7 złudzeń optycznych, które oszukują nasz mózg

Na pewno pamiętasz historię z sukienką, o której mówił cały internet. Setki, a nawet tysiące zastanawiało się jakiego koloru jest ubranie, lecz odpowiedzią okazało się odpowiednie światło i balans bieli, który potrafił oszukać umysły wielu osób.

Oprócz zdjęcia z sukienką, w sieci można znaleźć wiele złudzeń optycznych, które sprawią, że Twój mózg poczuje się jakby był uszkodzony lub przez chwilę poczujesz się jakbyś zwariował.

#1 Ten tatuaż wygląda, jakby jego właściciel miał gigantyczną dziurę na ramieniu

reddit.com
[/caption]

Ta fotografia stała się popularna w lutym tego roku, jednak nie do końca wiadomo kto jest właścicielem tego tatuażu. Ilustracja tworzy iluzję nieskończonej głębi, większe prostokąty na skraju oraz mniejsze wewnątrz, sprawiają wrażenie spirali bez dna.

#2 Ta gazeta na pierwszy rzut oka wygląda normalnie…

behance.net

… ale jeśli przyjrzysz się jej z bliska zobaczysz, że jest w niej ukryta kuchnia w 3D!

thisisinsider.com

Dyrektor kreatywny Felipe Salazar i grafik Karen Castañeda postanowili zamienić tradycyjny layout gazety na reklamę hipermarketu. Obaj panowie postanowili zmanipulować tekst, tak aby wyglądał jak kuchnia 3D. W rzeczywistości papier jest całkowicie plaski, lecz gdy na niego patrzymy, doświadczamy iluzji głębi.

#3 Mimo, że odnosimy wrażenie, że poniższy obraz się porusza, to tak naprawdę zostaje on nieruchomy

wikipedia.com

Powyższy obraz został zainspirowany słynną iluzją „Rotating Snakes”, stworzoną w roku 2003 przez japońskiego psychologa i profesora Akiyoshi Kitaoka. Obydwa obrazy są przykładem peryferyjnej iluzji dryfu, która polega na odebraniu nieruchomego obrazu jako ruchomego. Co ciekawe, gdy patrzysz na jedną część zdjęcia, ten fragment przestaje się poruszać.

#4 Ten kot idzie w górę czy w dół?

9gag.com[/caption

Ta niewinna ilustracja kota pojawiła się w internecie w 2015 roku, wtedy też ludzie zaczęli zastanawiać się czy zwierze porusza się w dół czy w górę. Internauci zaczęli wykorzystywać wiedzę z fizyki, biologii oraz architektury, aby potwierdzić swoje tezy na ten temat, jednak analizując fakturę schodów (ułożenie belek na stopniach oraz cienie widoczne przy krawędziach stopni) można zauważyć, że kot schodzi ze schodów.

#5 Uważaj na tę podłogę!

twitter.com

Tak naprawdę ta podłoga jest całkowicie plaska, lecz została zaprojektowana przez brytyjską firmę Casa Ceramica, aby osoby które pojawiają się w salonie firmy w Manchesterze, nie biegały po korytarzach. Iluzja sprawia że may wrażenie iż podłoga jest zakrzywiona lub jest w niej dziura, a przez to automatycznie zwalniamy, aby po niej przejść.

#6 Czy ta dziewczynka jest pod wodą czy na brzegu?

imgur.com

W tym samym roku, w którym pojawiło się zdjęcie niewiadomego koloru sukienki, pewien użytkownik opublikował także fotografie dziewczynki, która być może znajdowała się pod wodą. Ale zaraz jak pod wodą stworzyć rozproszenie się wody takie jak przy skoku? Dodatkowo włosy dziecka są suche – koński ogon nie unosiłby się w wodzie. Bąbelki powietrza to w rzeczywistości krople wody.

thisisinsider.com

#7 Czarne linie są tak naprawdę do siebie równolegle i proste

illusionoftheyear.com

Ten obraz jest przykładem iluzją złudzenia zakrzywienia, którą odkryl w latach siedemdziesiątych psycholog Richard Geogory. Kiedy zmrużysz oczy lub rozmażesz obraz, rzeczywiście okazuje się, że jest linie są proste.


Źródło i fotografie: thisisinsider.com