Kategorie Domowe trikiLajfhakiPorady

Zastosowania kredy, które przydadzą się podczas domowych obowiązków

Kiedy byliśmy mali kreda służyła do rysowania bajkowych historii czy pomagała stworzyć planszę do gry w klasy. W szkole zaś sprawdzała się m.in. do zapisywania równań matematycznych na tablicy. Jednak nikt w czasach szkolnych nie zastanawiał się jak kreda może sprawdzić się podczas codziennych obowiązków domowych! Okazuje się, że oprócz walorów artystycznych, sprawdzi się również w wielu problemach związanych z prowadzeniem domu! Oto zastosowania kredy, których mogłaś nie znać.

#1 Usunie paskudne, tłuste plamy z oleju

instagram.com/aehempie

Ziemniaczki z cebulką, pizza czy bekon – każdy z nas lubi od czasu do czasu zjeść coś nie do końca zdrowego, jednak tłuszcz staje się problemem nie tylko ze względu na skutki zdrowotne, ale także z racji plam, które pozostawia na odzieży Na pewno nie raz zdarzyło Ci się wybrudzić koszulkę lub obrus, na szczęście usuniesz plamy używając kredy. Przez około 10 minut energicznie pocieraj kredą o plamę, a następnie wrzuć ubranie do pralki. Kreda pochłania tłuszcz dzięki czemu łatwiej będzie pozbyć się plamy.

Zastosowania kredy – #2 Pozbądź się zapachu stęchlizny w szafie

instagram.com/byjillee

Często w naszych szafach zaczyna brzydko pachnieć. Zapach wilgoci lub stęchlizny sprawia, ze wszystkie ciuchy zaczynają przesiąkać smrodem. Aby zwalczyć ten problem warto użyć kredy. Umieść ją w woreczku i powieś na wieszaku lub schowaj w torbie z ubraniami.

#3 Zabezpiecz narzędzia przed rdzewieniem

Utlenianie jest procesem naturalnym. Niezależnie od tego czy to narzędzia czy zwykłe kuchenne nożyczki, rdza jest czymś, co może przytrafić się, w każdej sytuacji. Możesz jednak zapobiec rdzewieniu przedmiotów, używając kredy. Trzymaj kredę w skrzynce z narzędziami, dzięki czemu będzie ona pochłaniać wilgoć.

Zastosowania kredy – #4 Utrzymuj świecące srebra i zapobiegaj starzeniu się biżuterii

instagram.com/warszatka

Srebrne łyżki i przybory z czasem stracą swój blask. Możesz jednak temu zapobiec. Wystarczy, że umieścisz kredę w tej samej szafce, w której trzymasz sztućce i zestawy. Srebro często traci swój blask z powodu wilgoci, zaś kreda pomoże ją wchłonąć. Możesz także użyć kredy, aby zabezpieczyć biżuterię przed starzeniem się i ciemnieniem. Połóż kawałek kredy do pudełka z biżuterią, a gdy ta ściemnieje lub zrobi się wilgotna po prostu ją wymień.

#5 Utrzymuj swoje białe ubrania w bieli i zapobiegaj ich żółknięciu

pinterest.com

Bez względu na to, jak dokładnie pierzesz swoje białe ubrania, często szarzeją lub żółkną. Jedna wystarczy, że przed praniem potrzesz je białą kredą. Kreda pomaga w utrzymaniu białej odzieży w krystalicznie białej. Pomaga pozbyć się niechcianej żółci, a po kilku praniach żółknięcie całkowicie zniknie z ubrań. To samo można zastosować, aby łatwo usunąć brud gromadzący się wokół kołnierzy koszul. Potrzyj plamy białą kredą, pozostaw na 10 minut a następie zmyj.

Zastosowania kredy – #6 Zabezpiecz swój dom przed robakami

twitter.com

Mrówki są ogólnie nieszkodliwymi stworzeniami, jednak ich widok w domu nie cieszy raczej nikogo. Mrówki przenoszą wiele chorób i mogą zanieczyścić Twoje jedzenie. Jak się jednak okazuje mrówki nie przepadają za kredą, dlatego też możesz pozbyć się mrówek poprzez narysowanie kilku kresek kredą. Narysuj linie na drzwiach, oknach, przy otworach kuchennych oraz w każdym innym miejscu, z którego mrówki mogą się do Ciebie przedostać.

#7 Kreda pomaga naprawić zabrudzenia na ścianach

pinterest.com

Jeśli masz dzieci lub zwierzęta, na pewno wiesz jak szybko brudzą się ściany. Cóż, gotowanie przez dłuższy czas pozostawia niechciane plamy na ścianach kuchni, a czasem nawet na suficie! Nie jest łatwo pozbyć się takich plam, a przemalowanie ścian jest kosztowne i czasochłonne. Dlatego weź kawałek kredy, który pasuje do Twoich ścian i rozetrzyj go na plamach. Możesz także nałożyć kredę na małe pęknięcia i zadrapania w ścianie, dzięki czemu skazy znikną.

#8 Utrzymuj swoje paznokcie w zdrowiu i czystości

freepik.com

Kreda sprawdzi się również podczas pielęgnacji paznokci, dlatego też warto mieć ją na uwadze podczas manicure. Potrzyj mały pędzel o kredę, a następnie użyj go do czyszczenia paznokci. W ten sposób usuniesz brud, a dodatkowo sprawisz, że Twoje paznokcie będą jasne i promienne.

Zobacz także:

1) Jak zrobić pranie? 10 babcinych trików, dzięki którym zaoszczędzisz sporo czasu

2) Szkodliwe produkty, które natychmiast powinnaś wyrzucić