PoradyLajfhakiŻółte liście skrzydłokwiatu to nie problem, jeśli zastosujesz babciny sposób

Żółte liście skrzydłokwiatu to nie problem, jeśli zastosujesz babciny sposób

żółte liście skrzydłokwiatu fot. freepik
żółte liście skrzydłokwiatu fot. freepik
25.05.2023 08:45

Skrzydłokwiat to roślina, która nie traci na popularności ze względu na egzotyczny kształt liści i kwiatów. Jednak często kwiat ten zaczyna więdnąć a liście żółknąć, to bardzo poważna dolegliwość, której nie należy bagatelizować. Sprawdź, jak domowy sposób zmieni żółte liście skrzydłokwiatu na zielone i bujne.

Roślina ta wywodzi się z tropików i rośnie w cieniu drzew oraz dużej wilgotności powietrza, ale świetnie sprawdzi się do uprawy doniczkowej. Najczęściej skrzydłokwiat ma żółte liście, ponieważ jest za mało podlewany, a wilgoć panująca w pomieszczeniu jest dla niego niewystarczająca. Jest jeszcze jeden sposób na żółte liście, który wzmocni i uodporni roślinę.

Dlaczego skrzydłokwiat ma żółte liście?

Zasuszone końcówki liści oraz ich żółty kolor to sygnał, że roślina ma problemy ze wzrostem i nie rozwija się prawidłowo. Winowajcą jest nieregularne podlewanie oraz suche powietrze. Dlatego warto przestawić kwiat z dala od źródła ciepła m.in. kaloryfera lub z nasłonecznionego parapetu w inne miejsce. Można też sprawdzić korzenie skrzydłokwiatu, ponieważ problem żółtych liści może wynikać z nadmiernego podlewania. Jeśli znajduje się na nich gęsty nalot, to znaczy, że zaczęły gnić, a wtedy wystarczy usunąć je i przesadzić skrzydłokwiat do nowego podłoża.

Obraz

Domowy sposób na żółte liście skrzydłokwiatu

Problem ten rozwiąże cukier, który z pewnością jest w każdej kuchni. Wystarczy rozpuścić 1 łyżkę cukru w 1 litrze przegotowanej wody, a następnie poczekać do ostygnięcia odżywki. Wtedy można podlać skrzydłokwiat niewielką ilością nawozu tak, aby roślina nie stała w wodzie. Preparat ten warto stosować przynajmniej raz na miesiąc, a skrzydłokwiat zakwitnie i wypuści wiele zielonych liści.

Obraz

Skuteczna odżywka dla skrzydłokwiatu

Sposób polega na wykorzystaniu ciecierzycy bogatej w minerały potrzebne roślinie do prawidłowego wzrostu, a są to m.in. azot, fosfor i potas, jak również magnez. Poprawią też system korzeniowy rośliny, który bardzo szybko się rozrośnie. Do przygotowania nawozu potrzeba 100 g ciecierzycy i 1 litra wody, a mieszankę należy gotować 10 minut od momentu zagotowania. Na koniec wystarczy przecedzić odżywkę oraz poczekać, aż ostygnie. Dopiero wtedy można podlewać nią skrzydłokwiat, ale tylko raz na dwa tygodnie, ponieważ ma bardzo mocne działanie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także