×
Wirtualna Polska

Zawsze stosuję ten trik przy myciu płytek balkonowych. Spróbuj, a szybko mi podziękujesz

Doczyszczenie płytek balkonowych po zimie to bardzo trudne zadanie. Zwykle są one w fatalnym stanie i wymagają kilkukrotnego mycia tradycyjnymi sposobami. Na szczęście istnieje prosty trik, który zdecydowanie ułatwia uporanie się z brudem na balkonie. Wystarczy sięgnąć po 2 produkty z kuchni.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Po zimie płytki balkonowe oraz fugi są zwykle w opłakanym stanie. Jest na nich pełno piasku, kurzu i innych zanieczyszczeń. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że konieczne będzie długie szorowanie i zastosowanie drogich preparatów. Nic bardziej mylnego! Istnieje domowy sposób, dzięki któremu z łatwością doczyścisz zarówno płytki, jak i fugi.

Jak wyczyścić płytki balkonowe?

Zanim przystąpisz do sprzątania na balkonie, przygotuj niezbędne akcesoria. Potrzebne będą: wiadro i mop, a także szczoteczka, którą wyszorujesz fugi. Kolejny krok to zgromadzenie niezbędnych preparatów. Prawdopodobnie masz je w kuchni. Chodzi o ocet spirytusowy oraz sodę oczyszczoną. Zanim przystąpisz do pucowania płytek zabierz z balkonu meble oraz doniczki. Usuń również gałęzie i liście zalegające na podłodze. Jeśli na powierzchni jest dużo piasku, warto usunąć go miotłą. Kiedy wszystko jest gotowe, możesz przystąpić do właściwego mycia płytek balkonowych. Wymieszaj ocet z wodą w proporcji 1:3. Umyj płytki, ale pamiętaj, by nie zostawiać na nich zbyt dużo wody. Następnie posyp fugi sodą oczyszczoną i spryskaj wodą. Zostaw preparat na 30 minut, a następnie wyszoruj fugi szczoteczką. Pamiętaj, że ta metoda sprawdzi się jedynie w przypadku płytek gresowych. Jeśli masz na balkonie płytki kamienne, musisz zastosować inny sposób.

Płytki balkonowe doczyścisz prostym sposobem. Fot. Genialne.pl

Płytki balkonowe doczyścisz prostym sposobem. Fot. Genialne.pl

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz również: Tak odgrodzisz balkon od sąsiada. Mamy kilka sprawdzonych patentów

Jak wyczyścić kamienne płytki balkonowe?

Płytki z piaskowca lub wapienia są delikatniejsze od gresu. Z tego powodu nie powinieneś czyścić ich octem, który mógłby uszkodzić kamień. W tym przypadku najlepiej jest kupić specjalny preparat do mycia kamienia. Możesz również spróbować usunąć zabrudzenia za pomocą szczotki z ostrym włosiem. W przypadku mocniejszych zabrudzeń namocz szczotkę w wodzie z dodatkiem kruchmalu (wapień) lub delikatnego detergentu (piaskowiec). Pamiętaj, by przepłukać płytki czystą wodą. Najlepiej jest jednak zapobiegać niż leczyć, dlatego płytki balkonowe z kamienia powinieneś odpowiednio impregnować. Zabiegi należy przeprowadzać co 2 do 10 lat.

Płytki balkonowe w kamienia wymagają innego czyszczenia niż gres. Fot. Genialne.pl

Płytki balkonowe w kamienia wymagają innego czyszczenia niż gres. Fot. Genialne.pl

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz również: Sąsiedzkie spory o mokre majtki. Czy można suszyć bieliznę na balkonie?

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować