×

8 nawyków kierowców, które z pozoru wydają się niegroźne dla auta. Są bardzo szkodliwe

Im dłużej jesteś kierowcą, tym więcej nabierasz nawyków. Niestety, nie wszystkie są dobre.

Przyzwyczajeń dość trudno się pozbyć, a niektóre są szkodliwe dla twojego samochodu. Często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy i złych nawyków nie postrzegamy jako niewłaściwych.

Sprawdźcie czego nie należy robić w samochodzie. Dzięki temu unikniecie niebezpiecznych sytuacji i dodatkowych wydatków, by cieszyć się autem na dłużej.

Tankowanie, gdy bak jest prawie pusty

Fuel

Kiedy samochód nie jest używany wystarczająco często, w zbiorniku z paliwem mogą gromadzić się zanieczyszczenia i tworzyć osad na dnie. Brud dostaje się do pompy paliwa i filtrów powodując uszkodzenia. W zimie najlepiej tankować, gdy zegar pokazuje ½ baku, by uniknąć tworzenia dużych ilości kondensatu. Obecność wody w czasie mrozów może również doprowadzić do deformacji zbiornika.

Ignorowanie niepokojących dźwięków

Skrzypienie, buczenie i inne nietypowe dźwięki zawsze mają przyczynę. Zazwyczaj wskazują na wadliwe działanie jednej z części. Wielu kierowców ignoruje te sygnały, co często kończy się wzywaniem pomocy drogowej. Raz na jakiś czas wykonuj dokładną diagnostykę pojazdu, by unikać problematycznych i niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Trzymanie dłoni na drążku do zmiany biegów

Wiele osób w ten sposób relaksuje dłoń. Wiele powodów przemawia za tym, by nie kłaść tam ręki. Pierwszym z nich jest oczywiście fakt, że potrzebujesz dwóch rąk do kierowania pojazdem. Jednak takie zachowanie również sprawia, że na skrzynię wywierane jest ciągłe ciśnienie. Choć niewielkie, stałe może powodować przesunięcie się synchronizatorów i przekładni, co doprowadzi do późniejszych problemów ze zmianą biegów.

Jazda na wysokich obrotach przy zimnym silniku

030/365 Thursday 30th January 2014

Nowe silniki nie potrzebują czasu do rozgrzania się. Warto jednak pamiętać, że gdy wskaźnik pokazuje podstawową temperaturę, nie należy przekraczać obrotów silnika powyżej 2000. Daj mu się najpierw rozgrzać.

Ciągłe hamowanie

W godzinach szczytu i niekończących się korkach wydaje się to wręcz nieuniknione. Pamiętaj jednak o regularnej wymianie klocków hamulcowych, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Sprawdzaj również poziom płynu hamulcowego i przewody.

Trzymanie stopy na hamulcu podczas jazdy z górki

Większość kierowców trzyma stopę na pedale hamulca podczas zjazdu z górki, by w każdej chwili być gotowym na hamowanie. Taki nawyk jednak prowadzi do przegrzania układu hamulcowego, a co za tym idzie, szybszego zużycia klocków i tarcz. Właściwą czynnością jest przejście na niższy bieg i rozpoczęcia hamowania silnikiem.

Nie używanie hamulca ręcznego

Podczas parkowania samochodu z automatyczną skrzynią biegów na pochylonym terenie, cały ciężar spoczywa na mechanizmie blokady wału wyjściowego skrzyni biegów. Używając hamulca ręcznego, odciążysz maszynę, która z pewnością będzie za to wdzięczna.

Trzymanie nogi na pedale sprzęgła

Ten nawyk bardzo źle wpływa na zużycie się sprzęgła. Sprzęgła używamy do zmiany biegów, a jeżeli zwalniamy, zatrzymujemy się, ograniczmy jego użycie do minimum.

 

Wybrane dla Ciebie

Parkowanie nie jest ich mocną stroną. 21 osób, które powinny mieć w aucie przycisk „RESET”

Parkowanie to jeden z trudniejszych manewrów. Jednakże niektórzy świadomie utrudniają życie innym kierowcom i zwykle dostają odpowiednią „nagrodę”. #1 W pobliżu zaparkowanych pojazdów wybuchł pożar i temperatura była tak olbrzymia, że stopiła plastikowe elementy #2 Producent mówił o „zwierzęcym przyciąganiu”, ale myślałem o czymś innym… #3 Nigdy nie denerwuj pracowników miejskich zakładów utylizacyjnych. Nigdy! #4 […]

7 produktów spożywczych, których nie należy myć. Lepiej oszczędzić im kontaktu z wodą

Pokutuje zgubne przekonanie, że każdy produkt spożywczy należy koniecznie umyć. Niestety nie jest to prawdą, a mycie niektórych pokarmów może wyrządzić więcej szkody niż rzeczywistych korzyści. Przekonaj się jakich produktów nie należy myć. 1. Ryby Mycie surowych ryb pod bieżącą wodą nie usunie drobnoustrojów. Wręcz przeciwnie, płyn sprawi, że z łatwością osiądą na Twoich ubraniach, […]

19 osób, które pod przymusem powinny zostać zapisane do szkoły dobrych manier. Brak im kultury

Niestety bardzo dużo osób zupełnie ignoruje ogólnie przyjęte zasady dobrego zachowania i swoim irracjonalnym postępowaniem, w miejscach publicznych, szokuje innych ludzi. Chyba zgodzisz się, że wyrzucanie śmieci do lasu czy suszenie majtek w samolocie to objaw zupełnego braku kultury. 1. Widzowie, którzy nie wiedzą o istnieniu koszy na śmieci 2. Sprzedawcy też potrafią skutecznie oszukiwać […]

15 codziennych czynności, które większość osób wykonuje nieprawidłowo. Czas zmienić nawyki!

Myjesz mięso drobiowe przed włożeniem go do piekarnika? Oglądasz filmy podczas jedzenia? A może pijesz kawę zaraz po wstaniu z łóżka? To spore błędy. Te złe nawyki należy koniecznie skorygować. Zapoznaj się z kilkunastoma czynnościami, które każdy nas wykonuje na co dzień i przekonaj się czy wszystko robisz właściwie. 1. Krojenie mięsa zaraz po upieczeniu […]

Na co uważać będąc kierowcą zimą? 7 rzeczy, których nie należy robić w aucie o tej porze roku!

Zima nie jest łaskawa ani dla pojazdów, ani dla ich kierowców. W tym trudnym okresie warto przestrzegać kilku zasad, aby nie eksploatować samochodu powyżej jego możliwości. #1 Driftowanie niszczy samochód Zapewne wiele osób widziało przeróżne filmiki, gdzie młody kierowca „piłuje” golfa na parkingu jakiegoś dużego hipermarketu. Pamiętajmy jednak, że drift jest nielegalny w przepisach ruchu […]

19 zdjęć u wulkanizatora, w które trudno uwierzyć. Najbardziej szalone przypadki!

Mechanicy podobnie jak technicy niejednokrotnie spotykają się z naprawdę dziwnymi przypadkami w swojej pracy. Jeden z nich udokumentował najciekawsze przypadki w swojej karierze. #19 Po prostu podjechał i zapytał, czy złapał gumę… #18 Za tym przypadkiem musi kryć się jakaś ciekawa historia! #17 „To nie miałem przykręcić opony!?” #16 Takie zniszczenia powstają wskutek źle wyważonej […]