Zdrowotne właściwości węgla aktywnego, które musisz znać

Węgiel aktywny to niewielki środek o wielu, niezwykłych możliwościach! Jego użycie pomoże Ci w problemach żołądkowych, ale przyczyni się także do kilku innych rzeczy. Dzięki kilku kapsułkom węgla nie tylko przygotujesz czarne lody czy wybielisz zęby. Węgiel ma naprawdę kilka ciekawych zastosowań, które dobrze wpłyną na Twój organizm! Poznaj zdrowotne właściwości węgla aktywnego!

#1 Zdrowotne właściwości węgla aktywnego – pomaga pozbyć się pryszczy i wągrów

zdrowotne właściwości węgla aktywnego - maska na wągry
instagram.com/blackhairstyles

Istnieje wiele produktów do pielęgnacji skóry, które zawierają węgiel aktywny, jednak warto spróbować domowych sposobów. Wymieszaj 1/2 łyżeczki węgla aktywnego z 2 łyżeczkami wody. Zastosuj roztwór na twarzy za pomocą pędzelka do makijażu i pozostaw do wyschnięcia. Kiedy maska stanie się matowa, spłucz ją wodą. Możesz także wymieszać proszek z 1 kapsułki węgla z 2 łyżeczkami żelu Aloe Vera.

#2 Węgiel może zwalczać pleśń

zdrowotne właściwości węgla aktywnego - pleśń
instagram.com/jon_lee_joseph

Wielu z nas jest narażonych na pleśń w domu lub w miejscu pracy, nawet o tym nie wiedząc. Pleśń może powodować zaburzenia czynności nerek, wątroby i mózgu, choroby serca, bóle głowy, wymioty, a nawet depresję. Istnieje wiele chemicznych środków, które mogą pomóc Ci w pozbyciu się pleśni, ale możesz wybrać również bardziej naturalne środki. Węgiel ma silne właściwości przeciwgrzybicze. Wymieszać ½ szklanki proszku węgla drzewnego z jedną szklanką wody i nałożyć tę pastę na spleśniały obszar. Odstaw na 10-20 minut, a następnie spłucz wodą.

#3 Właściwości węgla aktywnego – wybielanie zębów

właściwości węgla aktywnego - wybielanie zębów
instagram.com/bit_of_bert
/ instagram.com/felicity.mask

Węgiel aktywny ma ujemny ładunek elektryczny, który pomaga przyciągać toksyny i wolne rodniki, które mają ładunek dodatni. To również przyciąga i wiąże małe cząsteczki płytki nazębnej, które barwią zęby, dlatego też węgiel wspomaga proces wybielania zębów. Aktywowany węgiel drzewny jest dodawany do licznych past do zębów i proszków pomagające wybielić zęby, ale zamiast kupować drogie produkty możesz samodzielnie zrobić swój własny środek do wybielania zębów.

zdrowotne właściwości węgla aktywnego - wybielanie zębów
instagram.com/charcoal.jogja

Wszystko, czego potrzebujesz, to proszek z węgla drzewnego – możesz użyć proszku z kapsułek węgla lekarskiego. Weź trochę proszki, namocz szczoteczkę, a następnie delikatnie umyj zęby. Pozostaw miksturę na zębach i zmyj po kilku minutach. Przepłucz usta dużą ilością wody. Uważaj, ponieważ domowa pasta może mocno ścierać szkliwo, jeśli zauważysz, że zęby zaczynają być nadwrażliwe – przestań stosować pastę.

#4 Chroni nerki i wątrobę przed toksynami

zdrowotne właściwości węgla aktywnego - kapsułki węgla
instagram.com/allshopprk

Prawie każdego dnia jesteśmy narażeni na toksyny które znajdują się w otaczającym nas środowisku. Toksyny mają zły wpływ na nasze narządy i powodują, że starzejemy się znacznie szybciej. Jeśli wiesz, że spędziłeś dużo czasu z metalami ciężkimi lub toksynami, wzięcie aktywowanego węgla drzewnego może być dobrą pomocą dla wątroby i nerek. Eksperci zalecają przyjmowanie 2 kapsułek węgla, aby odtruć swój organizm.

Zobacz także: Węgiel aktywny – 5 zaskakujących zastosowań, o których nie miałeś pojęcia!

#5 Właściwości węgla aktywnego – łagodzi swędzenie i wysypki spowodowane ukąszeniami owadów

zdrowotne właściwości węgla aktywnego - wysypki
instagram.com/pariahonpurpose

Użądlenie komara czy osy nigdy nie jest przyjemne – zwłaszcza, gdy pod ręką nie masz żadnej maści znieczulającej. Okazuje się, że węgiel aktywny może pomóc w pozbyciu się uczucia swędzenia i pieczenia. Wiąże się on z toksynami i alergenami i staje się swojego rodzaju domowym lekarstwem. Weź proszek z jednej kapsułki węgla i wymieszaj go z ½ łyżki oleju kokosowego. Nanieś roztwór na obszar gdzie zostałeś ukąszony przez insekta. Po 30 minutach zmyj. Jeśli uczucie swędzenia nie ustało, powtórz czynność, aż swędzenie zniknie. Eksperci twierdzą, że węgiel aktywny może być również skuteczny w leczeniu wysypek wywołanych przez trujące rośliny.

#6 Pomaga oczyścić organizm z toksyn

zdrowotne właściwości węgla aktywnego - lemoniada
instagram.com/msfarmmy

Wdychając brudne powietrze i jedząc żywność traktowaną substancjami chemicznymi oraz pestycydami, w naszych organizmach gromadzą się duże ilości trujących substancji. Usuwając toksyny i alergeny z przewodu pokarmowego, pobudzisz układ odpornościowy i poprawisz pracę całego ciała. Niektórzy lekarze zalecają przyjmowanie 10 gramów węgla aktywowanego na 90 minut przed każdym posiłkiem przez 2 dni. Możesz także spróbować dodać potrzebną ilość węgla do jedzenia, na przykład do swojego smoothie. Uważaj: węgiel aktywowany ma silne właściwości wiążące, dzięki czemu może znacznie zmniejszyć efekt przyjmowanych leków.

#7 Właściwości węgla aktywnego – pomaga poprawić kondycję włosów

zdrowotne właściwości węgla aktywnego - mikstura z węgla
instagram.com/lifeofanartist.iaam

Z powodu nagromadzenia się różnych produktów do włosów, a także zabrudzeń, włosy mogą stać się tłuste i stracić blask. Węgiel absorbuje cały brud i toksyny z włosów oraz skóry głowy i pomaga im się wypłukać. Wymieszaj 1 łyżeczkę proszku węgla aktywnego, 2 łyżki szamponu z naturalnych składników i ½ szklanki ciepłej wody. Nanieść substancję jak zwykły szampon na mokre włosy, a następnie spłukać wodą. Uważaj: węgiel może zafarbować włosy, więc lepiej przetestować ten przepis na małym obszarze.

Znałaś te zastosowania węgla? Które ze zdrowotnych właściwości węgla aktywnego podobają Ci się najbardziej? Zaczniesz je stosować?

Źródło i fotografie: brightside.me