×
Wirtualna Polska

17 nietypowych zastosowań tabletek do zmywarki. Przydadzą się nie tylko w kuchni

Doświadczona gospodyni domowa za pomocą tabletki do zmywarki wyczyści dużo więcej, niż naczynia. Dlatego poniżej znajdziesz listę najbardziej użytecznych i pomysłowych zastosowań. Jest ich w brud – dosłownie i w przenośni.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

1. Dodaj je do prania

<a href=©Freepik">

©Freepik

Tabletka do zmywarki sprawi, że ubrania nie tylko będą czystsze, ale i wyeliminuje przykry zapach w pralce po samym praniu.

 

2. Termos jak nowy

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
<a href=Pikrepo">

Pikrepo

Tabletki do zmywarki świetnie radzą sobie z brudnymi termosami od herbaty/kawy, nawet, gdy te są już bardzo brązowe od środka. Wystarczy zalać 1 tabletkę wrzątkiem w termosie, zakręcić nakrętkę i zaczekać ok 12 godzin. Na pewno termos po takim zabiegu lśni jak nowy.

 

3. Czyste i pachnące ścierki

<a href=Pixabay">

Pixabay

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Kostki do zmywarki dobrze piorą ścierki kuchenne, doskonale wchłaniają wodę i czuć świeżością. Oczywiście używamy bez płynu do płukania.

 

4. Wyczyść piekarnik

<a href=©
Valerie Reneé
/Flickr">

©
Valerie Reneé
/Flickr

Tabletki do zmywarki dobrze sprawdzają się zwłaszcza w przypadku trudnego do wyczyszczenia piekarnika kuchenki. Rozpuść w ciepłej wodzie kapsułkę na 10 minut, włóż rękawice i zacznij pocierać otrzymaną miksturą brudne miejsca. Pozostałości usuń gąbką lub papierowym ręcznikiem.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

5. Odbarw pranie

<a href=Peakpx">

Peakpx

Kapsułka do zmywania naczyń bardzo dobrze radzi sobie z odbarwianiem świeżo zabarwionego prania, ponieważ wystarczy, że wypierzesz białe pranie ponownie wraz z nią, a uratujesz swe rzeczy.

 

6. Umyj naczynia żaroodporne

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
<a href=©Steven Lilley/Flickr">

©Steven Lilley/Flickr

Zalej przypalone naczynie żaroodporne gorąca wodą, a następnie umieść w nim tabletkę. Potem odstaw na kilka godzin (a nawet na całą noc). Mikstura powinna sobie poradzić nawet z najtrudniejszymi zabrudzeniami

 

7. Usuń zabrudzenia ze ścian i podłóg

<a href=Pinimg">

Pinimg

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Dzieci w swoim pokoju popisały ścianę flamastrami, kredkami, albo długopisem? I z tym sobie poradzisz za pomocą tabletek do zmywarki. Wtedy wystarczy jedną rozpuścić w 3,5 litra ciepłej wody i wszelkie zabrudzenia i zadrapania usuniesz przy pomocy szmatki.

 

8. Brud z toalety

<a href=© RJ The Bike Guy
/YouTube">

© RJ The Bike Guy
/YouTube

By poradzić sobie z problematycznymi zabrudzeniami toalety wystarczy wrzucić do niej jedną kapsułkę. Przez chwilę poczekaj aż się rozpuści i powstanie roztwór, a następnie wyszoruj szczotką kłopotliwe miejsce. Potem wystarczy już tylko spłukać wodę.

 

9. Wyczyść pralkę

<a href=Pinimg">

Pinimg

Warto to robić regularnie, inaczej po pewnym czasie ubrania mogą z pralki wrócić w gorszym stanie, niż gdy tam trafiły. Wrzuć 2 tabletki, nastaw temperaturę na 60 stopni i włącz pralkę. Pozbędziesz się zarówno przykrego zapachu, jak i kamienia.

 

10. Umyj meble ogrodowe

<a href=Pikist">

Pikist

Często stoły i krzesła po weekendowym grillu są mocno zabrudzone i zatłuszczone. Wrzuć kapsułkę do gorącej wody i poczekaj, aż się rozpuści, następnie wyszoruj brud.

 

11. Usuń burd z kawy

<a href=©
SarahR/Flickr">

©
SarahR/Flickr

Napełnij brudne naczynie po kawie gorącą wodą i wrzuć do niego kapsułkę. Pozostaw roztwór na około godzinę, co jakiś czas go mieszając. Po tym czasie zawartość wylej a naczynie przepłucz.

 

12. Wypoleruj metal

<a href=PDP">

PDP

Tabletki do zmywarki bardzo dobrze się sprawdzą w czyszczeniu stali nierdzewnej. Rozpuść ją w wodzie i posmaruj roztworem brudne sztućce. Pozostałości usuń szmatką.

 

13. Wyczyść zlew

<a href=Flickr">

Flickr

Tak samo łatwo możesz sprawić, że zlew będzie lśnił, jak nowy. Wystarczy, że napełnisz go wodą i wrzucisz na noc jedną kapsułkę.

 

14. Czyszczenie kosza na śmieci

Wystarczy, że do środka pojemnika na śmieci wrzucisz tabletkę do zmywarki i dodasz ciepłą wodę, a pozbędziesz się zaschniętych resztek i brudu. W przypadku bardzo dużych zabrudzeń warto użyć dwóch tabletek. Odczekaj mniej więcej  30 minut, a następnie wylej wodę i spłucz pojemnik.

 

15. Wyczyść frytkownicę

<a href=wallpaperflare">

wallpaperflare

Zewnętrzny pojemnik frytkownicy napełnij mniej więcej w 3/4 wodą i wrzuć pojedynczą kapsułkę, a następnie włóż wkład wewnętrzny i podłącz zasilanie. Włącz urządzenie na najwyższą temperaturę na 10 minut. Potem wyłącz z prądu i dokładnie spłucz pozostałości.

 

16. Usuń przypalenia z patelni i garnków

<a href=wallpaperflare">

wallpaperflare

Zalej przypalony garnek wodą i rozpuść w nim tabletkę do zmywarki. Następnie zagrzej w niskiej temperaturze przez mniej więcej minutę. Potem roztwór wylej. Będzie teraz dużo łatwiej usunąć przypalenia.

 

17. Usuń żółte plamy z białych koszulek

<a href=Pinimg">

Pinimg

Białe ubrania często po dłuższym czasie używania żółkną, zwłaszcza pod pachami. Można sobie z tym poradzić dodając tabletkę do zmywarki do następnego prania. Na pewno kapsułka dobrze sobie poradzi nawet ze starszymi plamami, a ubrania staną się bielsze.

Zobacz przy okazji, jak zrobić domowe tabletki do zmywarki. Ten naturalny przepis oszczędzi Ci setki złotych

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować