×
Wirtualna Polska

To przynosi pecha w Niedzielę Palmową! Nie rób tego, aby nie żałować przez następny rok

Wielkanoc jest jednym z najważniejszych świąt chrześcijańskich obchodzonych na całym świecie. To okazja do skupienia się na najważniejszych wartościach w życiu: bliskości i miłości. Dlatego rodziny spotykają się, by razem celebrować ten czas. Jest jednak jeden przesąd, który jasno mówi, czego nie wolno pod żadnym pozorem robić w tym okresie. Co przynosi pecha w Wielkanoc?

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Wielkanocy towarzyszy wiele przepysznych potraw. Głównie są to jajka pod najróżniejszą postacią, biała kiełbasa z żurem czy smakowity mazurek. To czas radości, rozmów i spędzania czasu z bliskimi. Każde święto ma też swoje przesądy, o których jednak nie wszyscy wiedzą. Co robić, aby uniknąć w ten czas pecha?

Jak spędzamy Wielkanoc?

Ten szczególny czas można spędzać na wiele sposobów — wszystko zależy od osobistych preferencji. Coraz więcej osób — zamiast tradycyjnych nabożeństw i biesiadowania przy stole z bliskimi — wybiera wakacje. W niektórych domach praktykuje się dekorowanie pokoi świątecznymi akcentami, co zaś jest dobrą zabawą dla dzieci. W bardziej ortodoksyjnych rodzinach bliscy skupiają się na należytym świętowaniu Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa i modlitwie. Każdy świętuje tak, jak uważa to za stosowne.

co przynosi pecha w Wielkanoc fot. Pixabay

co przynosi pecha w Wielkanoc fot. Pixabay

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Wielkanocne przesądy, czyli co przynosi pecha?

Jest pewien przesąd, który mówi, aby nie dawać nikomu naszej wielkanocnej palmy. Wierzy się, że przyniesie to pecha. Dlatego po święceniu należy od razu przynieść ją do domu — tylko to gwarantuje szczęście. Oddając ją komuś innemu, oddajemy mu całą swoją pomyślność. W taki sposób przyciągniemy do siebie więcej pecha, a przecież tego nie chcemy. Co ważne, palmy nie powinno się też za szybko wyrzucać — jest gwarantem bogactwa. Niektórzy trzymają ją nawet do następnych świąt!

co przynosi pecha w wielkanoc?. fot. Pixabay

co przynosi pecha w wielkanoc?. fot. Pixabay

 

Świąteczne obrzędy i symbolika

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Wielkanoc to święto pełne obrzędów i symboliki. Pisanki to znak życia i płodności, co swoje korzenie ma w ludowej wierze. Palmy zaś to symbol radości i zwycięstwa. Tradycją jest też święcenie pokarmów w kościele i świąteczne śniadanie z bliskimi. Wielkanocne obrzędy pokazują bogactwo kulturowe tych świąt, które w zależności od regionu obchodzi się nieco inaczej. Na przykład górale w Niedzielę Palmową niosą przez wioski wielkie, drewniane krzyże zdobione kwiatami. To celebrowanie przybycia Jezusa do Jerozolimy. Chodzą też na cmentarze, aby — podobnie jak na Wszystkich Świętych — uporządkować groby swoich bliskich. Nawet świąteczne koszyczki górali są nieco inne: poza tradycyjnymi pokarmami zawierają wiele regionalnych produktów, np. bryndze czy oscypki.

 

Zobacz również: Ten symbol Wielkanocy wyhodujesz sobie sam na… gąbce do mycia naczyń!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Źródła: www.kobieta.pl

Może Cię zainteresować