×

10 nietypowych sposobów na zastosowanie soli. Zdziwisz się do czego możesz ją użyć!

Sól kuchenna to chlorek sodu, który najczęściej używany jest w branży spożywczej jako przypawa. Jednak zastosowanie soli w życiu codziennym jest znacznie obszerniejsze. Dlatego postanowiliśmy zebrać 10 nietypowych sposobów wykorzystania tej substancji w domu.

#1 Sól usuwa przypalony tłuszcz z patelni

Zastosowanie soli do czyszczenia przypalonej patelni
Imgur.com

Wysyp szklankę soli na tłustą powierzchnię patelni. Następnie weź zwykłą ściereczkę kuchenną i przecieraj przypalone miejsca, aż będą czyste. Na koniec umyj patelnię tak, jak zwykle to robisz.

#2 Zastosowanie soli do mycia szklanych wazonów

Zastosowanie soli do czyszczenia wazonów
Imgur.com

Możesz łatwo usunąć przebarwienia ze szklanego wazonu za pomocą zwykłej soli. Zrób skoncentrowany roztwór soli z wodą i wlej go do środka. Następnie zatkaj dłonią i energicznie potrząsaj. Później już tylko umyj wazon ciepłą wodą z dodatkiem mydła lub płynu do mycia naczyń.

#3 Sól jest pomocna przy czyszczeniu fug

Zastosowanie soli do czyszczenia fug
Imgur.com

Wymieszaj 1/2 szklanki soli z trzema litrami ciepłej wody i dodaj detergent. Umyj całą powierzchnię płytek za pomocą tego roztworu. Zwracaj jednak szczególną uwagę na fugi, ponieważ to miejsca, w których jest najwięcej brudu.

#4 Sól usuwa osad po kawie i herbacie

Zastosowanie soli do czyszczenia filiżanek z osadu po kawie i herbacie
Imgur.com

Wymieszaj 1 łyżkę soli i 1 łyżeczkę octu. Następnie, powstałą mieszankę umieść w zabrudzonej filiżance. Zostaw tak na kilka godzin, a później umyj jak zwykle.

#5 Zastosowanie soli do czyszczenia deski do krojenia

Zastosowanie soli do czyszczenia deski do krojenia
Imgur.com

Po pierwsze posyp zabrudzoną deskę gruboziarnistą solą. Następnie weź połówkę cytryny i dokładnie przecieraj nią drewnianą powierzchnię. Odstaw deskę na ok. 10 minut, a później po prostu umyj ją w ciepłej wodzie.

#6 Wybielanie poszewek przy użyciu soli

Zastosowanie soli do wybielania poduszek
Imgur.com

Poszewki z czasem stają się żółte. Jednak jest prosty sposób, aby je wybielić. Wystarczy, że wymieszasz 1 łyżkę soli i 1/4 szklanki sody. Mieszankę wsyp do miski z wrzącą wodą, a następnie umieść w przygotowanym roztworze pożółkłe poszewki. Mocz je przez godzinę, a później wypierz jak zwykle.

#7 Kąpiel stóp z solą kuchenną

Moczenie stóp w soli kuchennej
Freepik.com

Aby zrobić taką kąpiel, potrzebujesz 2 szklanek soli kuchennej. Najpierw nalej trochę ciepłej wody do miski, a następnie dosyp soli. Trzymaj w niej stopy tak długo, aż woda ostygnie.

#8 Wykorzystanie soli do domowego peelingu

Domowy peeling z soli i oliwy
Imgur.com

Jeśli chcesz zrobić naturalny peeling, potrzebujesz trochę soli morskiej i oliwy z oliwek (albo oleju migdałowego). Wymieszaj składniki w proporcjach 1:2, a następnie nakładaj na twarz i masuj, wykonując koliste ruchy. Pod koniec umyj twarz letnią wodą i nałóż swój ulubiony krem nawilżający.

#9 Sól eliminuje gorzki smak kawy

Solenie kawy poprawia jej smak
Imgur.com

Eksperci zalecają dodawanie odrobiny soli do kawy. Bowiem jony sodu tłumią gorycz napoju i poprawiają jego smak.

#10 Sól zapobiega rozwojowi pleśni

Sól chroni ser przed pleśnią
Flickr.com

Aby zabezpieczyć żółty ser przed rozwojem niepożądanej pleśni, zawiń go w ściereczkę nasączoną słoną wodą. W ten sposób zwiększysz trwałość sera przynajmniej o kilka dni.

Jeżeli znasz inne nietypowe zastosowania soli, napisz o tym w komentarzu

Może Cię zainteresować