danii można nawet zobaczyć nietypowe kosze na śmieci, które są przechylone, po to, aby, jadąc na rowerze, można wyrzucić śmieci bez zsiadania z niego.

#14 Rząd dba o wszystkich

W Danii ciężko wylądować na ulicy lub być pozbawionym środków do życia. Obecna polityka socjalna zakłada pomoc każdemu obywatelowi w razie potrzeby. To także oznacza bardzo rozwiniętą służbę zdrowia oraz kwestie ubezpieczeń społecznych.

#13 Brak bezdomnych psów i kotów

Duńczycy kochają zwierzęta co znajduje odbicie w bardzo rozbudowanych przepisach ochrony zwierząt. Dodatkowo na terenie Danii jest zakaz hodowli 13 ras psów, które są uważane za niebezpieczne. Znajdziemy tam m.in. buldoga amerykańskiego czy owczarka kaukaskiego. Z kolei na widok bezdomnego czworonoga obywatele informują odpowiednie służby, a te łapią go i zawożą do schroniska. Wówczas takie zwierzę jest kastrowane, badane oraz oddawane do adopcji.

#12 Prywatny samochód to prawdziwy luksus

Popularność rowerów oraz komunikacji miejskiej nie tylko wynika z ekologicznego podejścia Duńczyków, ale także z tego powodu, że samochód oraz jego utrzymanie to naprawdę spory wydatek. Sam zakup jest obarczony podatkiem rejestracyjnym oraz zielonym podatkiem właścicielskim (określanym na podstawie przyjazności dla środowiska pojazdu). Tymi samymi podatkami są obarczone także używane samochody. Do tego dochodzi wymóg stałych kontroli swojego pojazdu oraz posiadanie ważnego przeglądu. Nie dziwię się czemu Duńczycy wolą rowery…

#11 Miłość po duńsku

Miejscowi nie przeszkadzają publicznie okazywać swoje uczucia. Pary trzymają się za ręce, całują i przytulają za każdym rogiem, a mężczyźni są bardzo czuli i ostrożni wobec swoich kobiet. Duńczycy uważają, że sentymentalność nie podważa ich męskości.

#10 Mieszkańcy Danii noszą bardzo proste ubrania

Po strojach obywateli od razu widać słynny skandynawski minimalizm. Jest bardzo prawdopodobne, że nawet nie zauważysz milionera idącego obok Ciebie na ulicy. Duńczycy uwielbiają proste ubrania, łączące tylko kilka kolorów i nie używające wielu dodatków. Uwielbiają wygodne i praktyczne ubrania.

#9 Studenci w wieku akademickim nie muszą martwić się o pożyczki studenckie

Studenci otrzymują stypendium w wysokości 900 dolarów miesięcznie, pod warunkiem, że są obecnie zapisani na studia i nie mieszkają z rodzicami. Ten program zapewnia wszystkim studentom równe szanse studiowania, niezależnie od ich sytuacji finansowej.

#8 Luźne podejście do wychowania dzieci

Najmłodsi obywatele Danii mają dość sporą dozę swobody jeśli chodzi o swoje pomysły, nawet te lekkomyślne. Podobnie wygląda to w kwestii ubioru. W zimnych porach roku Duńczycy nie wkładają dużo ubrań swoim dzieciom i pozwalają im spać w wózkach na zewnątrz. W ten sposób dzieci przyzwyczajają się do mrozów i surowych zim. Dzięki silnemu systemowi odpornościowemu dzieci mogą chodzić bez czapek i czują się świetnie nawet wtedy, gdy jest zimno.

#7 Najsłynniejsze klocki na świecie mają swojego burgera

Lego to najsłynniejszy duński produkt eksportowy, który zna każdy na tym świecie. Kultowe klocki na dobre zadomowiły się w wielu dziecięcych pokojach, mają także swoje gry wideo czy hity kinowe. Nie dziwi zatem to, że w Danii możemy zamówić legoburgera.

#6 Wykorzystują maksymalnie ciepłe dni

Chociaż w Danii nie ma wielu upalnych dni (około 2-3 miesiące w roku), obywatele uwielbiają wyjeżdżać na kempingi, zakładać przydomowe ogródki oraz odpoczywać w domkach poza miastem. 

#5 Duńczycy uwielbiają dobrze zjeść

Ogólnie dania duńskie są wysoce kaloryczne i pożywne. Mieszkańcy tego kraju jedzą dużo ziemniaków i warzyw gotowanych lub gotowanych na parze, a także dużo wieprzowiny i ryb. A ponieważ Dania jest otoczona morzem, owoce morza stanowią ogromną część ich diety. Do najpopularniejszych potraw na co dzień należą śledzie smørrebrød i ciastka rybne. Poza tym Duńczycy uwielbiają słodycze, a zwłaszcza ciasta, które są obecne na każdej kolacji.

#4 Możesz przemierzać całą Danię… w Minecraftcie

Duńska agencja Geodata odtworzyła cały kraj Danii w grze Minecraft w skali 1: 1. To jedna z największych kreacji w historii Minecrafta, składająca się z około 4000 miliardów cegieł i 1 terabajta danych. Nie zabrakło oczywiście graczy, którzy zaczęli wysadzać całą mapę. W miejsce wybuchów budowane są czołgi oraz amerykańskie flagi.

#3 Ekologia przede wszystkim

Mocne ograniczenie samochodów prywatnych oraz nacisk na transport rowerowy oraz publiczny wynika głównie z ekologii Duńczyków. Dania stawia mocno na energie odnawialne, recykling oraz wszelkie formy ograniczenia plastiku. Nie dziwi zatem, że w sklepach znajdziemy mnogość artykułów oznaczonych jako ekologiczne.

#2 Zawieranie przyjaźni bywa problemem

Spora część Duńczyków nawiązuje przyjaźnie w dzieciństwie i zwykle na całe życie. Jako dorośli niekoniecznie szukają nowych. Będą przyjaźnie nastawieni w sytuacjach zawodowych, ale to nie znaczy, że są zainteresowani zaproszeniem Ciebie i Twojego partnera/ki do domu na obiad. Jeśli jesteś zainteresowany zaprzyjaźnieniem się z Duńczykami, najlepszym sposobem jest dołączenie do jakiejś grupy — grupy chóralne są bardzo popularne w Danii, podobnie jak kluby. Inne opcje obejmują grupy religijne — w lokalnych kościołach i meczetach często odbywają się spotkania społeczności — grupy polityczne lub wolontariat, aby uczyć dzieci w lokalnym klubie piłkarskim lub studiu tańca.

#1 Duńczycy czują się bezpiecznie

W Danii panuje wysoki poziom bezpieczeństwa, a wskaźnik przestępstw jest bardzo niski. Wynika to nie tylko z mentalności obywateli, ale także z dużej skuteczności przeciwdziałania duńskich służb przeciwko przestępczości zorganizowanej. Ideologię narodu duńskiego doskonale opisuje tak zwane prawo Jantego. Termin ten został ukuty przez duńsko-norweskiego pisarza Aksel Sandemose w jego satyrycznej powieści A Fugitive Crosses His Tracks. Istnieje 10 zasad, które mówią między innymi, że ludzie nie powinni pokazywać, jak bardzo są bogaci, chwalić się swoimi osiągnięciami i umiejętnościami, myśleć, że są wyjątkowi lub kpić z innych.

Jak stworzyć wyjątkową koszulkę? To banalnie proste:

 
, brightside.me

Wybrane dla Ciebie

Do czego służy tajemnicza pętelka na końcu butów? 6 zaskakujących zastosowań tego małego gadżetu

Praktycznie nikt nie wie do czego służy pętelka na końcu butów, choć nie ma chyba osoby, która by jej nie widziała. Znajduje w większości par obuwia, a zwłaszcza mają ją prawie każde sportowe buty. Odkryjmy jej tajemnice. Pętelka na końcu butów ma kilka zastosowań. 1. Ułatwia zakładanie i ściąganie To zdecydowanie najbardziej intuicyjne zastosowanie, z […]

15 przezroczystych zwierząt, które tylko pozornie nie kryją żadnych tajemnic

Choć czasem dosłownie widać ich całe wnętrze, to paradoksalnie mimo tego skrywają przed nami wiele tajemnic. Do dziś często bowiem nie rozumiemy w pełni fenomenu ich istnienia i tego dlaczego tak wyewoluowały. Oto kilkanaście niezwykłych przezroczystych zwierząt. #1 Szklana ośmiornica Szklana ośmiornica, czyli Vitreledonella richardi często wygląda jak rzeźba. Jest galaretowata i całkowicie przezroczysta, można […]

Ile trwa ciąża u zwierząt? 15 dowodów na to, że matka natura doskonale wie co robi

Świat zwierząt rządzi się swoimi prawami. Niektóre samice wydają na świat młode już po dwóch tygodniach, a inne muszą uzbroić się w cierpliwość i czekać na pojawienie się potomstwa prawie dwa lata. Oto kilkanaście zwierzaków, począwszy od tych u których ciąża trwa najdłużej, do tych, u których trwa najkrócej. #1 U samic płaszczaków (prymitywny rekin) […]

11 mrożących krew w żyłach ciekawostek o pająkach. Nie dla osób cierpiących na archnofobię

Mało jest stworzeń na ziemi, które wzbudzają większy wstręt niż pająki. W oczach osób cierpiących na arachnofobię przybierają wręcz monstrualne rozmiary. Tymczasem pająki wcale nie mają ochoty polować na ludzi. Wręcz przeciwnie: skutecznie przed nami uciekają. A kiedy ewakuacja nie jest możliwa, to zwijają się w kulkę i po prostu udają, że ich nie ma. […]

13 dzieł sztuki, które w rzeczywistości prezentują się zupełnie inaczej. Reprodukcje są często mylące

Większość dzieł sztuki znamy z reprodukcji oglądanych w Internecie. Tymczasem niektóre z nich w rzeczywistości zaskakują swoimi rozmiarami lub techniką wykonania. 1. Mała kobieta Obraz Mona Lisa została namalowany przez Leonarda da Vinci. Powstawał w latach 1503–1507 i dziś jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych dzieł sztuki. Znajduje się w Luwrze i w rzeczywistości ma niewielkie […]

Na grzyby, ach na grzyby! 10 najczęściej powtarzanych mitów, które narosły wokół grzybów niczym leśna ściółka

Wokół grzybów leśnych narosło bardzo dużo mitów. Co ciekawe można spotkać się także z wieloma przesądami i ludowymi wierzeniami. Niektórzy sądzą, że do lasu należy wybrać się po burzy. Ponoć pioruny bijące w ziemię mają sprawić, iż grzyby zaczną rosnąć. Natomiast na Górnym Śląsku wierzono, że aby przekonać się o tym, czy grzyby są jadalne […]