PoradyLajfhaki7 zastosowań mleka w ogrodzie, z którego korzystają ogrodnicy. Ma cudowne działanie na rośliny

7 zastosowań mleka w ogrodzie, z którego korzystają ogrodnicy. Ma cudowne działanie na rośliny

Zastosowanie mleka w ogrodzie Fot. Genialne.pl
Zastosowanie mleka w ogrodzie Fot. Genialne.pl
07.08.2021 13:56, aktualizacja: 07.08.2022 13:58

Mleko ma bardzo wiele zastosowań w ogrodzie i może zastąpić niejeden środek do ich pielęgnacji i uprawy, jeżeli wiesz, jak go używać. I nie chodzi tu o mleko w kartoniku, ale o prawdziwe mleko, ewentualnie mleko pasteryzowane, sprzedawane w butelkach. Dowiedz się, jakie zastosowanie ma mleko w ogrodzie i zacznij je używać już dziś.

1. Zastosowanie mleka w ogrodzie jako nawozu do roślin

Zaczniemy od nawozu do podlewania z mleka chudego bez konserwantów. Przede wszystkim jest zalecany do roślin doniczkowych i do upraw warzywnych. Najlepiej korzystać oczywiście z mleka "prosto od krów". Z mleka dostępnego w sklepach można użyć produktu pasteryzowanego. Najczęściej takie mleka są w butelkach i stoją w lodówkach. (Nie używaj mleka UHT z kartonika!)

Mleko dostarcza niezbędnego roślinom wapnia, a cukry w mleku pozwalają uzyskać lepsze plony. Liście roślin będą lepiej wybarwione, nie będą żółkły i opadały.

freepik.com
freepik.com

Używaj mleka z wodą raz w miesiącu, np. wypłukując butelkę po mleku wodą. Taka ilość nawozu z mleka wystarczy roślinom. Wapń wpływa na odczyn wody, więc należy takiego nawozu używać do roślin, które tolerują podłoże zasadowe, ewentualnie obojętne.

W przypadku roślin doniczkowych nawóz z mleka szczególnie sprawdza się dla fikusów, bluszczów, aloesu, sansewierii...

2. Jak wykorzystać mleko w ogrodzie do ochrony przed chorobami grzybowymi i wirusowymi.

Mleko zawiera laktoferynę, która działa bakteriobójczo i grzybobójczo. Jeżeli cokolwiek zaczyna się dziać niepokojącego z liśćmi Twoich roślin, spryskaj je preparatem z mleka. Połącz 1 część mleka z 2-3 częściami wody i spryskaj liście roślin co 10 dni. Liście i cała część naziemna rośliny powinna zostać opryskana.

3. Mleko do dezynfekcji

Nie musisz używać chemicznych wybielaczy do dezynfekcji sprzętu ogrodniczego. Zamiast tego użyj mleka do dezynfekcji ogrodniczych narzędzi. Sekatory , czy nożyczki zanurzone w mleku, nie będą przenosić wirusów i nie będą tak szybko rdzewieć!

4. Mleko a szkodniki

Jak wykorzystać mleko w ogrodzie na szkodniki? Mleko działa odstraszająco na niektóre z nich, np. stonkę, mszyce, wciornastki i roztocza. Wymieszaj 1 część mleka z 10 częściami wody i spryskaj liście rośliny z obu stron 1 w tygodniu.

5. Mleko a jakość gleby

Wylewając mleko do gleby czy na kompost, wzbogacamy ją w tłuszcz i wapń. Lepiej jednak "podlewać" ziemię rozcieńczonym mlekiem, jeżeli nie chcesz mieć nieprzyjemnego zapachu w ogródku.

6. Zastosowanie mleka w ogrodzie do ochrony pomidorów

Zastosowanie mleka w ogrodzie sprawdza się przy uprawie pomidorów. Mleko chroni pomidory przed gniciem i chorobami i szkodnikami. Skutecznie zapobiega zarazie ziemniaczanej, jeżeli zrobimy oprysk z mleka dokładnie na całą roślinę. Wymieszaj 1 część mleka z 5 częściami wody i spryskaj pomidory co parę tygodni, a w czerwcu, w lipcu i sierpniu nawet co tydzień.

freepik.com
freepik.com

7. Mleko i chwasty

Jeżeli do mleka dodasz melasę, zwiększy to ilość cukrów i zapobiegnie rozwojowi chwastów. Wtedy wystarczy słodkim mlekiem podlać chwasty raz w tygodniu.

Pamiętaj!

  • Zbyt duża ilość mleka może zaszkodzić roślinom, ponieważ korzenie roślin się zaduszą, jeżeli podlejemy je zbyt obficie lub nie rozcieńczymy mleka.
  • Unikaj pryskania roślin domowych mlekiem w upały, bo jak skwaśnieje, będzie nieprzyjemny zapach w pomieszczeniu.
  • W przypadku warzyw i roślin ogrodowych wykorzystywanie mleka jako oprysku na liście należy wykonywać rano lub wieczorem i tylko w dni bezdeszczowe!
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także