×
Wirtualna Polska

Zmobilizuje piwonie do obfitego kwitnienia oraz uodporni na szkodniki i choroby

Zrób ten nawóz dla piwonii i pobudź swoje rośliny do obfitszego kwitnienia. Ten sposób nie wymaga stosowania specjalistycznych środków. Wystarczy tylko wizyta w sklepie spożywczym.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Piwonie mają dekoracyjne, pełne kwiaty, a także zniewalająco pachną. W związku z tym często nazywa się je różami bez kolców. Są bardzo rozpowszechnione w Chinach i tam rośnie ich aż 15 gatunków (na świecie znanych jest ok. 35 gatunków piwonii). Co ciekawe są bylinami długowiecznymi i mogą rosnąć nawet przez 15 lat w jednym miejscu. Wytwarzają rozległy system korzeniowy. W związku z tym nie lubią przesadzania, a ich nektar wabi mrówki. Dodatkowo nie lubią rosnąć w sąsiedztwie murów, ale nie mają nic przeciwko dawce dobrej odżywki.

Jak przygotować nawóz dla piwonii?

Piwonie swoimi pięknymi kwiatami obsypują się na przełomie maja oraz czerwca. Jeśli chcesz, aby było ich jak najwięcej, to już teraz przygotuj odżywkę, która wspomoże Twoje rośliny. Ona jest całkowicie naturalna i znajdzie uznanie u osób prowadzących ekologiczny styl życia. Przygotuj 11 gramów suchych drożdży (instant). Wsyp je do litra wody i dodaj jeszcze 2 łyżki cukru. Taki roztwór odstaw na 24 godziny. Po tym czasie całość rozcieńcz w 9 litrach wody i przystąp do podlewania kwiatów. Musisz tylko pamiętać, że odżywka nie nadaje się do przechowywania (ze względu na drożdże) i trzeba ją zużyć zaraz po przygotowaniu. Drożdże natomiast są bogate w minerały oraz witaminy i poprawią kondycję piwonii. Dodatkowo zmobilizują je do obfitego kwitnienia i uodpornią na ataki szkodników czy ewentualne choroby.

nawóz dla piwonii, fot. gettyimages

nawóz dla piwonii, fot. gettyimages

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz również: Hiacynt w doniczce przekwitł? Absolutnie nie pozbywaj się cebulek, znów wypuszczą kwiaty

Jak dbać o cięte piwonie?

Jeżeli zdecydujesz się trzymać cięte piwonie w wazonie, to musisz o nie właściwie zadbać. Przede wszystkim podetnij łodygi kwiatów pod skosem (skróć je o kilka centymetrów). Dodatkowo codziennie wymieniaj wodę i myj wazon. Zapobiegnie to namnażaniu się bakterii. Oberwij liście z dołu łodyg i zadbaj o to, aby nie stały zanurzone w wodzie. Dzięki temu nie zaczną gnić. Wazonu raczej nie ustawiaj w kuchni. Warzywa i owoce produkują gaz (etylen), które sprawi, że piwonie szybciej zwiędną.

nawóz dla piwonii, fot. gettyimages

nawóz dla piwonii, fot. gettyimages

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz również: Zamiast wyrzucać, zakop pod różami. Będą je odżywiać i chronić przed mszycami cały sezon

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować