×

Zawsze pamiętaj o tym po zmianie opon na zimowe. Mało kto wie, a to bardzo ważne

Biały puch pewnie już wkrótce przykryje ulice, a jego regularne opady zakłócą dobrą widoczność na drogach. Zmiana opon na zimowe jest bardzo ważna, abyś nie utracił przyczepności na drodze w takich warunkach. Warto jednak potem zrobić jeszcze jedną rzecz.

Kiedy zmiana opon na zimowe powinna mieć miejsce?

Pogoda staje się coraz bardziej nieprzewidywalna, a zimy są bardzo zmienne w poszczególnych latach. Po co ryzykować, że zostaniemy złapani na drodze bez opon odpowiednich do pogody? Aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji, pamiętaj o tej prostej zasadzie: kiedy temperatura spada poniżej 7°C, czas zmienić opony na zimowe. Pamiętaj przy tym, że ważne jest, aby wybierać opony z certyfikatem do jazdy zimą, ponieważ są one wykonane z materiałów przystosowanych do użycia w niskich temperaturach – ich guma pozostaje elastyczna, a nie twardnieje . Lamele na oponach zimowych gwarantują optymalne osiągi w warunkach zimowych.

Oczywiście zawsze możesz też zapytać: po co w ogóle miałbym zmieniać opony na zimowe? Jak się je porówna z letnimi, to przecież wyglądają bardzo podobnie. Różnica pomiędzy nimi nie może więc być jakaś gigantyczna, prawda? Takie dedukowanie „na chłopski rozum” jest ogromnym błędem, bo owe drobne różnice między oponami stanowią ogromną różnicę w sytuacji, gdy będąc na drodze będziesz musiał nagle zahamować. Dzięki zimowym oponom długość drogi hamowania skraca się zwykle aż o kilka metrów. W danej sytuacji na drodze może to być dla potencjalnej ofiary wypadku dosłownie różnica miedzy życiem a śmiercią. Dlatego tak ważne jest zakładanie opon zimowych.

zmiana opon na zimowe
zmiana opon na zimowe, fot. freepik

Zmiana opon na zimowe. Ważne jest abyś zrobił tę jedną rzecz

O czym wielu mechaników nie wspomina, warto zawsze kontrolnie sprawdzić dokręcenie kół po przejechaniu ok. 100-150 kilometrów od momentu, kiedy wyjechaliśmy z zakładu mechanicznego. Czasem bowiem koło może się odrobinę poluzować, co może prowadzić do powstania niebezpiecznej sytuacji. Po założeniu opon zimowych pamiętaj również, aby raz w miesiącu sprawdzić ciśnienie powietrza we wszystkich 4 oponach. W chłodniejsze dni ciśnienie w oponach ma tendencję do zmniejszania się (niedostateczne ciśnienie), a gdy temperatura wzrasta, ciśnienie w oponach ma tendencję do zwiększania się (nadmierne ciśnienie).

Jak przygotować auto na zimę? 3 tanie akcesoria, które musisz mieć!

CO ZROBIĆ gdy utkniesz między zamkniętymi szlabanami?! Ta wiedza może URATOWAĆ CI ŻYCIE

Może Cię zainteresować

zamknij