×

15 zdjęć ukazujących kultowe lata przemian technologicznych. Tak zmieniło się nasze życie…

W trakcie naszego życia zachodzi tak wiele zmian, że nawet nie zdajemy sobie z nich sprawę. Najlepiej obrazuje to technologia, albowiem wystarczy wrócić do czasów sprzed kilkunastu lat, aby zrozumieć, jak wielka rewolucja dokonała się w jej kwestii.

#15 Prasa

gazety i telefony
Gunslinga25 / reddit

Papierowa gazeta była codziennym dodatkiem do wszelkiej maści zakupów w lokalnym sklepie. Była podstawowym źródłem bieżących informacji i… ogłoszeń! Dzisiaj papier odchodzi do lamusa na rzecz wszelkich portali internetowych.

#14 Komputery są wszędzie

komputer i myszka
afrohead_/ reddit / /keluvsorangesoda / reddit

Komputer powstał jako narzędzie do pracy oraz nauki. Jednakże błyskawicznie znaleźli się zapaleńcy, którzy zaczęli programować gry wideo lub rozwijać pierwsze strony www. Dzisiaj komputer jest urządzeniem zarówno do pracy, jak i rozrywki. Część jego możliwości przejęły dziś smartfony.

imgur

#13 „Świetna” elektronika z Chin

Reddit/rysterf

Otwarcie rynków po upadku PRL-u spowodowało ogromny napływ wszelkich gadżetów, które były produkowane w dużej mierze w Chinach. Ich jakość pozostawiała wiele do życzenia, jednak w III RP były one wielce pożądane przez dzieciaki.

#12 Zapamiętywanie i spisywanie numerów

telefony
pinterest / pinterest.com

Dawniej obok telefonu stacjonarnego znajdowała się opasła księga zwana telefoniczną. Dzisiaj nikt sobie nawet nie zawraca głowy, aby takową zamawiać. Jeśli potrzebujemy do kogoś numer, to zwykle znajdujemy go na Facebooku i piszemy wiadomość w tej sprawie.

#11 Dawniej trzymaliśmy wszystko na płytkach

Reddit/Jeffrey_Strange

Piractwo w latach 90. było normą w Polsce, głównie dlatego, że mało kto zawracał sobie głowę dystrybucją oryginalnych płyt muzycznych czy gier wideo. Powód był prosty — ich ceny były zbyt wysokie jak na ówczesne polskie standardy. Dlatego kopiowanie wszelkich plików było normą, nawet w sklepach komputerowych.

#10 Moda na telefony z klapką

telefony
dootydootdooteroni / reddit

Największy krzyk mody, wspaniały przykład nowoczesności i zazdrosne spojrzenia, gdy wyciągasz taki telefon z kieszeni. Jednakże marketingowe hasła niezbyt się zdały i ostatecznie na rynku wygrał klasyczny „ceglany” model telefonu.

#9 Wszechobecny Internet

Pixabay

Jeszcze 30-40 lat temu niewyobrażalne było, aby powstała globalna sieć, która połączyłaby cały świat. Dziś nie dziwi już nikogo, że bez problemu możemy porozmawiać z mieszkańcem drugiego krańca świata, a sieć internetowa pokrywa praktycznie cały glob. Nawet w totalnej dziczy dzięki satelitom możemy przeglądać fejsa.

#8 Drugie wirtualne życie

telefon
TigerMolester / reddit

Coraz więcej czasu spędzamy w świecie wirtualnym i nie mówimy tylko o grach wideo. Media społecznościowe, YouTube czy strony o przeróżnej tematyce. Nawet idąc do toalety, bierzemy smartfona, aby się „nie nudzić”. A może wówczas medytujemy nad sensem życia?

#7 Mechanik powoli zmienia się w elektryka

Pixabay

Dawniej mechanikiem zwykle był właściciel samochodu i nie zaprzątał sobie głowy specjalistami. Taki „maluch” był niezwykle prosty w obsłudze i wymagał tylko kilku narzędzi, aby rozebrać go na czynniki pierwsze. Dziś samochody posiadają takie ilości elektroniki czy komputerów pokładowych, że lepiej nie dotykać ich samemu…

#6 Filmy na kasetach VHS

Pixabay

Symbol prawdziwego kinomana i półki uginające się od czarnych opakowań, zawierających zrolowane taśmy filmowe. Ten moment, gdy trzeba było przewijać całą kasetę, żeby obejrzeć film po poprzednim użytku…

#5 Pamiętne radia samochodowe

Reddit/ebjazzz

Radio w samochodzie potrafiło być na tyle kuszące, że wybite szyby nikogo nie dziwiły. Ich znakiem rozpoznawczych był ściągany przedni panel.

#4 Skondensowanie wielu urządzeń w jedno

wszystko w telefonie
Gar1986 / reddit

Mikrofon, dyktafon, aparat, skaner czy kamera. Dawniej były to osobne urządzenia, dziś je wszystkie znajdziemy w praktycznie każdym telefonie.

#3 Stare kreskówki

Reddit/TheUnknown135

Dawne kreskówki miały to „coś” i wciągały nas na wiele godzin. Ręcznie rysowane oraz animowane z ciekawymi bohaterami i nietuzinkowymi historiami. Dzisiejsze animacje przeznaczone dla dzieci są zwykle robione komputerowo i nie mają tego przyciągania co dawne produkcje.

#2 Typowa szafka z telewizorem

Reddit/SeattleMana

Od lat 90. sporo się zmieniło w kwestii wystroju pokoju gościnnego. Dawniej kwadratowy telewizor stał na kwadratowej szafce, zwykle przeszklonej. Wewnątrz niej ukryty był odtwarzacz VHS, czasem konsola a później dekoder telewizyjny. Dzisiaj stawiamy na minimalizm bądź na telewizor powieszony na ścianie.

kiedyś dziś
imgur

#1 Prywatność na komputerze

Reddit/IrishAzrael

Pojedynczy komputer na cały dom był standardem. Rzadko która rodzina 30-20 lat temu mogła sobie pozwolić na więcej tego typu urządzeń. Nie dziwi zatem to, że trzeba było się nim dzielić. Dobrze, że Windows szybko wprowadził możliwość tworzenia osobnych i prywatnych kont na jednym komputerze. Jednak walki o dostęp do komputera pomiędzy rodzeństwem bywały niezwykle okrutne. I ten ostateczne hasło: Maaaaaaaaaamooooooooooooooooooooo…

Bonus: Nokia!!!

imgur

Też macie takie wspomnienia? 😉

, www.boredpanda.com

Może Cię zainteresować

zamknij