×

13 aromatycznych ziół, które można łatwo uprawiać w ogródku

Zioła to wyjątkowe rośliny, które powinny się znaleźć w każdym ogródku. Możemy je używać jako przyprawy, czy zaparzać z nich herbatki, a wszystko to dla naszego zdrowia. Poznaj zioła, które łatwo uprawiać w każdych warunkach.

Z ziół mamy korzyści my, ale również pszczoły. Ich kwiaty przyciągają te pożyteczne owady, więc jeżeli nie mamy małych dzieci, o które byśmy się obawiali w ogrodzie pełnym pszczół, to zachęcam wszystkich do sadzenia ziół!

Nasze warzywa również będą nam wdzięczne za zioła, które często chronią je przed szkodnikami i chorobami. Uprawiajmy więc zioła 🙂

Większość ziół jest bardzo łatwa w uprawie. Rosną same, jeżeli mają tylko słońce 🙂 Oczywiście może to lekka przesada, ale przecież w naturze nikt o nie nie dba, a często rozrastają się jak chwast. Na dodatek większość ziół zimuje w naszym klimacie, więc wysiane, czy posadzone raz, będą nam towarzyszyły przez parę lat.

1. Mięta

Bardzo popularne zioło, zwłaszcza na herbatki 🙂 latem można dodawać świeże liście mięty do wody z cytryną. Nie musi być zaparzana, aby olejki przeszły do napojów.

2. Szałwia lekarska

Bardzo wytrzymałe na mrozy zioło i do tego, jak sama nazwa mówi, leczy. Możesz trafić na odmianę o liściach jasnozielonych, ale i fioletowych. W zależności od stanowiska może rozrosnąć się do 60 cm wysokości! Jej towarzystwo lubią w ogrodzie marchew i kapusta. Szałwia chroni je przed chorobami i szkodnikami.

3. Tymianek

Tak zwana macierzanka wspaniale się płoży, tworząc kępy pokryte kwiatkami ozdobi ogród i wypełni go pięknym zapachem. Kwitnie od czerwca do sierpnia w kolorach białym, różowym lub fioletowym. Czasami jej nadziemne części nie przezimują w naszym klimacie, ale na wiosnę i tak wypuszcza nowe pędy.
Jako przyprawa tymianek powinien być ścinany 3 razy w sezonie albo możemy podszczypywać jego zielone pędy w razie potrzeby 🙂

4. Rozmaryn lekarski

Rozmaryn ma dosyć silny, charakterystyczny aromat. Oczywiście im bardziej słoneczne stanowisko, tym intensywniejsze olejki wydziela większość ziół. Są odmiany rozmarynu odporne na mróz, chociaż często jest też uprawiany jako roślina jednoroczna. Może jest to spowodowane tym, że często pierwszą zimę jest mu ciężko przetrwać bez zabezpieczenia przed mrozem.
W polskim klimacie osiąga wysokość do 50 cm.

5. Melisa lekarska

Melisa ma piękny, lekko cytrynowy zapach. Warto ją dodawać do chłodnych napojów. Mrożona herbata z dodatkiem melisy smakuje wyśmienicie. Tak samo jej młode listki wspaniale nadają się do sałatek. Niestety trudno ją prawidłowo ususzyć, gdyż jej olejki są bardzo lotne. Dlatego najlepsza jest świeża. Nieprawidłowe jej suszenie często pozbawia ją właściwości uspokajających, stąd wiele osób uważa, że melisa „nie działa”…
Na zimę warto ją zabezpieczyć dodatkowo przed mrozem.

6. Lubczyk ogrodowy

Lubczyk potrafi osiągnąć sporą wysokość, w porównaniu do wielu ogrodowych ziół. Zwany popularnie maggi. Lubczyk jest przyprawą, która jest zdrowym odpowiednikiem sklepowej maggi. Zimuje w naszym klimacie.

7. Lebiodka pospolita

Oregano, bo tak potocznie nazywa się lebiodkę pospolitą, jak większość ziół nie ma zbytnich wymagań do uprawy. Byle miało trochę słońca, a będziemy mogli je wykorzystać i jako przyprawa i jako lek. Jest to bowiem jedno z najstarszych znanych ziół leczniczych.

8. Werbena cytrynowa

Werbena cytrynowa, zwana też lippią cytrynową, nie należy do odmian werbeny ozdobnej, ale jej charakterystyczny zapach jest doceniany przez wiele osób.
Jest to krzew, który można też uprawiać w doniczce. Odpowiednio przycinana nie rozrasta się tak bardzo. Ale może osiągnąć nawet 7 metrów wysokości. Dlatego jako zioło częściej uprawiana jest w pojemnikach. Jest wrażliwa na mrozy i nie wytrzymuje temperatur poniżej -10 stopni Celsjusza.

9. Majeranek

Majeranek jest jednorocznym ziołem, które musimy co roku wysadzać do gruntu. Na dodatek jest bardzo, ale to bardzo wrażliwy na mróz. Nawet zimny wiatr potrafi nam uśmiercić sadzonki wiosną.
Ale za to jako przyprawa jest znany każdej gospodyni domu. I dopiero jak się porówna danie z dodatkiem majeranku z własnej uprawy, wtedy już nie chce się używać sklepowego!

10. Koperek

Nikt z nas nie wyobraża sobie kiszenia ogórków bez kopru. A wystarczy go tylko wysiać. No i ewentualnie uważać, żeby nie wyrwać go razem z zielskiem, jak jest jeszcze mały 🙂

11. Koper włoski

Nie tak znana u nas jeszcze roślina, ale też cenna jako zioło. U nas częściej uprawiana jako roślina jednoroczna. Choć należy do roślin dwuletnich, rzadko przezimuje w naszym klimacie.
Wykorzystuje się jego liście, łodygi i nasiona. Ponoć szczególnie polecany seniorom ze względu na właściwości odmładzające.

12. Lawenda

Lawendy nikomu nie trzeba przedstawiać i jest coraz popularniejsza. Jej kwiaty można suszyć, ale i dodawać do sałatek. Mając lawendę pozbędziemy się różnych niechcianych szkodników z domu i przygotujemy spray, który ukoi nasze nerwy.

13. Rumianek

Kwiaty rumianku nadają się na herbatkę, a do tego ślicznie wyglądają. Nasze babcie zawsze go zbierały, bo wiedziały, że jest cenny.

Oczywiście nie zapominajcie o innych ziołach. Wrotycz uchroni nas przed kleszczami, a szczypior przyda się do każdego śniadania!

Niestety nie wymieniłam wszystkich ziół, jakie możemy uprawiać w ogródku i jestem bardzo ciekawa, jakie są Wasze ulubione zioła ogrodowe 🙂

 
Źródła: www.countryliving.com